Kamienice odzyskują dawny blask

Zakończył się remont miejskiej kamienicy położonej przy ulicy Woźnej 15. Odnowa zabytkowej nieruchomości kosztowała 545 tys. złotych. To kolejna realizacja w ramach wieloletniego programu renowacji budynków wpisanych do rejestru zabytków. Trwają przygotowania do remontu kolejnych budynków przy ul. Kantaka i Ratajczaka.

- Ten program, koncentruje się na budynkach, które są wpisane na listę zabytków. Dotyczy obiektów, które nie są budynkami prywatnymi, czyli nie mogą ubiegać się o dotacje konserwatorskie. Te nieruchomości są stuprocentową własnością miasta, więc musimy objąć je specjalnym programem. Cieszę się, że udaje się ratować tę zabudowę i że środki na ten cel są z roku na rok coraz większe - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

To już druga tego typu modernizacja zabudowy mieszkalnej, przeprowadzona w ramach programu renowacji zabytkowych kamienic. W ubiegłym roku zakończono prace nad kamienicą przy Woźnej 5. Woźna 15 to kolejny adres, który odzyskał historyczny wygląd i użyteczność. Planowane są kolejne realizacje - gruntownych prac wymagają nieruchomości położone przy ul. Kantaka 8/9 oraz Ratajczaka 45.

- Typując kamienice do remontu, wybieramy te, które mają uregulowany stan prawny. Muszą być własnością Miasta Poznania. Będziemy remontować przede wszystkim te budynki. Jednak mamy możliwości żeby wspierać renowacje zabytków na inne sposoby - przekonuje Paweł Kaczmarek, prezes ZKZL.

Remont kamienicy miejskiej

(fot.poznan.pl)

- Tych narzędzi dla podmiotów prywatnych jest wiele. Co roku przyznajemy dotacje konserwatorskie. To jest około 1,5 mln złotych do rozdysponowania na remonty. Przyznajemy też ulgi podatkowe i udzielamy wsparcia merytorycznego. Warto pamiętać, że remontujemy także szkoły, znajdujące się w zabytkowych budynkach. Na ten cel przeznaczone jest 6 mln złotych - wyjaśnia prezydent Wisniewski.

W ramach ogłoszonego przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych przetargu na wykonawcę prac remontowo - konserwatorskich, planowany koszt remontu z 650 tys. złotych udało się obniżyć o ponad 100 tys. Całość remontu, wraz z opracowaniem niezbędnej dokumentacji, wyniosła 545 755 złotych.

W ramach prac remontowo - konserwatorskich w kamienicy przy Woźnej 15 dokonano rewaloryzacji zabytkowej elewacji, założono izolację przeciwwilgociową, wyremontowano dach i połączenia kominowe oraz wymieniono częściowo stolarkę okienną.

Spękane mury ściany południowej, wschodniej i północnej wzmocniono poprzez tzw. szycie, czyli wprowadzenie stalowych prętów. Odsłonięte fundamenty osuszono i zabezpieczono izolacją przeciwwilgociową. Tynki zewnętrznej elewacji oczyszczono pod ciśnieniem z użyciem środków chemicznych w celu usunięcia zasolenia i zagrzybienia. Usunięto także ubytki w tynkach. Naprawiono elementy konstrukcji i poszycia dachu oraz odwodnienia deszczowego wraz z rynnami. Wymieniono wszystkie okna z PCV, zastępując stolarką drewnianą. Wymieniono też okna na poziomie piwnic
- wymurowano nowe świetliki z XIX wiecznej cegły rozbiórkowej. Pozostawiono natomiast oryginalne kraty oczyszczając je i zabezpieczając przed korozją. Wyremontowano także wewnętrzną klatkę schodową. Odnowiono ściany i przywrócono im pierwotny kolor. Schody wraz z balustradą oczyszczono z farby, oszlifowano, ubytki uzupełniono szpachlą do drewna i całość na nowo pomalowano.

Renowacja kamienic

(fot.poznan.pl)

- Jestem zadowolona z jakości i tempa prac. Ta kamienica na pierwszy rzut oka jest niepozorna, jednak to jest jedna z najstarszych na tej ulicy. Do tego jest oryginalna, zachowała się nienaruszona po wojnie. W związku z tą zachowana, oryginalna materią jest wpisana do rejestru zabytków - wyjaśnia Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejska Konserwator Zabytków.

Dzięki remontowi dachu oraz pracom związanym z wymianą systemu przeciwdeszczowego zabezpieczono budynek przed dalszą destrukcją tynków i ogólną degradacją obiektu związaną ze szkodliwym działaniem wody co znacząco poprawi warunki przyszłej eksploatacji budynku. W ramach przeprowadzonych prac remontowo-konserwatorskich przywrócono budynkowi dawną świetność
i podniesiono jego walory estetyczne.

Źródło:poznan.pl

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz