Wieżowiec Bałtyk - wyjątkowe miejsce na mapie Poznania

Jest bardziej popularnych wśród turystów Bałtyk Poznań to prawdziwa Perła architektoniczna. Na realizację projektu Poznań czekał wiele lat. W końcu jednak nastąpiło otwarcie atrakcyjnego biurowca Bałtyk. Budynek ten znajduje się w centrum Poznania w pobliżu targów międzynarodowych, a także ruchliwego ronda. Biurowiec został zaprojektowany przez bardzo słynny holenderskie biuro projektowe. Biurowiec posiadanie zwykle charakterystyczną sylwetkę. Każda jego strona wygląda zupełnie inaczej. Natomiast poszczególne piętra niejako nakładają się na siebie oraz wspinają do wysokości 70 m. Dzięki kaskadowemu ułożeniu poziomów można było stworzyć na piętrach nieduże Tarasy tym samym użytkownicy mogą spacerować po atrakcyjnej i szklanej podłodze nawet kilkadziesiąt metrów nad powierzchnią Ziemi. Wewnątrz mieszkają już pierwsi najemcy. Budynek jest biurowcem, jednak dostępny jest także dla mieszkańców. Otwarta jest także restauracja, Gdzie można jeść między innymi sushi.

Wieżowiec Bałtyk - historia

Na stronie bryla.pl odnaleźć można szereg informacji na temat wieżowca Bałtyk. Budynek posiada wysokość całkowitą wynoszącą 67 m oraz 16 kondygnacji z trzema dodatkowymi podziemnymi. Budowa rozpoczęła się w listopadzie 2014 roku, natomiast została zakończona w maju 2017. Wieżowiec powstał w miejscu, gdzie niegdyś znajdował się budynek z kultowym kinem Bałtyk. Skąd pochodzi nazwa Nowego wieżowca. Z każdej strony oglądać można jego inną postać. Budynek prezentuje się doskonale oraz posiada złożoną koncepcję architektoniczną. Powierzchnia budynków wynosi ponad 25 000 m2. Oczywiście największą część zajmuje biurowa powierzchnia, wynosząca około 12 000 m2 dostępna jest także powierzchnia handlowa, restauracja, Natomiast pod budynkiem umieszczony jest trójpoziomowy parking, który może pomieścić aż 175 samochodów. Na tego typu inwestycje Poznań musiał czekać bardzo długo. Jednak jest to biurowiec, które jest na miarę nowoczesnej architektury oraz współczesnych rozwiązań budowlanych. Bryła została ukształtowana w taki sposób, aby pasować do lokalnego kontekstu. Co więcej z każdej strony budynek prezentuje się inaczej, co sprawia, że jest niczym kameleon. Z jednej strony zwęża się, rozszerza, jest smukły oraz rozległy. Na początku biurowiec budził duże kontrowersje. Dotyczyło to między innymi przeskalowania oraz niedopasowania do otaczającej przestrzeni. Jest to za ten projekt, który z jednej strony zachwyca, z drugiej strony budzik kontrowersje. Jednak z pewnością nie można przejść obok niego obojętnie.

Bałtyk Poznań

Skąd inspiracja do stworzenia takiego obiektu?

Imponujące podcięcia znajdujące się na niższych kondygnacjach doskonale podkreślają wejście ze strony ronda. Jednocześnie można mieć wrażenie, że budynek jest nieco bardziej smukły. Nad wolną przestrzenią umieszczono tarasy. Wieżowiec Bałtyk jest inspirowany tradycyjnym poznańskim modernizmem. Dotyczy to zwłaszcza ikony tego stylu, czyli okrąglaka. Niektórzy zastanawiają się jednak Co wspólnego ma modernistyczny budynek stworzony na planie koła z wieżowcem takim jak Bałtyk. Otóż zaczerpnięty został motyw okien, które umieszczone są strukturalnych ramach. Ciągną się one do samego dołu aż do zwieńczenia budynku. Natomiast trójkątny kształt Bałtyku został stworzony ze względu na tutejszą architekturę, którą obserwować można na przykład w attykach poznańskich Kamienic inspiracje te zostały oczywiście przetworzone przez nowoczesną estetykę, jednak kontekst pozostał i doprowadził do ukształtowania ostatecznej formy Bałtyku. Nieregularna oraz powycinana bryła jest bardzo zaskakująca, gdy z każdej strony wygląda inaczej. Bałtyk jest zatem nowoczesny, a jednocześnie posiada nawiązanie do dawnego Budownictwa. Zasada budynku jest niezwykle elegancka, a jednocześnie skromna oraz prosta. Budynek posiada wiele przeszkleń oraz innowacyjnych rozwiązań.

Czy można zwiedzić Bałtyk w Poznaniu?

Istnieje możliwość zwiedzania biurowca. Wnętrze jest stosunkowo skromne natomiast główną ozdobę ma stanowić energiczne oraz tętniące życiem Miasto – Poznań. Jest to możliwe dzięki temu, że budynek otaczany jest szklaną elewacją i to z każdej strony. W kolejnym korzystnym elementem dla użytkowników są elementy drewniane, na przykład schody w głównym holu Stanowią główny Ciąg komunikacyjny, zaś część stopni jest nieco szersza, aby można było na nich siadać. Otwarcie biurowca było ogromnym wydarzeniem dla całego miasta. Można było wówczas wjechać na ostatnie, czyli 16 piętro budynku, z którego zobaczyć Można genialny widok na cały Poznań.

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz