Czym jest alkoholizm i jak wygląda leczenie alkoholizmu?

Alkoholizm to przede wszystkim choroba i o tym należy pamiętać. Uzależnienie od alkoholu jest groźne w skutkach i może prowadzić nawet do utraty życia osoby uzależnionej. Konieczne jest leczenie alkoholizmu, które polega na długotrwałej pracy nad sobą, by móc ostatecznie uwolnić się od nałogu.

Co to jest alkoholizm?

Alkoholizm inaczej jest nazywany chorobą alkoholową, uzależnieniem od alkoholu lub toksykomanią alkoholową. To rodzaj zaburzenia, które polega na nieumiejętności kontrolowania spożywania trunku alkoholowego. Osoba chora (uzależniona) traci panowanie nad sobą i nad swoim ciałem, a tym samym jest pozbawiona wewnętrznej wolności. Uzależniony odczuwa przymus picia zarówno o charakterze fizycznym, jak i psychicznym. Pamiętajmy, że choroba alkoholowa jest naprawdę groźna w skutkach i może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet do śmierci osoby uzależnionej. Warto mieć na uwadze, że alkoholik to nie zawsze degenerat, który ledwo porusza się o własnych nogach, bo uzależnieni bywają także ludzie sukcesu, pozornie wiodący udane życie. Alkoholizm może prowadzić do: zaburzeń w relacjach interpersonalnych, coraz większego izolowania się od społeczeństwa przez osobę uzależnioną, zaburzania życia rodzinnego (bardzo cierpią małżonkowie alkoholików oraz ich dzieci), poważnych problemów finansowych oraz problemów z prawem, a także do stosowania przemocy wobec najbliższych.

leczenie alkoholizmu

Typowe objawy uzależnienia od alkoholu

Do typowych objawów uzależnienia od alkoholu należą: coraz większa częstotliwość spożywanych dawek trunku alkoholowego; picie jest już nie tylko przyjemnością, ale staje się też lekiem na bezsenność; sytuacje stresowe; lekarstwem na frustracje; występujące objawy abstynencyjne podczas przerw w piciu; nieumiejętność kontrolowania spożywanych dawek trunku alkoholowego; picie staje się codziennością uzależnionego, wszystko w jego życiu zaczyna się koncentrować wokół alkoholu i z nim kojarzyć; coraz częściej słyszy się od rodziny i najbliższego otoczenia, że niepokoją się o ilość spożywanego alkoholu przez chorego; chory może też odurzać się do nieprzytomności; zaczyna się spożywanie alkoholu wbrew prawu, np. w pracy, podczas jazdy samochodem; odczuwanie tzw. głodu alkoholowego; zaniedbywanie pasji i dotychczasowych zainteresowań, koncentracja całego życia wokół picia. 

Leczenie alkoholizmu

Alkoholizm leczy się głównie poprzez zastosowanie pogłębionej psychoterapii. Aby jednak do niej doszło, konieczne jest przejście przez detoks w celu odtrucia zatrutego organizmu, następnie przejście terapii podstawowej, by na końcu przejść do pogłębionej. Istnieje coraz więcej metod i rodzajów terapii w leczeniu alkoholizmu, ale największym powodzeniem wciąż cieszy się program 12 kroków oraz uczestniczenie w spotkaniach grup samopomocowych AA. Pamiętajmy, że leczenie alkoholizmu trwa nawet kilka lat, a praca nad sobą przez całe życie. Większość uzależnionych od alkoholu do końca życia uczestniczy w spotkaniach grup samopomocowych, które pomagają im przetrwać rozmaite kryzysy i nie sięgnąć ostatecznie po kieliszek. Leczenie alkoholizmu to długotrwały proces, który wymaga ogromnej cierpliwości i wysiłku w niego włożonego. Czasem w leczeniu alkoholizmu stosuje się farmakoterapię i hipnoterapię, ale największą skutecznością wciąż cieszą się stworzone specjalnie dla osób uzależnionych terapie indywidualne oraz spotkania grupowe. By jednak doszło do chęci podjęcia leczenia, chory musi uświadomić sobie, że rzeczywiście ma problem z nałogiem i uznać własną bezsilność wobec problemu z alkoholem. 

Więcej na stronie: http://terapie.net.pl/alkoholizm.html

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz