Jak dopasować soczewki do swoich potrzeb?

Noszenie soczewek kontaktowych może całkowicie odmienić codzienne życie, jeśli dopasuje się je do własnych potrzeb. Ostatnie lata przynoszą wielkie zmiany na rynku optycznym – nowe technologie, ulepszenia i formuły wprowadzane są przez producentów właśnie po to, by użytkownicy mieli jeszcze większy wybór. Coraz więcej okularników decyduje się też na danie szansy soczewkom, zwłaszcza, jeśli są to osoby uprawiające sport czy lubiące aktywność fizyczną. Jak najlepiej dopasować soczewki kontaktowe? Na które kryteria zwracać baczną uwagę?

Soczewki dla osób pracujących na różne zmiany

Kierowcy, lekarze, ratownicy medyczni, osoby pracujące w całodobowych sklepach i magazynach – istnieje całkiem pokaźna grupa społeczna pracowników, których czas pracy zależy od danej zmiany. Praca na „nocki” lub od świtu jest bardziej wymagająca fizycznie, bo oprócz walki z sennością dochodzi gorsze oświetlenie i często praca w pomieszczeniach klimatyzowanych. Na takie sytuacje zwykłe soczewki sferyczne miesięczne mogą być niewystarczające. Jeśli pracujecie w trybie zmianowym lub dłużej niż 8 godzin dziennie, warto rozważyć używanie soczewek miesięcznych lub  dwutygodniowych (https://www.alesoczewki.com/soczewki-dwutygodniowe) używanych w trybie przedłużonym. To nie tylko wygodna, ale i bezpieczna dla wzroku opcja. Na rynku dostępne są soczewki miesięczne i dwutygodniowe do noszenia w trybie dziennym (od rana do wieczora) lub przedłużonym (nawet do 30 dni bez zdejmowania). Druga opcja to świetne rozwiązanie właśnie podczas nocnych zmian lub wydłużonego czasu pracy. Czym charakteryzują się soczewki do noszenia w trybie przedłużonym? Przede wszystkim zastosowanymi formułami, dzięki którym poziom nawilżenia utrzymuje się na optymalnym poziomie przez cały czas użytkowania oraz bardzo dobrą przepuszczalnością tlenu. Większość z nich produkowana jest z silikonu hydrożelowego, materiału, który uchodzi za bardzo zdrowy dla oczu. Najbardziej opłaca się kupować soczewki w specjalistycznych sklepach internetowych, jak BezOkularow.pl, w większych ilościach.

Soczewki dla pływaków

Noszenie soczewek kontaktowych przez osoby, które uprawiają sporty wodne to dość trudny temat. Ogólnie rzecz biorąc, soczewka kontaktowa nie powinna mieć kontaktu z wodą, czy to podczas mycia twarzy, prysznica czy podczas kąpieli w basenie. Materiał, z którego jest wykonana, czyli hydrożel lub silikon hydrożelowy, to środowisko wilgotne, idealne do mnożenia się różnego rodzaju wirusów czy bakterii. Dlatego mając kontakt z wodą należy bardzo uważać na oczy i soczewki. Najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy są na wakacjach i chcą popływać w morzu czy basenie, a także dla sportowców jest wykorzystanie soczewek jednodniowych w połączeniu z okularami pływackimi. Dzięki temu ma się krótszy kontakt z potencjalnie niebezpiecznymi drobnoustrojami, a nie traci się radości z czasu spędzonego w wodzie. Ta sama zasada dotyczy sauny czy jacuzzi. Soczewki jednodniowe są cieńsze niż miesięczne, nie wymagają używania dodatkowych akcesoriów oraz zapewniają każdorazowe uczucie świeżości. Nie zaleca się nosić ich dłużej niż 12 godzin. Na rynku dostępne są soczewki jednodniowe dla wszystkich najpowszechniej występujących wad wzroku, czyli dla krótkowzroczności i dalekowzroczności – soczewki sferyczne, dla astygmatyzmu – soczewki toryczne (https://www.alesoczewki.com/soczewki-toryczne) i dla prezbiopii – soczewki progresywne. Można je używać zarówno na co dzień, jak i podczas wybranych aktywności, np. pływania czy plażowania. Niektórzy producenci oferują soczewki jednodniowe z dodatkowym filtrem UV, jak np. EyeLove Supreme 1-Day czy ACUVUE® OASYS 1-Day for ASTIGMATISM. Koszt soczewek jednodniowych jest zróżnicowany, w zależności od producenta za opakowanie 30 sztuk zapłacimy od 60 do 130 złotych. Jeśli używacie soczewek jednodniowych wyłącznie na specjalne okazje, można pokusić się o produkty z linii Premium lub Pro, a dla osób noszących je na co dzień, które szukają oszczędności, produkty z linii Basic w zupełności wystarczą – polecana tu jest marka EyeLove, łącząca wysoką jakość z przystępną ceną.

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz