Kompaktowy, wydajny i stylowy - jaki laptop wybrać?

Jeśli słyszymy słowa opisujące laptopa w stylu „stylowy, wydajny, kompaktowy” itp. z pewnością przed oczami mamy cenę z czwórką lub nawet piątką na początku. Oczywiście w tej cenie znajdziemy bardzo imponujące propozycje, ale już za niewiele ponad 2000 możemy kupić ciekawy laptop spełniający praktycznie wszystkie wymienione wyżej kryteria.

Oczywiście za nieco ponad 2000 złotych nie dostaniemy wydajnościowego potwora z imponującym wyposażeniem i wspaniałą matrycą, ale jeśli będziemy w stanie pogodzić się z pewnymi kompromisami, kupimy naprawdę świetne urządzenie. W tym przedziale cenowym, mobilny laptop będzie posiadał raczej podstawowy procesor oraz matrycę w niższej rozdzielczości. Oczywiście karta graficzna będzie zintegrowana, ale dla kogoś, kto tylko pracuje na laptopie i od czasu do czasu korzysta z multimediów, będzie to tylko zaleta – mniejsze zużycie energii akumulatora.

Pamiętajmy również, że oszczędności dotkną także pamięć RAM oraz dysk twardy, ale w tym przypadku zawsze możemy w przyszłości zainwestować w dodatkową kość RAM lub większy bądź szybszy dysk SSD. Ten drugi znacząco poprawi wydajność, szybkość oraz ogólny komfort pracy z laptopem. Poznajmy zatem ciekawe propozycje.

Pierwszą z nich jest model Dell Vostro 5459. To bardzo dobra baza wyjściowa do stworzenia wydajnej maszyny do pracy oraz zastosowań biznesowych. Sercem urządzenia jest procesor Intel Core i3 szóstej generacji (Skylake) o oznaczeniu 6100U i taktowaniu rdzenia na poziomie 2,3 GHz. Pamięć RAM o pojemności 4 GB może być rozszerzona do 8 GB, co jest w dzisiejszych czasach optymalnym rozwiązaniem. Na dane i programy przeznaczono tradycyjny dysk twardy o pojemności 500 GB, choć dla poprawy wydajności zaleca się jego wymianę na dysk SSD.

„Stary” dysk można wykorzystać jako zewnętrzny magazyn danych podłączany do komputera za pośrednictwem portu USB. Tych jest w laptopie trzy – każdy w standardzie 3.0. Zintegrowana karta graficzna Intel HD Graphics 520 wyświetla obraz na matrycy o przekątnej 14,1 cala i rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Całość wraz z baterią waży zaledwie 1,66 kilograma i prezentuje się naprawdę elegancko. Podkreśla to podświetlana klawiatura, która ułatwia pracę po zmroku.

Alternatywą dla powyższej propozycji może być model Lenovo ThinkPad E460. Pod względem parametrów mamy tu do czynienia praktycznie z bliźniaczą konstrukcją. Zastosowano tu procesor Intel Core i3 szóstej generacji (Skylake) o oznaczeniu 6100U i taktowaniu rdzenia na poziomie 2,3 GHz oraz pamięć RAM o pojemności 4 GB z możliwością rozszerzenia do 16 GB, co jest nieco lepszym i bardziej przyszłościowym rozwiązaniem. Na dane i programy przeznaczono tradycyjny dysk twardy o pojemności 500 GB.

Za obraz odpowiada karta graficzna Intel HD Graphics 520 oraz matryca 14-calowa o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Producent zastosował trzy porty USB 3.0, zaś wszystko zapakował w czarną, elegancką i minimalistyczną obudowę. Waga wraz z baterią to nieco ponad 1,9 kilograma. W tym przypadku zamiast podświetlanej klawiatury mamy Tracpoint oraz czytnik linii papilarnych. Obie propozycje kosztują około 2300 złotych.

Jak widać nie jest wielkim problemem zakup ciekawego i mobilnego laptopa do pracy oraz zastosowań biznesowych. Oczywiście musimy pogodzić się ze słabszym procesorem i gorszą matrycą, ale jeśli zainwestujemy w pamięć RAM i dysk SSD, komfort pracy znacząco wzrośnie.

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz