Jakie LTE w Polsce jest najszybsze? Porównanie wydajności polskich operatorów

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób z siecią łączy się za pomocą urządzeń przenośnych – smartfonów czy tabletów. Dostęp do szybkiego mobilnego internetu jest konieczny do sprawnej komunikacji, pracy i nauki, ale także rozrywki. Warto więc odpowiedzieć na pytanie: który z operatorów dostarcza swoim klientom najszybszy internet mobilny?

Technologia LTE

Obecnie najlepszym rozwiązaniem dla osób potrzebujących wydajnego mobilnego internetu jest internet LTE, występujący również pod nazwą 4G. Technologia ta oferuje naprawdę wysokie prędkości pobierania (do 300 Mb/s) i wysyłania (do 50 Mb/s) danych. Osiągi LTE często przewyższają przepustowość tradycyjnego, kablowego łącza. Na prędkość mobilnego internetu ma jednak wpływ wile czynników, m.in. moc sygnału i zagęszczenie nadajników na konkretnym obszarze oraz liczba użytkowników korzystających w danym momencie z infrastruktury. Z tego powodu rzeczywista prędkość internetu mobilnego może różnić się od tej deklarowanej w ofercie przez dostawcę. Która sieć w Polsce oferuje najszybszy internet – w rzeczywistości, nie tylko „na papierze”? Odpowiedzieć na to pytanie pomóc mogą wyniki niezależnych testów prędkości.

Najszybszy internet LTE w Polsce

Co miesiąc na łamach portalu RFBenchmark.pl publikowane są raporty dotyczące szybkości internetu mobilnego w Polsce. Porównywane są w nich osiągi internetu dostarczanego przez czterech największych polskich operatorów komórkowych. Dane, na których oparte się analizy, zbierane są przez samych użytkowników, którzy za pomocą aplikacji mobilnej przekazują informacje dotyczące swojej lokalizacji, operatora, z którego usług korzystają, oraz jakości i prędkości dostarczanego przez niego mobilnego internetu. W rankingach uwzględniane są trzy parametry: średnia prędkość pobierania danych, średnia prędkość wysyłania danych oraz PING, czyli opóźnienie transmisji. W comiesięcznych rankingach publikowanych w 2017 roku, w kategorii średnia szybkości pobierania danych, na pierwszym miejscu aż osiem razy zalazła się sieć Orange. Mobilny internet dostarczany przez tego operatora pokonał konkurencję w styczniu (średnia prędkość pobierania: 20.5 Mbps), w lutym (26.0 Mbps), w marcu (22.2 Mbps), w kwietniu (22.68 Mbps), w czerwcu (31.37 Mbps), w lipcu (31.27 Mbps), w sierpniu (28.38 Mbps), we wrześniu (27.55 Mbps) i w grudniu (22.68 Mbps). W maju (22.99 Mbps) i w październiku (23.39 Mbps) internet LTE Orange uplasował się na drugim miejscu, a tylko raz – w listopadzie (22.92 Mbps) na trzecim. Pod względem średniej prędkość wysyłania danych w ogólnym zestawianiu na rok 2017 Orange znalazło się na drugim miejscu, w miesięcznych zestawieniach internet od tego dostawcy triumfował pięć razy: w styczniu (15.2 Mbps), w lutym (14.1 Mbps), w sierpniu (14.07 Mbps), we wrześniu (13.23 Mbps) i w październiku (12.08 Mbps). W kwietniu (13.63 Mbps), w maju (12.48 Mbps), w czerwcu (15.31 Mbps), w lipcu (15.30 Mbps), w listopadzie (10.71 Mbps) i w grudniu (9.53 Mbps) pod względem prędkości wysyłania danych Organe znalazło się drugim miejscu, w marcu (11.8 Mbps) – na trzecim. Najniższą, czyli najlepszą, wartość PING internet LTE Orange osiągnął w 2017 sześciokrotnie i w tej kategorii znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu dostawców mobilnego internetu w Polsce.  

LTE Orange

Oferowana przez Orange prędkość internetu LTE pozwala użytkownikom nie tylko na komfortowe korzystanie ze stron www  czy portali społecznościowych, ale także umożliwia bardzo szybką wymianę plików i komfortowe oglądanie video on-line w jakości HD. Internet LTE Orange dostępny jest zarówno w abonamencie, jak i taryfach na kartę. Więcej szczegółów dotyczących tej usługi znajdziesz w tym miejscu: https://www.orange.pl/view/4g-lte#dla-ciebie. Na mapie zasięgu: https://www.orange.pl/view/mapazasiegu wyraźnie widać, że internet LTE dostępny jest praktycznie na terenie całego kraju, również na obszarach słabiej zurbanizowanych. Z tego powodu LTE sprawdzi się w roli domowego internetu w gospodarstwach, które nie mają dostępu do infrastruktury naziemnej. Do utworzenia domowej sieć Wi-Fi potrzebna jest tylko aktywna karta SIM, obsługująca technologię LTE, oraz router, dzięki któremu z sieci będzie mogło jednocześnie korzystać wiele domowych urządzeń. Więcej informacji na temat oferty LTE dla domu znajdziesz w tym miejscu: https://www.orange.pl/view/internet-lte-dla-domu

Artykuł sponsorowany

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz