"Narodowo - Radykalny" - wystawa Alexandra Pushkina

Alexandre Pushkin to postać zagadkowa. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kim jest: artystą, dysydentem, performerem, portrecistą bohaterów białoruskiego nacjonalizmu czy wizjonerem? Wystawa pt. "Narodowo Radykalny" stanowi próbę odpowiedzi na to pytanie. Można ją obejrzeć w Galerii Miejskiej "Arsenał" jeszcze do 9 września.

W galerii prezentowany jest dorobek Alexandra Pushkina na przestrzeni lat. Są to zarówno prace plastyczne, jak i dokumentacje artystycznych akcji. Wszystkie łączy odniesienie do narodowej tradycji Białorusi. Odwołują się do niej symbole, takie jak biało-czerwono-białe barwy flagi i herb z przedstawieniem Pogoni, którymi posługują się białoruscy opozycjoniści. Artysta wyraża w ten sposób swój sprzeciw wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki. Nie jest to jednak zwykły polityczny akt. Poprzez swoje działania Pushkin chce tworzyć alternatywy dla kultury autorytarnego państwa.

- Chodzi o wyrażenie charakteru Pushkina, stąd przewrotny tytuł. Narodowy dlatego, że artysta wyraża narodowe ideały Białorusi. Radykalny ze względu na radykalizm artystyczny. Alexandra Pushkin w swojej sztuce jest bezkompromisowy, nie ogląda się za siebie - mówi kurator wystawy Marcel Sikorski.

Wystawa w Poznaniu

(fot.poznan.pl)

Przed galerią pojawiła się czerwona kłódka w kształcie serca, na której widnieje napis "Welcom to Belarus", wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród poznaniaków i turystów spędzających czas na poznańskiej starówce. Jest ona częścią wystawy.

Alexandre Pushkin studiował w Białoruskim Państwowym Instytucie Artystyczno-Teatralnym. Studia przerwała mobilizacja do wojska i służba w Afganistanie. W 1993 r. założył galerię "U Pushkina". Z powodu opozycyjnej działalności artysty, galerię zamknięto w 1994 r. Alexander Pushkin na co dzień tworzy dekoracje dla prawosławnych i katolickich świątyń. Ponadto, poprzez swoją sztukę cały czas angażuje się w politykę kraju. Co roku przemalowuje "Obraz Wolności" - zakończenie pracy nad projektem oznaczać będzie osiągnięcie wolności i demokracji na Białorusi.

Dzieła Alexandra Pushkina wystawiano w wielu muzeach i galeriach na Białorusi, w Polsce, Norwegii, Szwecji, Rosji i w Stanach Zjednoczonych. Jest laureatem II nagrody "Chartyja - 97" i nagrody "Za wolność myśli" im. Wasila Bykaua.

Źródło:poznan.pl

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz