Lokata czy konto oszczędnościowe?

Dlaczego mamy ograniczać sposoby oszczędzania? Przecież oba produkty pomogą bezpiecznie pomnożyć nasze pieniądze. Nie dość, że uchronią je przed negatywnym wpływem inflacji, to jeszcze pozwolą na osiągnięcie zysku. Ważne, by używać ich wspólnie w przemyślany sposób. W tym artykule dowiemy się, jak działają i jak z nich efektywnie korzystać.

Wspólne cechy

Oba produkty, lokata czy konto oszczędnościowe, mają nam pomóc w oszczędzaniu. Założymy je w kilka minut podczas wizyty w oddziale banku lub wypełniając wniosek na jego stronie internetowej. Jeśli posiadamy już rachunek osobisty, zrobimy to poprzez bankowość mobilną lub internetową. Co je łączy?

  • otwierane i prowadzone są za darmo,
  • oprocentowanie środków podawane jest w skali roku,
  • nie jest wydawana do nich karta płatnicza, a wypłata środków następuje wyłącznie na konto bankowe lub w oddziale banku,
  • tzw. podatek Belki, 19% podatek od zysków (czyli od podawanego oprocentowania), który automatycznie pobiera Bank.
  • bieżący dostęp o każdej porze przez bankowość internetową lub mobilną
  • gwarancja zwrotu wpłaconych pieniędzy przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do równowartości 100 tys. euro

 

Charakterystyka lokaty bankowej

Lokaty bankowe są zakładane na z góry określony czas, bez możliwości dopłacenia środków. Możemy je założyć na okres od 1 dnia do 36 miesięcy. W niektórych bankach, jak np. w Toyota Bank, znajdziemy w ofercie lokaty długo- i krótkoterminowe na nietypowe okresy np. na 130 czy 160 dni. W zamian otrzymamy stałe oprocentowanie wpłaconych środków, dzięki czemu będziemy mogli dokładnie wyliczyć, ile zarobimy na odsetkach. Stabilność oprocentowania jest idealna w sytuacji, gdy spodziewamy się obniżki lub braku zmian stóp procentowych. Znajdziemy również takie z oprocentowaniem zmiennym, ale są one rzadko oferowane. Z pewnością, warto śledzić aktualne promocje lokat. Pamiętajmy jednak, że zerwanie lokaty, czy wypłata zawsze całości wpłaconych pieniędzy przed jej końcem skutkuje brakiem naliczenia odsetek oraz automatycznym jej zamknięciem.

 

Charakterystyka konta oszczędnościowego

W przeciwieństwie do depozytu, do konta oszczędnościowego możemy dopłacać dowolne kwoty, kiedy tylko mamy taką możliwość. Środki są oprocentowane według zmiennej stopy procentowej, co oznacza, że bank może je zmienić w dowolnym momencie - zarówno podwyższyć, jak i obniżyć. Kapitalizacja odsetek następuje pod koniec czasu trwania lokaty, na koniec miesiąca. Bank wylicza je jednak na podstawie salda na koniec każdego dnia. Dzięki temu, gdy potrzebujemy wypłacić część pieniędzy, nie stracimy naliczonych już odsetek.

 

Jak wspólnie z nich korzystać?

Oba produkty mogą współpracować ze sobą, gdy chcemy odłożyć jakieś dodatkowe pieniądze na konkretny cel. Wystarczy wprowadzić w życie pewne zasady, czyli: np. systematycznie przelewać 3% wynagrodzenia na rachunek oszczędnościowy, a gdy zbierze się na nim wystarczająca kwota, zakładać depozyt. Konto oszczędnościowe sprawdzi się w odkładaniu drobnych kwot i sytuacjach nagłego zapotrzebowania na gotówkę, ponieważ bez problemu wypłacimy ją, nie tracąc naliczonych odsetek. Natomiast lokaty to rodzaj funduszu dostępny w dłuższym okresie i dla większych środków. Zanim jednak je założymy, sprawdźmy rożne promocje: dla nowych klientów, na nowe środki czy, jak w ofercie lokat Toyota Bank, bonusy za polecenie czy ich otwarcie.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz