Najczęstsze problemy z amortyzatorami

Zastanawiając się nad tym, jak żywotne są amortyzatory musimy mieć świadomość tego, że w dużej mierze jest to uzależnione od tego, w jaki sposób prowadzony jest pojazd i w jakich warunkach odbywa się jego eksploatacja. Aby działały prawidłowo musimy zatem zatroszczyć się o ich staranną obsługę obejmującą nie tylko montaż i demontaż, ale również konserwację.

Tylko metodyczne i konsekwentne postępowanie przyczynia się zresztą do tego, że można nie tylko ustalić przyczynę usterki, ale także doprowadzić do jej usunięcia. Już choćby z tego powodu nie zaleca się natychmiastowego rozbioru całego układu jezdnego, znacznie lepszym rozwiązaniem wydaje się bowiem demontaż jedynie tych części, w przypadku których prawdopodobieństwo usterki jest największe.

Jednym z najpoważniejszych problemów jest nieszczelność amortyzatora. Oczywiście, „pocenie się” tej części pojazdu jest zjawiskiem naturalnym i jako takie nie musi budzić naszego niepokoju, jeśli jednak wraz z każdym skokiem tłoczyska na amortyzatorze pojawia się znacząca warstwa oleju, można obawiać się, że doszło do uszkodzenia uszczelki. Awaria taka jest zazwyczaj skutkiem ubocznym długiego czasu eksploatacji, wpływa na nią jednak także duże obciążenie pojazdu oraz zabrudzenia.

Amortyzatory

Skutkiem ubocznym jest przede wszystkim utrata oleju, należy jednak liczyć się także ze spadkiem siły tłumienia. Niekiedy nawet próba zabezpieczenia amortyzatora może okazać się zgubna dla tego urządzenia. Już choćby dlatego należy pamiętać, że wosk konserwacyjny lub inne preparaty nie powinny być nakładane na same amortyzatory, może bowiem dojść do dość groźnego ograniczenia odprowadzania ciepła.

Jeśli nie uniknęliśmy jednak takiej sytuacji, amortyzator powinien zostać jak najszybciej wyczyszczony. Innym problemem może być przetarta warstwa chromu na łożysku. W tym przypadku duże jest nie tylko ryzyko zużycia uszczelki, ale i samej prowadnicy tłoczyska, kierowca musi więc liczyć się z tym, że spadnie w istotny sposób skuteczność działania pojazdu na kołach.

Nie mniej niebezpieczne jest samo uszkodzenie tłoczyska zwłaszcza, że może do niego dojść już choćby dlatego, że w czasie montażu tłoczysko było przytrzymywane przez niewłaściwe narzędzie. Już choćby z tego powodu do montażu amortyzatorów należy przywiązywać szczególną wagę nie podejmując niepotrzebnego ryzyka.

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz