Poznań na rynku usług dla biznesu

Już ok. 13 tysięcy wykwalifikowanych pracowników zatrudniają  działające w Poznaniu centra nowoczesnych usług dla biznesu (BSS). W stolicy Wielkopolski jest ich już ponad 70. Przedstawiciele Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, która opracowała raport "BSS IN Poland", zwracają uwagę na dywersyfikację tego rodzaju centrów w Poznaniu.

- W sektorze nowoczesnych usług dla biznesu w Poznaniu panuje równowaga w porówaniu z innymi ośrodkami w kraju. We Wrocławiu czy w Krakowie dominuje jeden typ usług. W Poznaniu jest różnorodność. Do tego rozmiar działających w Poznaniu centrów jest unikatowy w skali kraju. W zasadzie nie znajdziemy tu wielkich organizacji. To ważne dla młodych pracowników, którzy coraz bardziej cenią sobie pracę w miłym środowisku, wśród znających się ludzi - tłumaczy Rafał Szajewski, wicedyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych PAIiIZ.

W Poznaniu, wśród centrów usług dla biznesu, najwięcej - aż 34 - jest centrów usług wspólnych (SSC). Poza tym z powodzeniem działają tu jednostki oferujące outsourcing procesów biznesowych (BPO), usługi z zakresu IT oraz jednostki zajmujące się badaniami i rozwojem.

Nowoczesne budynki

Dla inwestorów z sektora BSS kluczowym czynnikiem przy wyborze lokalizacji centrum usług jest dostęp do wykwalifikowanych pracowników o określonych kompetencjach językowych i technicznych. Atutem Poznania jest jego zaplecze akademickie, liczące ponad 120 tys. studentów i ponad 30 tys. absolwentów rocznie.

- Sektor usług nowoczesnych jest dla nas ważny, gdyż oferuje miejsca pracy dla absolwentów wykształconych na poznańskich uczelniach. Poznań wyróżnia się wśród polskich miast dostępnością kadr władających językami obcymi, a szczególnie językiem niemieckim. To ważny atut, bo inwestorzy lokujący swoją działalność w Poznaniu obsługują klientów z obszaru niemieckojęzycznego. W Poznaniu istnieje też znaczący, nie w pełni jeszcze wykorzystany, potencjał IT. Spodziewamy się rozwoju inwestycji w tym kierunku. Najnowszym projektem, który rozwijamy, jest wsparcie tworzenia i funkcjonowania przedsiębiorstw z branży game development - informuje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Sektor usług nowoczesnych to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi gopspodarki w kraju. Wśród czynników zachęcających do realizacji projektów inwestorzy wymieniają m.in. dobrą infrastrukturę komunikacyjną, zaplecze IT, bogatą ofertę nowoczesnej powierzchni biurowej, dobrą współpracę z władzami lokalnymi, atrakcyjny system zachęt oraz wysoką jakość życia.

Poznań spełnia te warunki, a dowodem na to jest silny przyrost tego typu firm w ostatnich latach. Jeszcze dwa lata temu w stolicy Wielkopolski działało ok. 50 firm BSS, zatrudniających ok. 9000 osób. Dziś jest ich ponad 70 i zatrudniają łącznie ok. 13000 pracowników. Poznań najchętniej wybierają firmy amerykańskie oraz niemieckie.

Źródło:poznan.pl

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz