Jak zachęcić osoby starsze do nauki?

Niestety często są one marginalizowane i nie brane pod uwagę podczas kampanii reklamowych różnych szkół czy kursów, choć istnieją oczywiście wyjątki. Na pewno warto zachęcać bliskie nam osoby starsze do aktywności pod każdym względem, by nie czuły się odrzucone ani niezdatne. W tym wszystkim najważniejsze jest wsparcie, a poniżej przedstawiliśmy kilka korzyści płynących z nauki w późniejszym wieku, co być może zmotywuje wielu seniorów do podjęcia wyzwania.

Trenowanie pamięci

Już wielu naukowców udowodniło, że regularne ćwiczenie pamięci zdecydowanie sprzyja zapamiętywaniu wielu informacji na raz, które są jednocześnie utrwalane w naszym mózgu. Jest to umiejętność jak każda inna, o którą trzeba dbać i nieustannie rozwijać, aby okazywała się dla nas przydatna i działała prawidłowo. Zwłaszcza pożyteczne staje się to wieku średnim i potem, kiedy osobom starszym zdarza się zapominać o niektórych rzeczach mniej lub bardziej podstawowych. Oczywiście niektóre przypadki wymagają już konsultacji z lekarzem, aczkolwiek gwarantujemy, że odpowiednia dieta bogata w witaminy B, magnez i lecytynę. Wszystkie one pozytywnie wpływają na kondycję pamięci, a jeszcze inną równie skuteczną metodą może być nauka języków obcych.

Naszą propozycją na dziś jest Speak Up – kurs angielskiego dla seniorów, który został specjalnie opracowany, aby zapewnić osobom starszym pełen komfort i jak najlepsze wyniki podczas nauki. Możecie wówczas liczyć na pełen profesjonalizm i przygotowanie ze strony lektorów, którzy podchodzą indywidualnie do każdego kursanta, a także pomagają im wprowadzić się w zupełnie inny świat nauki.

Dobra perspektywa

Równie dobrym powodem, dla którego osoby starsze decydują się na udział w różnego rodzaju kursach, aktywnościach i działaniach jest możliwość spędzenia wolnego czasu z nowymi ludźmi. Niestety nadal zmagamy się z dużym odsetkiem osób samotnych wśród seniorów, dlatego tym bardziej pomysł uczestnictwa w grupowych inicjatywach daje szansę poznania kogoś nowego, ale również zapewnienie sobie towarzystwa. Co więcej, osoby te posiadają podobne motywacje do nauki, a także zainteresowania, co dodatkowo zbliża i pozwala się zaprzyjaźnić. Z pewnością każde wyjście z mieszkania jest dla osoby starszej jednocześnie motywacją do zadbania o siebie, a co za tym idzie również swój umysł. Oddziaływanie grupy angażuje i mobilizuje do rozwijania się, gdzie poniekąd można mówić tutaj o zdrowym konkurowaniu.

Wsparcie bliskich

Jednak zdecydowanym numerem jeden wśród wszystkich zachęt do nauki jest oczywiście pomoc od rodziny i przyjaciół, którzy powinni równocześnie motywować, a nawet współuczestniczyć w niektórych przedsięwzięciach. Dobrym przykładem jest wspomniana wcześniej nauka angielskiego, gdzie najprawdopodobniej wnuki również uczą się tego języka, więc mogą spędzić więcej czasu ze swoimi dziadkami w celu powtórzenia materiału albo nauczenia ich podstawowych elementów. Wówczas wspólne uczenie się staje się praktyczne i przyjemne w jednym. Wszystko można ze sobą oczywiście pogodzić, a wystarczy tylko chcieć i znaleźć chwilę wolnego czasu. Właśnie dlatego zachęcamy, by bliskich Wam seniorów próbować angażować w różne ciekawe projekty.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz