Redakcja
bypoznan.pl
Odpady to nieodłączna część naszego życia. Według badań przeciętny Europejczyk rocznie wytwarza około pół tony śmieci. Jeśli tyle odpadów może wytworzyć jeden człowiek, to wyobraźmy sobie, ile ich będzie generować duża firma, czy całe państwo? W tym artykule dowiemy się jak zmniejszyć ilość produkowanych śmieci w firmach, a także jak utylizować odpady przemysłowe i dlaczego jest to takie ważne.
Jeśli jesteśmy właścicielami bądź innymi wysoko postawionymi osobami w danej firmie, to od nas będzie zależało, ile śmieci będziemy produkować. Ważne jest, abyśmy jak najbardziej zminimalizowali generację odpadów.
Przede wszystkim umieśćmy w miejscu pracy pojemniki przeznaczone na śmieci segregowane i dajmy przykład innym poprzez użytkowanie ich. Segregacja odpadów jest bardzo ważna, ponieważ dzięki niej niektóre pozostałości mogą zostać poddane recyklingowi.
Zrezygnujmy z używania plastiku. To tworzywo rozkłada się czasami nawet 1000 lat. Dlatego plastikowe torby zamieńmy na papierowe albo materiałowe, a plastikową butelką zamieńmy na szklaną. Dobry szef to taki, z którego można brać przykład, jeśli będziemy namawiać pracowników do jakichkolwiek działań, których sami nie będziemy wykonywać, to nic nie zdziałamy.
Są to tylko dwa z nielicznych przykładów, kiedy możemy ograniczyć produkcję niechcianych odpadów. Ważne jest, byśmy nie ignorowali tego problemu. Możemy również przeprowadzać szkolenia w firmie, które zapoznają pracowników z tematem i pomogą im zrozumieć, jak wiele mogą zrobić, jeśli tylko trochę się postarają.
Co jednak zrobić ze śmieciami, na które nie ma miejsca w żadnym kontenerze?
Odpady przemysłowe to śmieci, które powstają w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej. Choć byśmy się starali, nie da się uniknąć ich wytwarzania. Takie odpady najczęściej wytwarzane są w fabrykach, szpitalach, zakładach budowlanych, czy warsztatach samochodowych.
Odpady przemysłowe możemy podzielić na stałe i płynne. Do pierwszych będą należeć metale, czy drewno. Natomiast do drugiej stary olej silnikowy bądź farba.
Ze względu na ilość produkowanych odpadów przemysłowych prawo reguluje ich utylizację. Dana firma zobowiązana jest je przechowywać pod specjalnymi oznaczeniami albo od razu wywieźć je do punktu, w którym będę zutylizowane. Jeśli nie mamy możliwości przetrzymywania śmieci bądź wywiezienia ich do utylizacji (w Polsce takich miejsc jest niewiele). To możemy zatrudnić firmę utylizacyjną, która odbierze od nas odpady i zniszczy je, zachowując przy tym pełne bezpieczeństwo.
Przede wszystkim dzięki temu, że nasze odpady oddamy w ręce profesjonalnego zakładu utylizacyjnego, to mamy gwarancję, że nie niszczymy środowiska. Ziemia już teraz jest w złym stanie, a dokładanie jej szkodliwych czynników, może ten stan jeszcze pogorszyć. Odpowiednia utylizacja pozwoli nam na ograniczenie szkód do minimum.
Jeśli dbanie o naszą planetę nie przekona nas do profesjonalnej utylizacji odpadów, to może przekona nas kara, którą poniesiemy za nieodpowiednie postępowanie ze śmieciami. Nieprzepisowe pozbywanie się odpadów przemysłowych grozi karą grzywny, która w przypadku rażącego zaniedbania może sięgnąć nawet miliona złotych. Ponadto kary mogą być nakładane wielokrotnie, a każda kolejna jest dwa razy większa od poprzedniej.
Jak widzimy powyżej, lepiej zatrudnić firmę utylizacyjną niż próbować pozbyć się odpadów na własną rękę.
Artykuł napisany we współpracą z firmą Esbud zajmującą się odbiór odpadów przemysłowych i poprodukcyjnych w Poznaniu
Artykuł partnera
bypoznan.pl
Poznański serwis informacyjno - rozrywkowy
Z życia miasta, czyli najważniejsze newsy związane z naszym miastem
Publikujemy, doradzamy, oceniamy, komentujemy
E-mail: miasto@bypoznan.pl