Jak zadbać o groby bliskich w odległym mieście?

Wygląd grobów – ich czystość oraz przystrajanie wiązankami i zniczami – świadczy m.in. o pamięci i szacunku do zmarłych. Zdarza się jednak tak, że osoba bliska pochowana jest w odległym mieście, co uniemożliwia rodzinie regularne odwiedzanie i zadbanie o miejsce pochówku. Jedną z innowacyjnych usług oferowanych przez zakłady pogrzebowe, przeznaczonych właśnie dla takich rodzin oraz dla osób niemających czasu na wizyty na cmentarzach z powodu np. wymagającej pracy i dużej liczby obowiązków, jest sprzątanie grobów.

Opieka nad grobami – co obejmuje?

Jedną z ofert wchodzących w zakres usług zakładów pogrzebowych jest opieka nad grobami, która polega przede wszystkim na ich sprzątaniu oraz czyszczeniu nagrobków. W ofercie tej zakłady przedstawiają również możliwość zapalenia zniczy i zostawienia na grobie bukietów kwiatów lub dekoracyjnych wieńców. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie dysponują czasem wolnym, który mogłyby poświęcić na wizytę na cmentarzu, są zapracowane lub mieszkają w odległym mieście od miejsca pochówku. Zamówienie usługi tego typu dokonywane jest za pośrednictwem formularza internetowego, poczty internetowej (e-mail) lub telefonicznie. Termin na realizację zlecenia posprzątania grobu wynosi najczęściej 48 godzin od przyjęcia zamówienia przez zakład pogrzebowy. W ramach potwierdzenia, iż usługa została zrealizowana, niektóre zakłady przesyłają zleceniodawcy zdjęcie prezentujące stan grobu po wykonanym zleceniu (źródło: platforma usług pogrzebowych Bluneral). Usługa sprzątania grobów świadczona jest przez zakłady znajdujące się na terenie całego kraju – w Warszawie, Poznaniu, Krakowie oraz w wielu innych, również mniejszych miastach. Zamówienie opieki może również zostać złożone na etapie organizowania ceremonii pogrzebowej, aby rodzina pogrążona w żałobie nie musiała martwić się o posprzątanie miejsca pochówku w kilka dni po odbytej uroczystości pożegnalnej bliskiej osoby.

Jaka jest cena usługi dotyczącej opieki nad grobami?

Wycena opieki nad grobami jest zależna od wybranej wersji usługi. Poszczególne wersje różnią się między sobą np. ilością zamówionych zniczy oraz ich cechami charakterystycznymi – wielkość, zdobienia, a także wybranymi bukietami kwiatów lub wiązanek dekoracyjnych. Cena często zależna jest również od wielkości nagrobka – czyszczenie nagrobka podwójnego wiąże się z wyższymi opłatami za świadczoną usługę. Koszt sprzątania grobów, zapalenia zniczy i ułożenia kwiatów waha się w granicach 120-300 złotych.

Materiał partnera zewnętrznego

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz