Czyszczenie tapicerki samochodowej - samemu czy zlecić firmie?

Nawet najnowszy model nowoczesnego auta nie będzie prezentował się dobrze, jeżeli nie będzie odpowiednio zadbany. I nie chodzi tu tylko o czystą karoserię, ale także o wnętrze samochodu.

Co najbardziej szkodzi tapicerce?

W zależności od intensywności użytkowania wnętrze samochodu narażone jest na różnego rodzaju zabrudzenia. Kilkukrotne wsiadanie do samochodu i wysiadanie w ciągu dnia powoduje, że do wnętrza dostaje się kurz, piasek, wilgoć. Nie da się tego uniknąć. Kurz osiada na tapicerce siedzeń, podsufitce, wykładzinie podłogowej. To czynniki powodujące stopniowe zabrudzenie tapicerki i jest ono równomierne w całym wnętrzu.

Największe spustoszenie powodują papierosy. Zapach nikotyny wnika w tapicerkę i nie pomogą tu żadne odświeżacze samochodowe, nawet te o intensywnym zapachu. Dym papierosowy unosi się do góry i wnika w podsufitkę powodując jej ciemnienie. Kto nie wierzy, niech przetrze wilgotną szmatką niewielki kawałek, różnica będzie od razu widoczna. Ale to nie wszystko.

W samochodzie przewozimy dzieci, które spożywają posiłki, piją. Nie jest wtedy trudno o dodatkowe okruchy lub plamy. Najtrudniejsze do usunięcia są te po napojach zawierających mleko, cukier. Trudno także usunąć ślady po długopisie lub pisakach.

Inny rodzaj zanieczyszczeń powodują zwierzęta. Na tapicerce zostawiają dużą ilość włosów, których usunięcie wymaga wielkiego wysiłku.

Dlaczego o tapicerkę trzeba dbać?

Brudna tapicerka to nie tylko kwestia estetyki, chociaż jest bardzo istotna. Zanieczyszczenia znacznie skracają jej żywot. Zmienia kolor, którego nie da się później przywrócić. Kolory tracą wyrazistość, biały staje się szary a czerwony nabiera odcienia brunatnego. Brudna tapicerka łatwiej ulega przetarciom, bo drobiny kurzu osłabiają włókna.
Podobne problemy dotyczą także elementów plastikowych, kurz powoduje matowienie i powstawanie rys na desce rozdzielczej, boczkach.

Systematyczne czyszczenie wnętrza

By wnętrze samochodu ładnie się prezentowało, trzeba o nie odpowiednio dbać. Raz w tygodniu należy wytrzepać i wymyć gumowe dywaniki. Ponownie można je włożyć dopiero po całkowitym wyschnięciu. W tym czasie należy dokładnie odkurzyć siedzenia oraz wykładziny na podłodze i na drzwiach. Wilgotną szmatką z mikrofibry (nie zostawia włosków) trzeba przetrzeć wszystkie elementy plastikowe i metalowe.

Najwięcej czasu zajmie usunięcie włosów po czworonożnym pupilu. Nawet bardzo mocny odkurzacz może mieć z tym problemy. Najlepiej nadaje się do tego rękawica silikonowa lub gumowe rękawiczki jednorazowe zwilżone wodą.

Przy odkurzaniu nie można zapomnieć o bagażniku, bo często przewozimy w nim zakupy i inne materiały.

Samodzielne czyszczenie tapicerki samochodowej

Od razu trzeba zaznaczyć, że nie jest to łatwe i wymaga trochę wiedzy na temat środków czyszczących. W zależności od stopnia zabrudzenia trzeba to robić co 2-3 miesiące. Na wykonanie tych prac najlepiej zarezerwować cały dzień i to wtedy, gdy pogoda jest słoneczna, schnięcie wnętrza będzie trwało krócej.

Do prania trzeba się odpowiednio przygotować, zgromadzić sprzęt i odpowiednie środki:

• dobry odkurzacz ze szczotką i ssawką,
• kilka szmatek z mikrofibry,
• szczotkę do prania,
• piankę do tapicerki,
• piankę do podsufitki,
• płyn do szyb,
• ręcznik papierowy,
• środek do czyszczenia plastiku,
• pędzel,
• rękawiczki jednorazowe.

W przypadku tapicerki ze skóry należy zaopatrzyć się w specjalne środki czyszczące i konserwujące, które równocześnie nadadzą jej odpowiedni połysk.

Dokładne sprzątanie wnętrza zaczynamy od gruntownego odkurzania. Nie nadaje się do tego odkurzacz samochodowy, który jest po prostu za słaby. Można za to wykorzystać odkurzacz domowy z różnymi szczotkami. Niestety mogą to zrobić tylko osoby z własnym ogrodem lub mieszkające na parterze, które mają dostęp do prądu.

Czyszczenie chemiczne zaczynamy od podsufitki. Trzeba użyć do tego specjalnej pianki, która wyciągnie zabrudzenia z głębszych warstw. Ta czynność jest najtrudniejsza, bo wnętrze jest małe i trzeba się dobrze nagimnastykować.

Kolejna czynność to czyszczenie elementów plastikowych deski rozdzielczej. Kratki wentylacyjne czyścimy przy pomocy pędzelka. Najpierw używamy pianki, a na końcu kremu konserwującego i nabłyszczającego.

Na koniec zostało wypranie tapicerki. Najlepiej użyć do tego odkurzacza piorącego, który odciągnie trochę wody i siedzenia będą krócej schły. W przypadku dużych plam najpierw trzeba usunąć je za pomocą specjalistycznych środków chemicznych. Nie zawsze zakończy się to sukcesem. Na koniec trzeba czekać aż siedzenia dobrze wyschną.

Czyszczenie wnętrza przez profesjonalną firmę

Jak z powyższego widać samodzielne pranie tapicerki nie jest łatwe i tanie (środki to ok. 100 zł), efekty też nie zawsze są zadowalające.

Czasami lepiej jest powierzyć te czynności profesjonalnej firmie, np. MR Karcher z Poznaniahttp://mrkarcher-poznan.pl/pranie-tapicerki-samochodowej/. W zależności od zakresu czyszczenia koszt będzie większy o 100 do 200 zł i samochód będzie można odebrać już po 3 godzinach, bo stosowane przez profesjonalistów odkurzacze bardzo dobrze odsysają wodę.

Bardzo istotną zaletą jest możliwość ozonowania wnętrza samochodu, dzięki temu znikną wszystkie nieprzyjemne zapachy, zwłaszcza po papierosach. Ozonowanie usuwa także roztocza, grzyby i pleśnie, co jest szczególnie ważne w przypadku osób cierpiących na alergie.

 

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz