Ważne wskaźniki przy wyborze soczewek okularowych

Współczynnik załamania światła w szkłach okularowych będzie pokazywał jak wydajnie załamują one światło. To będzie wpływać na prędkość przemieszania się światła w danym materiale. Dokładniej rzecz ujmując współczynnik to stosunek prędkości światła w próżni dzielony przez prędkość światła, które biegnie w materiale z jakiego soczewka będzie wykonana. Im wyższy będzie ten współczynnik tym wolniej będzie światło przez soczewkę płynąć a to sprawia, że promienie bardziej się zakrzywiają. Soczewka o wyższym współczynniku może być cieńsza niż ta, która ma niski współczynnik. Współczynnik obecnie stosowany to mniej więcej od 1,498 do 1,74.

Liczba Abbego

Liczba Abbego jest określona dla materiału z jakiego soczewka będzie wykonana, jest to wartość, która pokazuje nam jak mocno rozprasza fale światła, gdy będzie przechodzić przez materiał. Materiały do produkcji soczewek o niskiej liczbie mają dużą dyspersję a to sprawi, że pojawią się zauważalne aberracje chromatyczne. Są to optyczne błędy, które spowodują kolorowe aureole wokoło obiektów. Jeśli materiał będzie tworzył aberracje pojawią się na obrzeżach soczewki. Są one najmniej widoczne w momencie, gdy patrzy się przez centralną cześc soczewki. Liczba Abbego materiału z jakiego soczewki wykonano może być 59 dla szła optycznego do około 30. Im niższa wartość tym wyższa aberracja.

soczewki asferyczne

Soczewki asferyczne

Jeśli chce się robić jeszcze cieńszą soczewkę będzie można wybrać taką soczewkę, która ma wyższy indeks załamania. Innym sposobem będzie również decydowanie się na profil asferyczny. Profil takie polega na tym, że krzywizna soczewki będzie się zmieniać stopniowo od środka do jej brzegów. Dzięki temu producenci mogą używać płaskich krzywizn w czasie ich produkowania i nie będzie trzeba zmniejszyć właściwości optycznych na soczewce. Asferyczne soczewki są bardziej płaskie o tych konwencjonalnych i dlatego powodują mniejszy efekt lupy i wyglądają lepiej. W niektórych przypadkach soczewki są stosowane po to, by w ten sposób poprawić sobie widzenie peryferyjne. Większość soczewek plastikowych o wysokim indeksie jest budowanych jako soczewki asferyczne, co będzie zmieniać ich wygląd na lepszy. Taka budowa niekiedy może także wpływać na wyższą cenę takich soczewek i z tym również trzeba będzie się liczyć.

Minimalna grubość w środku soczewki lub grubość brzegów

Agencja Żywności i Leków przygotowała wytyczne, gdy chodzi o wytrzymałość na udrzenia i dlatego są limity jakie będzie trzeba spełnić, by uzyskać odpowiednią ocenę. We wklęsłych soczewkach, które stosuje się w przypadku krótkowzroczności najcieńszą będzie środek optyczny w okolicach środka soczewki. W soczewkach wypukłych stosowanych do leczenia dalekowzroczności najcieńszą częścią będą brzegi. Z powodu dużej odporności na uszkodzenia soczewki z poliwęglanu oraz Trivexu do korekcji krótkowzroczności mogą mieć nawet 1 mm w najcieńszym miejscu a nadal będą one spełniać wymagania FDA. Soczewki służące do korekcji krótkowzroczności wykonane z innych materiałów są najczęściej grubsze w środku. Inaczej nie będą one spełniać standardów. Rozmiar, kształt oprawek wpływa również na grubość soczewek, szczególnie, gdy w gre wchodzić będzie duża wada. Wybór mniejszych oprawek o regularnych kształtach będzie znacząco redukował grubość i wagę szkieł niezależnie od tego jaki będzie materiał ich wykonania. Ogólnie jeśli chcemy mieć cienkie soczewki najlepsze będą takie ze szkłami asferycznymi. One będą wyglądały rzeczywiście najlepiej i dobrze się sprawdzą.

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz