Czym różni się gaz płynny od ziemnego?

Gaz to popularne paliwo, które jest chętnie stosowane w systemach grzewczych nieruchomości zarówno mieszkalnych, jak i użytkowych. Z powodzeniem podgrzeje także wodę i może zostać wykorzystany w licznych procesach technologicznych. Ci, którzy rozważają gaz jako źródło ciepła, zastanawiają się nad wyborem między gazem ziemnym a płynnym. Jakie mają właściwości i czym się różnią?

Gaz ziemny – czy wszędzie można go wykorzystać?

O wyborze paliwa do systemu grzewczego decydują najczęściej taki czynniki, jak:

  • lokalizacja instalacji,
  • dostępność gazociągu,
  • cena paliwa.

Gaz ziemny to mieszanka par i gazów, które wydobywane są z ziemi. Zanim zostanie przekazany do użytku, poddaje się go specjalnym procesom uzdatniania. Jakim konkretnie? Chodzi o wzbogacenie gazu ziemnego, które polega na eliminowaniu z jego składu cząstek stałych, pary wodnej związków siarki i innych niepotrzebnych substancji. W tym samym procesie gaz ziemny poddawany jest nawanianiu, nadając mu w ten sposób charakterystycznego zapachu.

To właśnie dzięki temu w przypadku nieszczelności instalacji będzie wyczuwalny. Pozwoli to w porę zareagować i zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom. Gaz ziemny transportuje się jednak przy pomocy gazociągów przemysłowych, a nie w każdej lokalizacji jest do nich dostęp.

Gaz płynny o licznych zastosowaniach

Ogrzewanie gazowe z butli to jeden z najpopularniejszych sposobów na źródło ciepła. Przechowuje się go pod ciśnieniem w płynnej postaci. Można nim zasilać np.:

  • kuchenki gazowe,
  • grille,
  • rozmaite urządzenia grzewcze,
  • silniki samochodowe,
  • maszyny wykorzystywane w różnych procesach technologicznych i przemysłowych.

LPG występuje także jako gaz nośny wykorzystywany przy produkcji kosmetyków w aerozolu. Największą zaletą gazu płynnego jest niezależności od jakiejkolwiek sieci ora cena – koszt zakupu gazu płynnego jest o wiele niższy niż zasilanie instalacji grzewczej gazem ziemnym.

Zasadniczą różnicą między LPG a gazem ziemnym jest metoda jego przesyłu oraz dostarczania do instalacji. Gaz płynny transportuje i przechowuje się w pojemnikach pod ciśnieniem. Magazynuje się go w zbiornikach lub butlach. Z kolei gaz ziemny dostarcza się rurociągiem. Nie ma potrzeby jego magazynowania i użytkownik ma do niego ciągły dostęp – chyba, że dojdzie do awarii całej sieci.

Jeśli chodzi o gaz jako źródło ogrzewania, wiele zależy zatem od lokalizacji obiektu oraz potrzeb użytkownika.

https://www.amerigas.pl/

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz