Czas wybrać prezent pod choinkę dla dziecka

Święta Bożego Narodzenia za pasem i sporo osób ma już kupione prezenty lub przynajmniej przygotowało listę zakupów choinkowych. Ci z nas, którzy jeszcze nie mieli czasu się tym zająć lub lubią odkładać takie rzeczy na później, powinni zapoznać się z kilkoma dobrymi podpowiedziami.

Warto zaznaczyć, że prezenty dla dzieci to nie tylko problem rodziców. Podarunki będą musieli wymyślić także wujkowie, dziadkowie czy babcie. Do dzieci po prostu nie wypada pójść z pustymi rękami, więc jeśli będziemy spędzać święta z najmłodszymi, trzeba coś mieć. Zawsze można poprosić o pomoc rodziców maluchów, ale trzeba mieć na uwadze, że oni często sami też nie wiedzą. Z pomocą przychodzi wtedy Internet.

Zazwyczaj trudniej jest kupować prezenty dla dzieci młodszych, jeśli samemu się takich nie ma. Mowa na przykład o pięciolatkach czy dwulatkach. Zasady kupowania prezentów dla nich nie są jednak aż tak bardzo różne od zasad ogólnych.

Książki zawsze w cenie

Kupowanie zabawek jest problematyczne, ponieważ trzeba zawsze wstrzelić się w modę, która potrafi trwać zaledwie kilka tygodni. Do świąt dziecko może o danej bajce czy motywie zapomnieć. Książki są za to na lata. Tym bardziej, jeśli w książce pojawi się dedykacja. Jest to wtedy piękna pamiątka. Tytuły muszą oczywiście być dopasowane do wieku dziecka, ale nie jest to szczególnie poważnym problemem, ponieważ istnieją księgarnie, które pozwolą nam bez żadnej wiedzy o literaturze dobrać coś odpowiedniego dla dziecka w każdym wieku. Można wspomnieć także o serii „Przeczytaj mi, mamo”, która nie jest już najświeższa, ale cały czas stanowi znakomitą wskazówkę. Klasyka się nie zmienia.

Inne dobre pomysły to chociażby „Piaskowy wilk”, Inwentarz zwierząt” i „Inwentarz drzew”. Pierwsza z tych pozycji to fantastyka, a kolejne skupiają się raczej na odkrywaniu świata realnego. Interesująca jest też seria o słoniku Pomelo, a starsze dzieci są szalenie zainteresowane „Biurem detektywistycznym Lassego i Mai”. Ta seria z kolei rozwija wyobraźnię i uczy rozwiązywać trudne problemy logiczne.

Dobrym adresem jest ponadto wydawnictwo Dwie siostry, które ma dla nas kartonowe książeczki dla najmłodszych. Są to serie obrazkowe, w których pojawia się Ulica Czereśniowa i szalenie popularne książki Różnimisie. Zabawa z nimi polega na porównywaniu dwóch obrazków i poszukiwaniu szczegółów je różniących.

Dla dzieci zainteresowanych poznawaniem świata świetnym pomysłem są serie nastawione właśnie na odkrywanie różnych ekscytujących miejsc. Wśród nich znajdziemy między innymi serię „Oto jest…” oraz bardzo popularne „Mapy” wydawnictwa Mizielińskich. Niedawno „Mapy” zostały poszerzone o szesnaście nowych krajów, więc jest z czego wybierać.

Kolejne ciekawe wydawnictwo to wydawnictwo Tatarak. W jego zasobach na dzieci czeka kultowa „Bardzo głodna gąsienica” oraz „Czy chcesz być moim przyjacielem?”.

Na koniec można wspomnieć też o książkach Herve Tulleta z wydawnictwa Babaryba. „Naciśnij mnie” czy „Kolory” to już dzisiaj praktycznie klasyka, a z książkami z serii „A KUKU” można tworzyć własne bajki.

Gry i układanki

Gry i układanki to kolejny pomysł, który zazwyczaj się sprawdza. Jest to dobra opcja, ponieważ pozwala na bycie razem – w towarzystwie rodzica, a nawet większej gromadki rodziny i przyjaciół. Na start dobrą opcją są różnego rodzaju gry domino oraz gry pamięciowe. Dzieci w wieku około pięciu lat na pewno polubią Grzybobranie. CzuCzu i Zielona sowa to z kolei gry polegające na łączenie liter i sylab. Są to gry, dzięki którym dziecko uczy się czytania i pisania przez poznawanie liter. Bardziej zaawansowana jest gra SłowoSTworki, ponieważ w jej przebiegu trzeba już wymyślać całe słowa. Dla jeszcze trochę starszych dzieci są uproszczone wersje Monopoly oraz Dobble. Warto wiedzieć, że chociaż są to gry teoretycznie dla dzieci co najmniej sześcioletnich, stworzenie własnych zasad gry pozwala cieszyć się nimi nawet młodszym dzieciom. Na uwadze trzeba mieć tylko, że te gry posiadają elementy o niewielkich rozmiarach, więc apetyczne dla dzieci.

Z bardziej nowoczesnych gier można wymienić Janod. Ta gra opiera się na magnesach i na układaniu z nich interesujących warstw.

Zabawa w dorosłego

Dzieci w tym wieku uwielbiają naśladować, więc warto im kupować rzeczy, dzięki którym będą się czuły jak mama i tata. Wszelkiego rodzaju sprzęt kuchenny, zestawy majsterkowicza lub zestawy do wykonywania różnych zawodów, na przykład mały lekarz, to propozycje dla wszystkich dzieci. Do wyboru są tańsze opcje plastikowe i droższe opcje drewniane.

Klocki

Nieśmiertelnym prezentem są też z pewnością klocki. Tutaj wszystko zależy od wieku dziecka. Dla mniejszych dzieci zdecydowanie lepszym pomysłem są klocki drewniane, chociaż duzi producenci oczywiście oferują także klocki plastikowe dla maluchów. Im dzieci starsze, tym można dla nich kupować bardziej rozbudowane zestawy.

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz