Nowe miejsca na kulturalnej mapie Łazarza

Już niedługo na Łazarzu powstaną nowe galerie sztuki, studio nagraniowe, warsztat kaletniczy i pracownia kaligrafii.  Właśnie rozstrzygnięto konkurs na zagospodarowanie dziesięciu miejskich pustostanów w ramach Otwartej Strefy Kultury, gdzie młodzi twórcy będą prowadzić działalność kulturalną i społeczną.

- Dzisiaj mamy ukoronowanie  ponad półtorarocznej pracy nad rozwinięciem oddolnego projektu o nazwie Otwarta Strefa Kultury. Znaleźliśmy podmioty kulturalne - pracownie artystyczne, warsztaty, galerie i nawet księgarnię, które zajmą pustostany. To są pomieszczenia trudne do adaptacji i wynajęcia, przez lata stały puste, a teraz dają szansę na ożywienie Łazarza - przekonuje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Wspólne działanie na rzecz kreatywnego wykorzystania pustostanów, odnawiania zaniedbanych przestrzeni i tworzenia miejsc przyjaznych kulturze jest celem programu Otwarta Strefa Kultury - Łazarz. Istotą działania jest wykorzystanie potencjału dzielnicy poprzez wynajem pustostanów na preferencyjnych warunkach na działalność artystyczną, kulturalną i społeczną.

- Preferencyjne warunki umowy z najemcami przewidują trzy do pięciu lat zwolnienia z czynszu. Do opłacenia pozostają jedynie bieżące opłaty i rachunki za prąd czy gaz. Dzięki temu te inicjatywy mają szansę nie tylko przetrwać, ale też się rozwinąć - przekonuje Agnieszka Szablikowska z fundacji Otwarta Strefa Kultury.

Strefa kultury

(fot.poznan.pl)

W rozstrzygnięciu konkursu na najem lokali brali udział przedstawiciele Urzędu Miasta, Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych, rady osiedla św. Łazarz i członkowie Otwartej Strefy Kultury.

- Dostaliśmy do oceny 43 zgłoszenia. Projekty były bardzo atrakcyjne komisja miała więc problem, żeby wybrać te najbardziej wartościowe. Młodzi twórcy, którzy na wstępie nie mają środków, dostali właśnie narzędzie do ożywienia dzielnicy i spełniania swoich aspiracji - podsumowuje Maria Łazarz, radna osiedlowa z dzielnicy św. Łazarz.

Komisja konkursowa, skupiona wokół Inkubatora Kultury Piereus, wystawiła pozytywne rekomendacje dziesięciu inicjatywom, których pomysłodawcy już wkrótce będą mogli podpisać umowy najmu z ZKZL. Lista zwycięskich projektów znajduje się w załączniku.

Źródło:poznan.pl

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz