Redakcja
bypoznan.pl
W projekcie budżetu Poznania na przyszły rok na rozbudowę Systemu Monitoringu Wizyjnego Miasta zapisano 1,35 mln zł. To niemal tyle samo, ile wyniosły całkowite nakłady finansowe na rozbudowę systemu, poniesione przez miasto w tym roku.
W roku 2016 - kosztem 1,4 mln zł - monitoring wizyjny miasta został rozbudowany o 96 kamer. Pojawiły się one na rondzie Kaponiera, w parkach im. H. Wieniawskiego, F. Chopina i Stare Koryto Warty, na al. Niepodległości, moście Rocha, na ul. Zamenhofa, Piłsudskiego i Inflanckiej, a także w rejonach Domu Bretanii, ronda Rataje oraz pętli tramwajowej na Ogrodach.
- Tak jak Nowy Jork miał burmistrza Giulianiego, tak Poznań ma zastępcę prezydenta Wiśniewskiego, który prowadzi swoją politykę zero tolerancji. Jeżeli chcemy wprowadzać tę ideę, monitoring wizyjny jest niezbędny żeby ścigać przestępstwa - mówi Marek Sternalski, radny miejski. Nawiazał tym do działań burmistrza Nowego Jorku Rudolpha Giulianiego, który w czasie swojej kadencji poprawę bezpieczeństwa rozpoczął od walki z chuligańskimi wybrykami i aktami wandalizmu, stopniowo minimalizując tym samym przypadki innych przestępstw.
System w rozbudowie
Na przyszły rok zaplanowano m.in. rozbudowę monitoringu miejskiego o 7 nowych punktów, które zostaną zainstalowane w rejonach skrzyżowań ulic Wiatracznej i Inflanckiej, Piaśnickiej i Kurladzkiej, Inflanckiej i Redarowskiej, Inflackiej i Pawia, a także na ulicy Piaśnickiej, przy wyjeździe z osiedla Rusa oraz na ulicy Inflanckiej, przy przejściu dla pieszych od strony Trasy Kórnickiej.
(fot.poznan.pl)- Rozbudowa systemu będzie realizowana na podstawie "Koncepcji rozbudowy monitoringu wizyjnego Miasta Poznania w obszarze osiedla Chartowo i osiedla Żegrze". Realizację kolejnego etapu tej koncepcji - instalację czterech kamer na skrzyżowaniach ulicy Kurladzkiej z ulicami: Bobrzańską, Wiatraczną i Bliźniąt, a także na skrzyżowaniu ulic Dymka i Chartowo - zaplanowano na rok 2018 - informuje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
Na przyszły rok przeniesiono natomiast realizację modernizacji jednych z najstarszych kamer monitoringu miejskiego w Poznaniu, zainstalowanych wzdłuż ulicy Półwiejskiej. Inwestycja ta ma na celu m.in. ograniczenie sytuacji, w których określone zdarzenia nie zostały zarejestrowane w systemie z powodu ruchu kamery. W tym celu - oprócz kamer obrotowych - zainstalowane zostaną także kamery stałopozycyjne.
- W roku 2017 zostanie również ukończona dostawa i instalacja mobilnych punktów kamerowych, które rozpoczęliśmy w tym roku. Poprzez zastosowanie radiowej transmisji danych, będą one mogły być instalowane w miejscach pozbawionych doziemnej infrastruktury teletechnicznej miasta, w których zachodzi konieczność okresowego wsparcia działań policji i straży miejskiej - tłumaczy prezydent Mariusz Wiśniewski.
W pierwszej kolejności mobilne punkty monitorowania zostaną zainstalowane na skrzyżowaniach ulic Rybaki i Strzałowej, Garbary i Krakowskiej, Mostu Dworcowego i ulicy Składowej, a także na parkingu przed starym budynkiem Dworca Głównego PKP.
Kamery w przestrzeni publicznej
Obecnie w skład miejskiego Systemu Monitoringu Wizyjnego wchodzi 606 kamer - 279 obrotowych i 327 stacjonarnych. Umieszczono je w miejscach uznanych za niebezpieczne, ze szczególnym uwzględnieniem skrzyżowań o dużym natężeniu ruchu, wiaduktów, przystanków komunikacji miejskiej oraz ciągów komunikacji pieszej, placów i obszarów o dużym natężaniu ruchu.
(fot.poznan.pl)Obraz z większości kamer wchodzących w skład systemu jest obserwowany całodobowo przez pracowników Straży Miejskiej w pięciu centrach oglądu, zlokalizowanych
w poznańskich komisariatach policji. Szóste centrum oglądu, dotychczas zlokalizowane
w Komisariacie Policji Poznań-Stare Miasto, na czas remontu budynku zostało przeniesione do Komisariatu Policji Poznań-Grunwald.
Pozostałe kamery systemu - w szczególności zainstalowane wzdłuż trasy tramwajowej Franowo, pętli Górczyn i Ronda Kaponiera - nadzorowane są między innymi przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu Sp. z o.o. i Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu.
W przestrzeni publicznej miasta dodatkowo funkcjonuje ponad 300 kamer, wchodzących w skład systemów zbudowanych ze wsparciem miasta przez SM Winogrady i SM Piątkowo.
Źródło: poznan.plbypoznan.pl
Poznański serwis informacyjno - rozrywkowy
Z życia miasta, czyli najważniejsze newsy związane z naszym miastem
Publikujemy, doradzamy, oceniamy, komentujemy
E-mail: miasto@bypoznan.pl