Wybór przedszkola - cztery fundamentalne kwestie, na które warto zwrócić uwagę.

​Wybór przedszkola to dla każdego rodzica prawdziwie ważne zadanie. Można nawet stwierdzić, że często podchodzi się do tego zagadnienia jak do wyzwania, które stoi przed niejednym rodzicem i nie zawsze okazuje się być łatwe

Wybór przedszkola to dla każdego rodzica prawdziwie ważne zadanie. Można nawet stwierdzić, że często podchodzi się do tego zagadnienia jak do wyzwania, które stoi przed niejednym rodzicem i nie zawsze okazuje się być łatwe. Faktycznie wybór odpowiedniego miejsca opieki, zabawy i wczesnej edukacji dla naszego malca to sprawa szalenie istotna, zwłaszcza, że pociecha będzie do danego przedszkola uczęszczać przez dość długi okres czasu.

Jak zatem wybrać najlepsze przedszkole?

Czym kierować się podczas podejmowania decyzji w tym zakresie? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Warto przyjrzeć się czterem fundamentalnym kwestiom związanym z tym tematem, które stanowić mogą pewnego rodzaju kroki na tej specyficznej drodze wyboru.

W pierwszej kolejności definitywnie trzeba pamiętać o tym, by wybór przedszkola celował w miejsca, gdzie panuje prawdziwie przyjazna, życzliwa i otwarta atmosfera. Nasze pociechy znajdując się w tego rodzaju miejscu i będąc otoczone miłymi, pełnymi troski i chęci pomocy ludźmi bez wątpienia będzie chciało kontynuować tam spędzanie czasu każdego dnia. Szalenie istotną sprawą jest również to, by przedszkole, na które się zdecydujemy, cechowało się zindywidualizowanym podejściem do każdego dziecka. Nie jest to łatwe w praktyce, jednak przy odrobinie chęci, odpowiedniej organizacji i prawidłowych zasobach kadry, wszystko da się zrobić i takie przedszkola funkcjonują, zwłaszcza gdy chodzi o placówki prywatne.

Po drugie, metody pracy z dziećmi

W drugiej kolejności warto zwracać mocno uwagę na metody pracy z dziećmi, jakie wykorzystywane są w danym miejscu. Metody te powinny być oparte przede wszystkim o wiedzę naukową i badania empiryczne. Muszą mieć charakter aktualny, ale jednocześnie sprawdzony, skuteczny i nastawiony przede wszystkim na rozwój najmłodszych. W ostatnim czasie niebywale popularne stały się przedszkola prywatne montessori.

Nic w tym dziwnego, bo jak podkreślają pedagodzy, ten typ przedszkoli zapewnia przedszkolakom najbardziej optymalne warunki rozwoju.

Po trzecie, kompleksowe koszty

Idąc dalej, dobrze jest nie zapomnieć także o naszym poczuciu komfortu, jako rodziców. W tym na pewno pomoże przeanalizowanie dostępnych na rynku ofert cenowych przedszkoli, porównanie ich ze sobą i wybranie takiego, które będzie nam w stu procentach odpowiadało właśnie pod względem finansowym. Koszty miesięczne za miejsce dla dziecka mogą się naprawdę sporo różnić w zależności od przedszkola, dlatego warto się temu bliżej przyjrzeć, żeby nie musieć niepotrzebnie przepłacać.

Po czwarte, lokalizacja oraz godziny otwarcia

Na koniec zauważmy, że nie bez znaczenia pozostają także dwie dodatkowe kwestie, o które zadbanie mocno wesprze naszą organizację codzienności z przedszkolakiem. Mowa tu o lokalizacji, która powinna być niedaleka, a najlepiej by by dane miejsce znajdowało się pomiędzy naszym domem, a miejscem pracy jednego z rodziców. Chodzi również o godziny otwarcia przedszkola. Znajdźmy takie miejsce, by godziny te współgrały z naszym grafikiem.

Jak zatem widać na podstawie czterech wspomnianych i opisanych wyżej punktów, wybór przedszkola dla naszych dzieci nie musi wcale być trudną i żmudną walką. Wystarczy wziąć pod uwagę te kilka kluczowych kwestii, tak aby nie tylko ułatwić sobie cały proces decyzji, ale przede wszystkim po to, by mieć pewność, że nasze pociechy będą uczęszczały do odpowiedniego miejsca.

Pamiętajmy zatem zarówno o tym, by wybrać przedszkole, gdzie podejście do dzieci ma charakter zindywidualizowany, otwarty i życzliwy, jak również o tym, by w danym miejscu stosowane były sprawdzone, skuteczne metody w trosce o rozwój malców. Nie zapominajmy przy tym także o sprawach ważnych dla nas samych, zapewniających codzienny komfort, na przykład niewysokich comiesięcznych kosztach, bliskiej lokalizacji czy odpowiednich dla nas godzinach otwarcia przedszkola. Kiedy weźmiemy to wszystko pod uwagę, nasza codzienność od kiedy dziecko pójdzie do przedszkola, okaże się zdecydowanie prostsza i bardziej zorganizowana.

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz