Poznański lek na Alzheimera

Poznańska firma rozpoczęła produkcję leku na zaawansowaną postać choroby Alzheimera. Dzięki farmaceutykowi produkowanemu w Poznaniu koszty terapii spadną o połowę.

 Lek generyczny oparty o aktywny składnik memantynę, najpierw zatrzymuje, a później znacznie spowalnia rozwój  choroby.  Do tej pory z terapii memantyną, z powodu wysokich kosztów leczenia,  korzystało tylko około 20% chorych.   Nowy lek, wprowadzony przez Biofarm pozwoli zwiększyć dostępność terapii choroby Alzheimera w Polsce.  

W Polsce na chorobę Alzheimera cierpi ponad 250 tysięcy ludzi. Jest to choroba, która w poważny sposób uszkadza komórki nerwowe i powoduje problemy z pamięcią. Jej objawy nasilają się z upływem czasu. W końcu stają się tak poważne, że chory nie jest w stanie samodzielnie radzić sobie w życiu codziennym.

Alzheimer

Najczęściej chorobę Alzheimera  rozpoznaje się u osób powyżej 65 roku życia. Ryzyko wystąpienia otępienia spowodowanego chorobę Alzheimera w ciągu całego pozostałego życia u osoby 65-letniej ocenia się obecnie na 10%.

Nowy, generyczny  lek jest o 40% tańszy od oryginalnych preparatów dostępnych na rynku. Jest to szczególnie istotne,  ponieważ leki zawierające memantynę nie są refundowane przez NFZ, przez co stanowią znaczące obciążenie dla budżetu pacjentów.

Leki generyczne są odpowiednikami preparatów oryginalnych zarówno pod względem jakości, bezpieczeństwa, jak i skuteczności - zawierają tę samą substancję czynną i mają taką samą postać farmaceutyczną co leki oryginalne.

Źródło: Polskie Towarzystwo Neurologiczne Sekcja Schorzeń Pozapiramidowych
Źródło:poznan.pl

 

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz