Technologia CNC — co to właściwie jest?

CNC, czyli w komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych (ang. Computerized Numerical Control), to zaawansowany system sterowania, który umożliwia interaktywne programowanie wyposażonych w niego urządzeń. W praktyce najczęściej stosowany jest on w maszynach obrabiających różnego rodzaju materiały (stąd termin obróbka CNC). Dzięki wprowadzeniu precyzyjnych danych możliwe jest uzyskiwanie optymalnych kształtów w powtarzalnych seriach. A jaka jest historia CNC? Kiedy wprowadzono tę technologię? I jak może ona zmienić nasze życie?

Początki CNC

Zanim zaprojektowano pierwsze modele maszyn CNC obróbka wykonywana była manualnie (np. przy użyciu zespołu frezów) lub z zastosowaniem specjalistycznych maszyn, które jednakowoż mogły wykonywać tylko stale określoną sekwencję ruchów (niemożliwe było ich przeprogramowanie). Chociaż urządzenia te postrzegano jako ogromne udogodnienie, jasnym było to, że mają one swoje ograniczenia.

Jeszcze na początku lat 40. XX stulecia do programowania maszyn stosowane były przede wszystkim karty dziurkowane. Jednakże już wkrótce miało się to zmienić, a wszystko za sprawą Johna T. Parsonsa oraz Franka L. Stulena. W 1946 obaj mężczyźni, którzy pracowali wtedy dla Wright-Patterson Air Force Base, udoskonalili karty dziurkowane, dostosowując je do bardziej złożonych, wymagających większej precyzji procesów, a dokładniej do wyznaczania kształtów wirników nośnych.

Pierwszą nowoczesną obrabiarką CNC była maszyna NC Hydrotel, którą uruchomiono na terenie osławionego Instytutu Technologicznego w Massachusetts. Działała ona w oparciu o binarnie kodowaną taśmę dziurkowaną i mogła wykonywać liniowe interpolacje 3D. Pierwsza maszyna komercyjna wystartowała w 1952 r. w firmie Arma Corporation - wspomina długoletni pracownik firmy JANUS

Nowoczesne technologie

Rozwój maszyn CNC ponownie przyśpieszył w latach 80., kiedy dzięki rozwojowi technologii karty dziurkowane zastąpiono mikrokomputerami. Nastąpiło wówczas upowszechnienie maszyn CNC, które zaczęły stanowić ważny element wyposażenia różnych firm, przyśpieszając, ułatwiając i czyniąc znacznie bardziej bezpiecznymi metody produkcji.

Dzisiaj, w przypadku niektórych maszyn (np. gdy wbudowana pamięć jest niewystarczająca do obsługi procesów), często stosuje się także technologię DNC (Direct Numerical Control), która pozwala na sterowanie aparaturą za pomocą zewnętrznych komputerów.

koła łańcuchowe

Jak technologia CNC zmienia nasz świat?

Możliwość dokładnego zaprogramowania maszyn, precyzyjnego opracowania każdego ich ruchu sprawia, że obróbka CNC pozwala na uzyskiwanie coraz dokładniejszych, a zarazem coraz mniejszych obiektów, które mogą być wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Bardzo dobrym przykładem są koła łańcuchowe — dostępne dzisiaj nie tylko w wielu rozmiarach, ale i kształtach, dzięki czemu mogą być stosowane w coraz bardziej zaawansowanych przekładniach, co z kolei przyśpiesza postęp technologiczny np. w motoryzacji.

Komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych to jednak nie tylko obróbka CNC. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się bowiem drukarki 3D, często będące rozwinięciem specjalistycznych maszyn CNC. Wielu reprezentujących różne dziedziny ekspertów dostrzega w tych urządzeniach olbrzymi potencjał, np. jeśli chodzi o tworzenie protez i akcesoriów medycznych.

Technologia CNC przyczyniła się więc do szybkiego rozwoju przemysłu, którego wciąż jesteśmy świadkami. Coraz bardziej precyzyjne koła łańcuchowe, wałki, tuleje, śrubki, nakrętki i innego rodzaju akcesoria CNC znajdują zastosowanie w coraz bardziej zaawansowanych i wielofunkcyjnych urządzeniach, z których na co dzień korzystamy lub będziemy korzystać w przyszłości.

Odwiedź stronę firmy JANUS >> 

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz