Centrum Inicjatyw Rodzinnych już otwarte!

To pierwsza taka instytucja w Polsce. W Centrum Inicjatyw Rodzinnych można m.in. poznać ofertę poznańskich przedszkoli i szkół, zdobyć informacje na temat świadczeń czy dowiedzieć się o interesujących wydarzeniach kulturalnych. Siedzibą placówki jest lokal w Arkadii. Poznańskie rodziny mogą korzystać z jej usług od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 18.00.

- Centrum to dowód na to, że Miasto stawia na wielopokoleniowy dialog. Poprzez placówkę chcemy poznać przede wszystkim potrzeby rodzin, dowiedzieć się, co możemy zrobić, aby pomóc im w codziennym życiu. Dla rodzin centrum będzie źródłem wiedzy o projektach skierowanych właśnie do nich, na przykład karcie dla rodzin 3+ czy różnych świadczeniach. Rodzice będą mogli tu również skorzystać z usług wielu specjalistów. Dzięki tej instytucji będziemy starali się także angażować społeczeństwo do tworzenia inicjatyw oddolnych i organizowania projektów dla wszystkich poznaniaków, niezależnie od wieku - mówi zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski.

Centrum Inicjatyw Rodzin

(fot.poznan.pl/Centrum Inicjatyw Rodzinnych)

Centrum Inicjatyw Rodzinnych działa w ramach Poznańskiego Centrum Świadczeń. Siedziba CIR mieści się w Arkadii, przy ul. Ratajczaka 44 - tuż obok Centrum Informacji Miejskiej. Placówka jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10-18.

- Centrum Inicjatyw Rodzinnych będzie promowało rodzinę i jej rozwój, wspierało inicjatywy międzypokoleniowe, doradzało w zakresie wiedzy o rodzinie i dla rodziny oraz informowało mieszkańców o różnych projektach. Typowym zadaniem placówki będzie m.in. wydawanie kart dla rodzin 3+, udzielanie informacji i porad, realizacja projektów w zakresie polityki prorodzinnej Poznania czy organizacja wydarzeń dla rodzin np. z okazji dnia dziecka czy mikołajek - wyjaśnia Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Pomysłodawcą placówki jest Elżbieta Lachmann z Fundacji "Głos dla Życia", zainspirowana podobnymi rozwiązaniami w Niemczech. Jedrzej Solarski, zastepca prezydenta Poznania, podkreślał ogromne zaangazowanie partnerów społecznych w powstanie Centrum. Podziękował także pracownikom urzędu oraz Radzie Miasta Poznania.

Pomoc dla rodzin

(fot.poznan.pl/Centrum Inicjatyw Rodzinnych)

- W ramach pisania koncepcji Centrum bylismy w Hanowerze, bylismy też w Ostrawie, gdzie podglądalismy dobre praktyki. Na marginesie powiem, że tam w podobnych jednostkach pracuje od 60 do 80 osób. Tutaj zaczynamy skromnie, ale wierzę, że rzecz będzie się rozwijać. Życzę by to miejsce tętniło życiem, żeby była tutaj rzetelna informacja, doradztwo i dużo inicjatyw -przekonuje Elżbieta Lachman.

Źródło: poznan.pl

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz