3 sposoby na tanie AC

Autocasco jest nieobowiązkowe, ale zdecydowanie warto je mieć, ponieważ gwarantuje kompleksową ochronę ubezpieczeniową. Przeszkodą może być jednak wysoki koszt tej polisy. A co powiesz na to, żeby go obniżyć i sprawić, żeby cena była przystępniejsza? Omawiamy 3 sprawdzone metody, które na to pozwalają.

1. Porównanie ofert

Niezależnie od tego, czy chodzi o całoroczne OC, OC na miesiąc według kalkulator-oc-ac.auto.pl, czy AC, skorzystanie z tej porównywarki umożliwia znalezienie najkorzystniejszej cenowo polisy. Dzięki niej możesz się dowiedzieć, ile zapłacisz za wybrane ubezpieczenie w poszczególnych towarzystwach. Masz przegląd aktualnej sytuacji na rynku i nie ryzykujesz, że kupisz drożej mniej atrakcyjną ofertę. Co ważne, porównywarki ubezpieczeniowe uwzględniają nie tylko cenę, ale również warunki autocasco, które są przecież równie istotne jak wysokość składki. Możesz być więc pewny, że nie przepłacasz i podejmujesz najodpowiedniejszą decyzję konsumencką.

2. Ograniczone warunki polisy

Im węższy zakres ochrony ubezpieczeniowej gwarantowany przez autocasco, tym niższa składka. Jeśli więc zależy Ci na cenie, nie wybieraj bogatej polisy, która obejmuje wiele ryzyk, lecz ogranicz się do tych, które w największym stopniu mogą Cię dotyczyć. Tańsze AC zapewnia także wybór nieoryginalnych zamienników wykorzystywanych do zlikwidowania szkody zamiast oryginalnych części. Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę autocasco jest zakres terytorialny obowiązywania polisy – co do zasady tańsze jest AC działające wyłącznie w Polsce, podczas gdy więcej trzeba zapłacić za ubezpieczenie obowiązujące też zagranicą.

Inną zmienną kształtującą wysokość składki jest metoda rozliczenia szkody. Do wyboru jest albo metoda gotówkowa, która polega na tym, że kierowca otrzymuje pieniądze i we własnym zakresie organizuje naprawę szkody, albo metoda bezgotówkowa, w ramach której wszystkie rozliczenia odbywają się pomiędzy zakładem naprawczym a towarzystwem ubezpieczeniowym. Niższą składką skutkuje wybór tej pierwszej metody rozliczenia szkody, która choć jest bardziej czasochłonna, to powoduje mniejsze obciążenia portfela kierowcy.

3. Wyższy udział własny w szkodzie

Autocasco dopuszcza możliwość ustalenia udziału własnego w szkodzie. Polega on na tym, że ewentualne odszkodowanie wypłacone z AC jest pomniejszone o określoną kwotę, która może być wyrażona w ujęciu procentowym (np. 5% wartości szkody) lub bezwzględnym (np. 500 zł). Jak widać w kalkulatorze OC AC na kalkulator-oc-ac.auto.pl, im wyższy udział własny, tym niższa składka ubezpieczeniowa.

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz