Biblioteka Raczyńskich: Narodowe Czytanie "Quo Vadis" rozpoczęte!

Ponad 50 tłumaczeń na języki obce, kilkanaście adaptacji filmowych i teatralnych oraz specjalne muzeum na Capri. Te dane dotyczą "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza. Tę powieść noblisty i patrona bieżącego roku internauci wybrali na tegoroczne Narodowe Czytanie, które odbywa się 3 września.

Tradycyjnie już czytanie jest tylko jedną z atrakcji tego wyjątkowego święta. Miłośnicy powieści Sienkiewicza mogli więc od rana wybrać się na spacer rodzinny "Poznańskimi tropami Quo Vadis", podziwiać grupę rzymskich legionistów lub pójść na wystawę poświęconą obecności powieści w sztuce.

- Zawsze staramy się szukać poznańskich wątków - powiedziała Anna Gruszecka, dyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, która jest organizatorem Narodowego Czytania. - Jeśli chodzi o "Quo Vadis" to są takie dwa: miecz Świętego Piotra w Muzeum Archidiecezjalnym oraz Muzeum Henryka Sienkiewicza przy Starym Rynku.

Samo Narodowe Czytanie rozpoczęło się w południe na tarasie Biblioteki Raczyńskich. Jako pierwsza czytała dyrektor Anna Gruszecka, a po niej fragmenty powieści prezentowali Tomasz Cemel, dyrektor PKO BP w Poznaniu, ksiądz Mirosław Tykfer, redaktor naczelny "Przewodnika Katolickiego", poseł Rafał Grupiński, Remigiusz Koziński z telewizji WTK, Olcha Sikorska z Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, polonista, profesor Wiesław Ratajczak, Tadeusz Anioł, czytelnik i miłośnik Sienkiewicza oraz Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Quo Vadis

(fot.poznan.pl)

- Lubię "Quo Vadis", chociaż zdecydowanie wolę "Trylogię" - powiedział prezydent Solarski po zakończeniu czytania. - Pamiętam, gdy pierwszy raz sięgnąłem po tę powieść ćwierć wieku temu, to bardzo przeżywałem losy bohaterów. Myślę, że większość Polaków lubi dzieła Sienkiewicza, to chyba nasz najbardziej narodowy autor, i to dobrze, że jest coś takiego jak Narodowe Czytanie, które je przypomina. Co ciekawe, właśnie wczoraj dowiedziałem się, że ma ono już zasięg międzynarodowy: w pociągu do Warszawy spotkałem Niemców, którzy jechali właśnie na Narodowe Czytanie...

Czytanie "Quo Vadis" będzie trwało cały dzień, ale już w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza na Starym Rynku. Wybrane rozdziały powieści przeczytają chętni czytelnicy oraz Juliusz Sienkiewicz, wnuk pisarza. Wieczorem, o 19.30, na tarasie biblioteki zabrzmią najpiękniejsze sceny miłosne w interpretacji Julii Robakowskiej (Ligia), Marka Kalety (Winicjusz) oraz Pawła Bieńkowskiego (Narrator).

W programie Narodowego Czytania są też interesujące spotkania autorskie: z prof. Elżbietą Jastrzębowską, archeologiem i autorką książek "Rzym w czasach "Quo Vadis", "Podziemia antycznego Rzymu" oraz Hanną Suchocką, autorką książki "Rzymskie pasje. Kościoły stacyjne Wiecznego Miasta".

Miłośnicy Sienkiewicza

(fot.poznan.pl)

Pracownicy Biblioteki Raczyńskich mają nadzieję, że tak jak w latach ubiegłych Narodowe Czytanie stanie się okazją do wyjątkowego spędzenia dnia, rozwinięcia swojej wiedzy o pisarzu i jego dziele, a przede wszystkim do wspólnego czytania.

Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na stronie Biblioteki Raczyńskich.

Źródło:poznan.pl

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz