Udar słoneczny u dziecka - ile trwa i jakie są objawy?

Jeśli zastanawiasz się czy udar słoneczny u dziecka  jest możliwy oraz jeśli tak to jakie są jego objawi i ile on trwa to, to jest idealne miejsce by się dowiedzieć o tym trochę więcej. Choroba jaką jest udar niestety dotyczy wszystkich co oznacza, iż u dzieci też możliwe jest występowanie udaru. Udar słoneczny u dzieci jest to stan, który niewątpliwie zagraża ich życiu, gdyż małe dzieci nie posiadają w pełni wykształconego mechanizmu termoregulacyjnego co oznacza, iż nie pocą się one i nie odprowadzają ciepła tak efektywnie jak dorośli ludzie. 

Udar słoneczny a przegrzanie 

Długotrwałe przebywanie w upalne dni na słońcu prowadzić może do przegrzania organizmu. Przegrzanie organizmu natomiast do udaru słonecznego. Stan, którym jest udar słoneczny jest niezwykle niebezpieczny dla zdrowia a nawet dla życia każdego z nas a w szczególności dla dzieci. Aby doprowadzić do przegrzania organizmu nie jest konieczne przebywanie w pełnym słońcu przez nawet kilka godzin, wystarczy nawet godzina w pełnym słońcu przy temperaturach powyżej 30 stopni. Przegrzanie u dziecka nie występuje natychmiastowo lecz stopniowo i powoli. Gdy zauważy się charakterystyczne objawy przegrzania należy reagować natychmiastowo, gdyż może doprowadzić to do udaru. Należy mieć na uwadze to, iż udar jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia.

Objawami przegrzania bardzo często są:

 1. senność,
 2. rozdrażnienie,
 3. wysypka skórna, 
 4. płaczliwość (spowodowana najczęściej bólami głowy).

Objawy udaru cieplnego u dzieci

Udar słoneczny u dziecka  to bardzo niebezpieczny stan zagrażający życiu dziecka. Zagrożenie udarem słonecznym u dziecka wzrasta wraz z nieodpowiednim ubiorem czyli niedostosowanym ubiorem do temperatury. Poniżej Państwo mogą znaleźć listę objawów udaru słonecznego:

 1. bóle i zawroty głowy,
 2. poparzenia skórne, 
 3. apatyczność,
 4. nudności i wymioty,
 5. przyśpieszony oddech,
 6. wysokie ciśnienie krwi,
 7. biegunka,
 8. zahamowanie oddawania moczu,
 9. zwiotczone mięśnie,
 10. utrata przytomności.

Ile trwa udar słoneczny u dziecka?

Jeśli zastanawiają się państwo ile może trwać udar słoneczny u dziecka to właśnie to jest idealne miejsce na dowiedzenie się tego. Udar słoneczny u dziecka może trwać między jednym a nawet kilkoma dniami. Należy pamiętać, iż dziecko musi zostać poddane badaniom, które potwierdzą (bądź też wykluczą) udar słoneczny i co za  tym idzie musi zostać poddane hospitalizacji. 

Porady - udar słoneczny u dziecka

Tutaj zaprezentujemy państwu kilka porad dotyczących postępowania w przypadku podejrzenia udaru słonecznego u dzieci.

 1. do czasu przyjazdu karetki pogotowia należy zdjąć z dziecka ciepłe ubranie i ułożyć  je w odpowiedniej pozycji (jeśli twarz dziecka jest zaczerwieniona, należy ułożyć je w pozycji półsiedzącej, gdy dziecko jest blade, należy ułożyć jego ciało tak, aby głowa znajdowała się niżej od tułowia)
 2. dobrym pomysłem jest, również namoczenie ręcznika w letniej wodzie i stopniowe schładzanie nim rozgrzanego ciała dziecka,
 3. można również użyć żeli chłodzących, które niezwykle dobrze ukajają podrażnioną przez słońce skórę.
 4. Warto również dać pić wody lub mleka Bebilon dla niemowląt, dzieci.  

Podsumowanie

Należy pamiętać, iż powinno się niezwłocznie zawiadomić pogotowie w związku z podejrzeniem występowania udaru słonecznego u dziecka. Udar słoneczny u dziecka jest to poważny stan, z  którym należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza i poddać dziecko hospitalizacji.

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz