Kastracja - jak opiekować się kotem po zabiegu?

Koty często są poddawane sterylizacji czy kastracji. Oczywiście wiążą się z tym pewne korzyści, ale kot po sterylizacji wymaga odpowiedniej opieki. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim jego odpowiednie karmienie. Sterylizacja kotów przeprowadzana jest z kilku powodów. U samic może ona zmniejszać ryzyko raka gruczołu mlekowego. Eliminuje również ryzyko infekcji macicy. Z kolei kot po kastracji przestaje znaczyć teren moczem o niezbyt przyjemnym zapachu. Poznaj opinie klubmolosa.pl

Kastracja i sterylizacja kotów – jak wpływają na organizm kota?

Sterylizacja związana jest ze zmianami wydzielania hormonów u kota oraz ze spowolnieniem tempa jego metabolizmu. Dlatego też konieczne staje się wprowadzenie odpowiedniej dla kotów sterylizowanych i kastrowanych karmy. Niekiedy kot po kastracji zaczyna jeść więcej, ale jego zapotrzebowanie energetyczne spada o niemal jedną trzecią. Najgorszy jest okres dwóch pierwszych miesięcy po wykonaniu zabiegu. Warto pamiętać też, że po sterylizacji rośnie ryzyko chorób dolnych dróg moczowych i powstawania kamieni moczowych.

Jak karmić kota po kastracji?

Tylko dobrze dobrana karma pomaga kotom po sterylizacji i kastracji utrzymać prawidłową masę ciała oraz skutecznie przeciwdziałać powstawaniu kamieni moczowych. To samice są bardziej narażone na otyłość z uwagi na większą skłonność do odkładania się tkanki tłuszczowej. Tymczasem nadwaga u kota prowadzić może do wielu groźnych chorób.

Jednak sam problem otyłości i chorób układu moczowego to nie wszystko. Obecnie koty są poddawane zabiegom sterylizacji w młodym wieku. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej karmy.

Co powinien jeść kot kastrat?

Obecnie sterylizacji poddawane są nawet koty, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia. Dla nich przeznaczona jest karma odpowiednia dla kotów w wieku od 6 do 12 miesięcy. Z kolei w przypadku kotów dojrzałych przeznaczona jest karma innego rodzaju. Zawiera ona substancje, które blokują rozwój wolnych rodników - witaminę E i C, luteinę czy taurynę. W zaawansowanym wieku kot powinien spożywać karmy ubogie w fosfor. Dla pięknej sierści i zdrowej skóry poleca się karmy z dodatkiem witamin A, B i D oraz kwasów tłuszczowych.

kot kastrat

Ile powinien jeść kot kastrat - problem nadwagi

Nadwaga w przypadku kotów jest sporym problemem. Łatwiej jest z nią sobie poradzić w przypadku psów, które prowadzą inny tryb życia. Warto zwiększać aktywność kota poprzez zabawę. Poza tym ogromne znaczenie ma skład podawanej kotu karmy. Niska kaloryczność nie może jednak powodować utraty masy mięśniowej. Dlatego warto zadbać o odpowiedni poziom białka w diecie kota.

Przyczyną nadwagi u kota jest zachwianie balansu podaży energii i jej wydatkowania. Dlatego dobra karma dla kotów powinna nie tylko redukować liczbę kalorii, ale i zawierać L-karnitynę, która sprzyja wykorzystywaniu  przez organizm rezerw tłuszczowych.

Jak należy dbać o kota po sterylizacji?

  • należy systematycznie kontrolować wagę kota i nie dopuszczać do jej zwiększania się,
  • trzeba zapewnić koty stały dostęp do świeżej wody pitnej,
  • jedzenie kotu należy podawać porcjami i nie przekraczać dziennych dawek w żadnym wypadku,
  • kiedy pojawiają się wątpliwości, w jaki sposób zbilansować dietę swojego kota, warto zwrócić się do specjalisty - lekarza weterynarii lub eksperta do spraw żywienia, który pomoże wybrać w danym przypadku odpowiednią karmę dla kota po sterylizacji czy kastracji,
  • warto być w kontakcie z lekarzem weterynarii, gdyż nieumiejętnie prowadzona dieta w przypadku kota może prowadzić do ubytku jego masy mięśniowej.

Więcej informacji znajdziesz na: dortina.pl

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz