Od 15 marca fiskus może wypełnić za nas PIT

Ministerstwo Finansów wychodzi  naprzeciw podatnikom i wprowadza kolejne ułatwienia dla osób składających roczne zeznania PIT, czyli rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych. Ma na tym skorzystać, według szacunków Ministerstwa Finansów, nawet około 13 milionów podatników.Tym razem 15 marca wprowadzone zostaną przepisy podatkowe, które umożliwią rozliczenie dochodów za 2016 rok na nowych zasadach. Będzie możliwe złożenie wniosku o rozliczenie PIT przez urząd skarbowy. W imieniu podatnika roczne zeznanie podatkowe przygotuje urzędnik administracji podatkowej, a podatnik będzie mógł je sprawdzić, zaakceptować bądź nie.

Do czego służą nowo wprowadzony formularz PIT WZ i formularz PIT OP?

Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzają dwa nowe druki:

- druk PIT-WZ, który jest wnioskiem o przygotowanie  zeznania podatkowego przez  urzędnika administracji podatkowej, kierowanym wyłącznie drogą elektroniczną do właściwego dla podatnika urzędu skarbowego. W tym roku, za pośrednictwem wniosku PIT WZ przesłanego do urzędu skarbowego będzie możliwe odliczenie kosztów uzyskania przychodów, ulgi rehabilitacyjnej oraz ulgi na dzieci za 2016 r. W następnych latach planowana jest możliwość odliczenia większej liczby ulg, jeśli wypełnimy druk PIT WZ ; 

- druk PIT-OP - jest wnioskiem w którym kierujemy prośbę o przekazanie przez urząd skarbowy 1% wyliczonego podatku dochodowego na cele wskazanej Organizacji Pożytku Publicznego. Wniosek ten  mogą złożyć osoby pobierające  emeryturę  z ZUS, lub KRUS, nie uzyskują dochodów z żadnych innych źródeł, nie korzystają z ulg  i odliczeń od dochodu i podatku oraz   otrzymują PIT-40A.

Nowy PIT PIT-WZ i PIT-OP będą dostępne na stronie internetowej  Ministerstwa Finansów.

W tym roku wniosek o rozliczenie podatku PIT WZ czyli nowy PIT, mogą przesłać do urzędu osoby, które w 2016 roku  uzyskały wyłącznie dochody od płatników i otrzymały od nich  PIT 11 i PIT 11A. Mogą to zrobić  podatnicy, którzy rozliczają się wspólnie z małżonkiem, rozliczają się indywidualnie ale również  osoby samotnie wychowujące dziecko tłumacze expert z portalu https://www.pitax.pl/. Warunkiem koniecznym jest aby uzyskiwały przychody od: pracodawców, uczelni wyższych , spółdzielni pracy,  organów emerytalnych i rentowych, rolniczych spółdzielni produkcyjnych,osób prawnych i ich jednostek organizacyjnych, centrów integracji społecznej, aresztów śledczych i zakładów karnych.

W jaki sposób mogę przekazać wniosek o rozliczenie PIT przez urząd skarbowy?

Wniosek o rozliczenie podatku PIT WZ można złożyć do urzędu skarbowego jedynie drogą internetową. Jest kilka ścieżek: za pośrednictwem Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów, systemu e-Deklaracje lub bankowości elektronicznej banków powiązanych z systemem epuap. Uwierzytelnienia przesłanego do urzędu skarbowego  PIT-WZ, można dokonać składając podpis kwalifikowany, wpisać kwotę przychodu wykazaną w zeszłorocznym zeznaniu podatkowym PIT, lub  zalogować się do banku.

Gdzie znajdę przygotowane zeznanie podatkowe?

Od chwili wpłynięcia wniosku, urząd skarbowy ma 5 dni  na przygotowanie dla nas PIT-37. Po upływie tego czasu, na wskazanym przez podatnika adresie e-mail dostępny będzie link z kodem dostępu do PITu. Przygotowane przez pracownika urzędu zeznanie podatkowe można zaakceptować lub nie. Jeśli zeznanie odrzucimy, musimy pamiętać, żeby do 2 maja przesłać do urzędu wypełniony osobiście PIT. Można to zrobić w formie tradycyjnej lub przez Internet. Jeśli otrzymamy na maila informację  o wypełnionym w naszym imieniu przez urzędnika PIT i do 2 maja nie dokonamy żadnych czynności, wówczas automatycznie zeznanie PIT-37 uważane jest za zaakceptowane i złożone.

Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych wybrał rozliczenie PIT przez system PITax.pl Łatwe podatki jako najlepszy program do rozliczania pitów, który wspiera organizacje pozarządowe w zbiórce 1% podatku dochodowego.

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz