Konserwacja drewna - najważniejsze produkty do pielęgnacji Twoich mebli

​Meble drewniane wciąż są jednym z najpopularniejszych wyborów, zarówno jeśli chodzi o elementy przeznaczone do wykorzystania we wnętrzu domu, jak i na zewnątrz. Ich ponadczasowy design zyskuje coraz to nowszych miłośników, dzięki którym ta opcja praktycznie nigdy nie wychodzi z mody. Jednak szczęśliwi posiadacze tego rodzaju mebli powinni pamiętać o konieczności odpowiedniej impregnacji drewna, która jest niezbędna do zachowania tych elementów wyposażenia w dobrym stanie. Niewiele osób jednak wie, jak skutecznie przeprowadzić taki proces, aby przyniósł on widoczne efekty.

Czym jest konserwacja drewna?

Mimo popularności mebli drewnianych wciąż mała jest świadomość na temat odpowiedniej konserwacji tego rodzaju materiału. Wiele osób wychodzi z założenia, że gotowe produkty kupione w sklepie są już odpowiednio przygotowane do użytkowania i nie wymagają żadnej dodatkowej pielęgnacji. Nie jest to jednak prawdą - mimo że meble z drewna rzeczywiście zostają przygotowane do eksploatacji przed sprzedażą, to jednak mijający czas jest nieubłagany. Im dłuższy okres korzystania z danego mebla, tym większe prawdopodobieństwo, że straci on swój estetyczny wygląd. Jest to związane zarówno ze zwiększona eksploatacją, w przypadku elementów takich jak stoły, jak i z upływem czasu. Zupełnie normalnym następstwem jest to, że naturalne materiały takie jak drewno z biegiem lat tracą na estetyce. W takiej sytuacji warto zastosować rozwiązania mające za zadanie przywrócenie tego rodzaju mebli do pierwotnego stanu.

Czym jest impregnacja drewna? To nasycenie drewna preparatami ochronnymi, które w dłuższej perspektywie mają za zadanie chronić powierzchnię przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Jest to proces szczególnie ważny nie tylko w przypadku mebli umieszczanych na zewnątrz. Również elementy wchodzące w skład wystroju wnętrz są narażone na zniszczenia, czy po prostu utratę naturalnego blasku. Konserwację drewna można przeprowadzić z wykorzystaniem różnorodnych preparatów o specjalnym przeznaczeniu.

Skuteczna konserwacja drewna - czym można ją przeprowadzić?

Na rynku nie można obecnie narzekać na deficyt specjalnych produktów, które mają służyć do przeprowadzania skutecznej konserwacji drewna takich jak materiały lakiernicze. Z uwagi na wyjątkowo szeroki wybór, tego rodzaju preparaty można podzielić na kilka odmiennych grup. Wśród najpopularniejszych wyróżnia się:

  • Lakiery - to szczególne substancje, których skład oparty jest na żywicy. Dzięki swojej specyficznej strukturze mogą chronić drewno przed wilgocią, a także przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Dobrze więc sprawdzają się jako preparaty ochronne w przypadku mebli tarasowych, które szczególnie narażone są na tego typu niebezpieczeństwo. Lakier jednak może negatywnie reagować na ciepło - pod jego wpływem dochodzi do kondensacji pary wodnej, co w efekcie może prowadzić do pękania lakierowanej powierzchni.
  • Farby akrylowe - to kolejna propozycja, którą docenią wszyscy posiadacze mebli tarasowych. Świetnie sprawdzają się one do konserwacji drewna w przypadku takich elementów, ponieważ wyjątkowo szybko wysychają i są bardzo łatwe w użyciu. Ich zastosowanie nie ochroni jednak materiału drewnianego przed grzybem oraz szkodnikami, a więc konieczne jest zastosowanie dodatkowego preparatu ochronnego.
  • Woski - to substancje pochodzenia naturalnego, zazwyczaj produkowane na bazie naturalnego wosku pszczelego lub roślinnego. Wosk naniesiony na drewno wyjątkowo łatwo się rozprowadza, a po wyschnięciu tworzy nieprzepuszczalną dla wody warstwę, która skutecznie chroni przed jej szkodliwym działaniem. Do jego skutecznego działania zazwyczaj konieczne jest jeszcze zastosowanie dodatkowej warstw utwardzającej. Zastanawiasz się, gdzie kupić dobrej jakości wosk, który należycie spełni swoje zadanie? Zakupów najlepiej dokonać w sprawdzonym sklepie internetowym posiadającym rozbudowana ofertę tego typu, np. ekemichal.pl.
  • Oleje - konserwacja drewna olejem to z pewnością jeden z najskuteczniejszych sposobów na skuteczną ochronę tego materiału. Wszystko to dzięki naturalnemu składowi, który sprawia, że olej wnika głęboko w drewno, zapewniając skuteczną ochronę. Oleje do konserwacji drewna to wyjątkowo przydatne specyfiki, które warto posiadać w swoim warsztacie.

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz