Miałeś stłuczkę? Zobacz, jakich formalności musisz dopełnić

Wystarczy dosłownie chwila nieuwagi, by doszło do zdarzenia drogowego. Z powodu stresu i silnych emocji wiele osób nie wie, jak się zachować. Czy zawsze trzeba wzywać policję? Jakich formalności należy dopełnić, gdy dojdzie do stłuczki? I czy koniecznością jest ubezpieczenie OC?

Stłuczka to zdarzenie drogowe, w którym doszło wyłącznie do uszkodzenia pojazdów, a żadna z podróżujących osób (kierowcy lub pasażerowie) nie doznała obrażeń. W takiej sytuacji nie ma potrzeby wzywania policji – chyba, że żaden z kierowców nie przyznaje się do winy lub trudno ustalić sprawcę zdarzenia drogowego.

Odstawienie samochodu w bezpieczne miejsce

Jeżeli stłuczka nie spowodowała zbyt dotkliwych uszkodzeń pojazdów, auta należy odstawić w bezpieczne miejsce. Pozostawienie ich na środku skrzyżowania jest zabronione – stanowią bowiem zagrożenie dla innych samochodów oraz mogą blokować ruch. Najlepiej zatem zjechać na pobocze lub – jeśli to możliwe – na najbliższy parking.

Zabezpieczenie miejsca kolizji

Jeżeli nie ma możliwości odstawienia pojazdów na parking, należy dokładnie zabezpieczyć miejsce stłuczki, tj.:

  • włączyć światła awaryjne,
  • założyć kamizelki odblaskowe,
  • ustawić trójkąt ostrzegawczy: 1 m przed pojazdem w terenie zabudowanym lub 30-50 m przed samochodem w terenie niezabudowanym.

Nieodpowiednio zabezpieczone miejsce kolizji może skutkować nałożeniem mandatu oraz... powodować zagrożenie dla innych samochodów.

Wypełnienie oświadczenia o zdarzeniu drogowym

Jeżeli w zdarzeniu drogowym nie ucierpiała żadna osoba, wówczas należy wypełnić wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Dokument powinien zawierać takie informacje jak:

  • miejsce, data i czas stłuczki,
  • dane osobowe i dane kontaktowe osób kierujących pojazdami,
  • dane osobowe i dane kontaktowe innych uczestników zdarzenia ,
  • dane osobowe i dane kontaktowe świadków zdarzenia,
  • rodzaj i numer dokumentu tożsamości osób spisujących oświadczenie,
  • dane pojazdów – łącznie z rocznikiem, marką i numerem rejestracyjnym,
  • dokładny opis okoliczności stłuczki,
  • dokładny opis skutków zdarzenia,
  • dokładny opis stanu zdrowia osób uczestniczących w stłuczce,
  • numer polisy OC samochodu, którym kierował sprawca zdarzenia oraz nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego.

Na oświadczeniu o zdarzeniu drogowym kierujący uszkodzonymi pojazdami powinni złożyć czytelne podpisy.

Chociaż taki dokument można spisać własnoręcznie, warto skorzystać z gotowych wzorów – udostępnia je m.in. PZU na swojej stronie internetowej.

Zgłoszenie szkody w towarzystwie ubezpieczeniowym

Z wypełnionym oświadczeniem o zdarzeniu drogowym osoba poszkodowana powinna zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca wykupił ubezpieczenie OC. Ewentualnie może zgłosić się do swojego ubezpieczyciela – jeśli należy do systemu BLS (bezpośredniej likwidacji szkód).

Przy stłuczce ubezpieczenie OC to konieczność

Ubezpieczenie OC samochodu to obowiązek każdego kierowcy. Dzięki temu, że pojazd objęty jest ochroną, sprawca nie musi pokrywać kosztów naprawy uszkodzonego samochodu należącego do osoby pokrzywdzonej. Ubezpieczyciel przejmuje na siebie finansową odpowiedzialność, wypłacając odszkodowanie w wysokości ustalonej przez rzeczoznawcę.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz