Co sprawdzić przed zakupem działki budowlanej w Poznaniu?

Kupno działki to pierwsze działanie inwestycyjne przed wybudowaniem domu. Wydaje się być znacznie prostsze niż budowa samego domu, jednak jest wiele spraw, które gdy zostaną niesprawdzone mogą w przyszłości przysporzyć wielu problemów podczas użytkowania. Przeczytaj na co zwrócić uwagę przed zakupem działki budowlanej w Poznaniu.

Jaka pora roku jest dobra, by oglądać grunty?

Wiosną i jesienią najlepiej jest ustalić podmokłość terenu oraz stan dróg dojazdowych. Z kolei latem można sprawdzić jakie jest zacienienie działki. Naturalnie wiele zależy tu od miejsca i samej dzielnicy. W różnych miastach znajdziemy dobre i gorsze lokalizacje, dlatego warto szukać najlepszej. Działki budowlane w Poznaniu przejrzysz w serwisie ogłoszeniowym Sprzedajemy.pl i wybierzesz miejsce, które najbardziej odpowiada twoim wymaganiom. Dobrym momentem na ocenienie gruntu jest także zima, ponieważ to wtedy panują najtrudniejsze warunki pogodowe i najlepiej ocenić samą lokalizację. Warto także sprawdzać działkę o różnych porach dnia - pozwoli to ocenić położenie przyszłego domu pod względem nasłonecznienia.

Jakie działki w Poznaniu są najdroższe?

Wybór dobrej działki budowlanej w Poznaniu to połowa sukcesu. Wybierając lokalizację warto zwrócić uwagę na to czy w przyszłości ma tam powstać autostrada albo ogromne blokowisko. Dobrze jest także sprawdzić jak blisko masz do terenów rekreacyjnych czyli jeziora lub lasu. Najdroższe działki w Poznaniu to ulice Słoneczna (Puszczykowo), Pagórkowa i Wiśniowa (Chyby), Wspólna wraz z Pogodną i Letniskową (Baranowo), Dębowa (Suchy Las). Najdroższe działki na terenie Poznania znajdują się na terenie gmin Tarnowo Podgórne, Suchy Las, a także Puszczykowo.

Jakie parametry mają znaczenie podczas wyboru działki w Poznaniu?

Oczywiście przed zakupem działki powinno się również zwrócić uwagę na jej cenę – w Poznaniu nie brakuje takich, które można już kupić od 60 zł za mkw. A im szersza działka tym lepszy wybór projektów, które można w danym miejscu zrealizować. Wybierając działkę budowlaną zwróć uwagę także na rodzaj gleby, ponieważ ma to kolosalne znaczenie przy planowaniu podpiwniczenia budynku i przydomowej oczyszczalni ścieków. Dlaczego rodzaj gleby ma tu tak duże znaczenie? Jeśli działka nie została przemianowana na budowlaną i figuruje jako grunty rolne trzeciej klasy gleby, możesz mieć problem z jej odrolnieniem. Jeśli faktycznie działka to tereny rolne, licz się z tym, że czekają cię skomplikowane sprawy urzędowe i sporo wydatków. Odrolnienie jest zmianą przeznaczenia gruntu w planie zagospodarowania przestrzennego gminy. W tym celu należy złożyć wniosek o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej, a następnie skierować go do Wydziału Geodezji lub Gospodarki Nieruchomościami starostwa powiatowego.

Co jeszcze sprawdzić przed zakupem działki w Poznaniu?

Nie ma sensu kupowanie działki bez wcześniejszego sprawdzenie jej stanu prawnego. Sprzedający powinien posiadać odpis z księgi wieczystej, który potwierdzi jego własność. O odpis może się jednak postarać sam kupujący w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego lub w Elektronicznym Rejestrze Ksiąg Wieczystych. Oczywiście warto zdawać sobie sprawę, że nie wszystko wynika z księgi wieczystej. Dobrze jest sprawdzić czy gmina nie posiada prawa do pierwokupu lub, czy w przypadku nabywania prawa wieczystego użytkowania, nie jest ono obciążone zobowiązaniami takimi jak warunek zabudowy w określonym terminie.

Jak ustalić koszty budowy domu?

Koszty budowy domu to także doprowadzenie do niego mediów – prądu, wody i gazu, a także konieczność założenia kanalizacji. O ile w przypadku braku tej ostatniej można ją zastąpić biologiczną oczyszczalnią ścieków, to woda i energia elektryczna są niezbędne. Koszty instalacji będą tutaj zależały od odległości, ale także samych warunków technicznych.

Informację o uzbrojeniu działki można znaleźć w wypisie z planu zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu. Co ważne - to, że do działki można dojechać samochodem, wcale nie oznacza, że działka ma dostęp do drogi publicznej. Droga dojazdowa może okazać się gruntem innej osoby, a bez dostępu do drogi o szerokości co najmniej 5 metrów nie można będzie zbudować domu.

Artykuł sponsorowany

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz