Procesory Kaby Lake – czym się charakteryzują?

W połowie 2016 roku rynek sprzętu elektronicznego doczekał się premiery nowych układów Intela. Oczekiwania były wielkie, jednak ostatecznie okazało się, że procesory Kaby Lake nie przynoszą ze sobą rewolucji. Wcześniejsze premiery nowych generacji wiązały się nie tylko ze zmianą procesu technologicznego, ale również z dość sporą zmianą częstotliwości taktowania. Dzięki temu użytkownicy dostawali do ręki procesory nowocześniejsze i szybsze.

W przypadku układów Kaby Lake było nieco inaczej. Producent zdecydował się bowiem na pozostawienie dotychczasowego procesu technologicznego, natomiast wydajność wzrosła zaledwie o kilka procent. Czy ta ewolucja okazała się więc porażką? Dzisiaj, prawie rok od premiery procesorów siódmej generacji, można powiedzieć, że nie.

Nowe układy znalazły bowiem spore grono wielbicieli. Co jednak najważniejsze, są one montowane w ogromnej liczbie laptopów, i to z każdego segmentu – zarówno tego biznesowego, jak i domowego czy gamingowego. Wszystko to sprawia, że warto pokrótce opisać sobie 3 najważniejsze typy procesorów Intel Kaby Lake, które na rynku pojawiają się najczęściej.

1. Procesory niskonapięciowe (Ultra Low Voltage)

Na początek zajmiemy się układami oznaczonymi literkami „U”. Montowane są one przede wszystkim w urządzeniach przeznaczonych dla użytkowników domowych (przykładem może być chociażby Asus R558UQ- DM513T), ale również w laptopach biznesowych, takich jak chociażby Dell Vostro 3568.

Najczęściej pojawiającymi się modelami są procesory i7-7600U, i7-7500U oraz i5-7200U. Czym się charakteryzują? Podobnie jak w przypadku poprzednich układów niskonapięciowych, ich najmocniejszą stroną jest niski pobór energii i wysoka kultura pracy. Nie generują ani zbyt dużego obciążenia ani wysokich temperatur, co jest dobrą informacją dla wszystkich, którzy lubują się w pracy mobilnej.

Porównując omawiane procesory do modeli poprzedniej, szóstej generacji, można mówić o kilkuprocentowym wzroście wydajności. Częstotliwość taktowania poszczególnych modeli jest o 200-500 MHz wyższa w porównaniu z ich starszymi odpowiednikami. Wszystko to sprawia, że laptopy pokroju R558UQ-DM513T okażą się dobrym wyborem dla wszystkich, którzy oczekują stabilnego działania za stosukowo niską cenę.

2. Procesory ze zwiększoną wydajnością

W te sposób przechodzimy do układów określanych symbolem „HQ”. Wyróżniają się przede wszystkim zwiększonymi osiągami, dlatego są wykorzystywane w laptopach gamingowych.

Obecnie takie układy jak i7-7700HQ cieszą się bardzo dużą popularnością. Gwarantują bowiem o kilka-kilkanaście procent wyższa wydajność niż procesory szóstej generacji, a przy tym nie prowadzą do znacznego wzrostu cen urządzeń. Laptopy pracujące na tego typu procesorach pozwolą na dużo więcej niż chociażby wspomniany Dell Vostro 3568. W połączeniu z odpowiednią kartą graficzną, pozwolą na obsługę wszystkich nowych gier komputerowych.

3. Procesory dla overclockerów

Czyli modele z odblokowanymi mnożnikami (są oznaczane literą „K”), które z łatwością poddają się podkręcaniu. W tym segmencie największe sukcesy odnosi model i7-7700K, który montowany jest w komputerach stacjonarnych.

Należy zaznaczyć, że układy tego typu pozwalają na dość łatwe podkręcenie częstotliwości taktowania do poziomu 5000 MHz, choć oczywiście profesjonalni overclockerzy są w stanie wycisnąć z nich jeszcze więcej.

Procesory Kaby Lake zostały przez rynek przyjęte bardzo dobrze. Są one montowane w ogromnej liczbie nowych komputerów, gwarantując nieco zwiększoną wydajność i odpowiednią stabilność działania. Śmiało można więc powiedzieć, że ta swoista ewolucja się udała.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz