O czym należy pamiętać zwracając wynajęty sprzęt budowlany z wypożyczalni?

Sprzęt budowlany należy do grupy niezwykle drogich urządzeń. Kiedy więc doraźnie potrzebujemy z niego skorzystać, nie inwestujemy ogromnych środków, tylko udajemy się do wypożyczalni. Żeby jednak wypożyczenie i późniejsze zwrócenia sprzętu przebiegło bez zakłóceń, musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Jak wygląda kwestia tankowania i mycia wynajętej maszyny?

Sprzęt, który wypożyczamy, zawsze powinniśmy zwrócić w stanie niepogorszonym. Nie dotyczy to oczywiście naturalnego zużywania się maszyn podczas normalnego użytkowania. Tankowanie oraz mycie maszyn, które oferuje wypożyczalnia maszyn budowlanych BM Rent – The CAT Rental Store leży po stronie użytkownika. Są to czynności czysto eksploatacyjne, konieczność zatankowania, umycia ma miejsce ze względu na użytkowanie. Wypożyczający we własnym zakresie dba o czystość oraz według własnych potrzeb tankuje. Każda maszyna budowlana, którą pobiera osoba wypożyczająca, udostępniana jest z pełnym bakiem oraz umyta. W takim samym stanie konieczny jest zwrot maszyny – z pełnym bakiem oraz czystej. Jeżeli najmujący nie dopełni tego obowiązku firma wynajmująca, wykona te czynności za niego, jednak kosztami będzie obciążony najmujący.

Czym jest protokół zwrotu maszyn i jaki informacje zawiera?

Protokół zwrotu maszyny jest dokumentem, który potwierdza zwrot sprzętu. Na protokole zwrotu maszyny zostaną zawarte wszystkie znaczące informacje, które poświadczą, że wypożyczający ze swojej strony dopełnił wszystkich warunków zawartych na umowie najmu sprzętu. Do protokołu zwrotu dołączane jest zdjęcie maszyny w chwili jej zdania, z dokładną godziną i miejscem zwrotu najmowanego sprzętu. Niezbędne jest także załączenie opisu, obrazującego faktyczny stan maszyny. Zawarte w nim są także wszystkie zwrotne informacje od wynajmującego, dotyczące uszkodzeń, czy wad. Ze względu na to, że możliwe jest pobranie sprzętu poza firmą wynajmującą np. przez firmę transportową, możliwość podpisania protokołu zwrotu ma także osoba przyjmująca zwrot, działa ona wtedy w imieniu firmy najmującej.

Co należy zrobić w przypadku awarii maszyny lub sprzętu?

Niestety sprzęty czasem się psują, maszyny budowlane przeznaczone na najem nie są tu wyjątkiem. Najmujący ponosi koszty awarii wyłącznie, jeżeli osobiście się do niej przyczynił. Każdorazowo jednak wynajmujący ma obowiązek zgłosić firmie, od której wynajmuje maszyny budowalne fakt pojawienia się usterki. Konieczne jest zrobienie tego bezzwłocznie, w ciągu doby od jej pojawienia się. W takiej sytuacji firma wynajmująca podejmuje wszelkie możliwe działania, które mają na celu usunięcie usterki bez zwłoki – wynajmujący nie może na własną rękę naprawiać usterek, bez porozumienia z firmą najmującą. Z zasady działania te mają na celu jak najszybsze przywrócenie maszynie pełni sprawności, jednak ostateczny termin jej naprawy zależny jest od rodzaju usterki i dostępności części. Koszty naprawy usterki ponosi firma wynajmująca, podobnie, jeżeli chodzi o niezbędne przeglądy serwisowe. Wynajmujący udostępniają maszynę budowlaną, czy inny sprzęt, żeby umożliwić dokonanie jego przeglądu. Nigdy jednak nie dzieje się to z zaskoczenia. Firma wynajmująca uprzedza o zbliżającym się terminie przeglądu i wspólnie ustala się odpowiadający obu stronom termin. Jeżeli podczas przeglądu potrzebna jest wymiana oleju, filtrów, czy innych części eksploatacyjnych koszty tego typu napraw poniesie firma wynajmująca.

Wynajęta maszyna, czy inny sprzęt udostępniana jest nam w określonym stanie – zatankowana, czysta, sprawna. Także powinniśmy dołożyć wszelkich starań, żeby maszyna wróciła do firmy, która nam ją wynajęła w takim samym stanie, nie chodzi oczywiście o naturalny proces zużycia sprzętu, tylko o jego ogólny stan włączając do tego pełny bak i doprowadzenie maszyny, czy sprzętu do czystości. Niektóre firmy zajmujące się wynajmem maszyn budowlanym, w tym BM Rent The CAT Rental Store oferują dodatkowe usługi w tym zakresie.

Jeśli brakuje nam czasu na mycie czy tankowanie maszyny to możemy skorzystać z opcji przedpłaty za uzupełnienie zbiorników paliwa lub wyczyszczenie sprzętu. Jest to oszczędność zarówno czasu jak i pieniędzy, ponieważ opłata za sprzątanie jest niższa jeśli zamawia się ją z wyprzedzeniem. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku tankowania, opłata za 1 litr jest mniejsza jeśli wybierzemy właśnie taką usługę dodatkową. Kolejną niezwykle istotną kwestią jest ubezpieczenie. Oczywiście podstawowa wersja zazwyczaj jest wliczona w cenę wynajmu. Jednak czasami potrzebny jest większy zakres ubezpieczenia i tego typu usługę dodatkową także znajdziemy w ofercie wypożyczalni.

 

 

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz