Coworking – czy przyjmie się w naszym kraju?

Coworking jest ideą, która z roku na rok zdobywa w wielu krajach świata coraz większą popularność. Już teraz wykorzystuje się go bardzo powszechnie, zwłaszcza na zachodzie, a badania pokazują, że tendencja ta będzie się jeszcze pogłębiała. Obecne statystyki wskazują na to, że do roku 2018 obecna liczba biur coworkingowych na świecie wzrośnie aż sześciokrotnie, co jest naprawdę imponującym wynikiem. Szacunkowo ma ich być około 37 tysięcy; bardzo dobrze pokazuje to, że idea ta zdobywa coraz szerszą popularność. Coworking cieszy się szczególnym uznaniem wśród freelancerów. Szacuje się, że niedługo około 40% ludzi na całym świecie pracujących w ten sposób będzie korzystało właśnie z biur coworkingowych. 

Aby zrozumieć ten ewenement musimy przede wszystkim dowiedzieć się, czym tak w ogóle jest coworking. Można w pewien sposób powiedzieć, że jest to coś pomiędzy pracą w domu, a pracą w biurze. Rozwiązanie to zostało stworzone głównie z myślą o wszelkiej maści freelancerach, którzy bardzo często wykonują swoje obowiązki w domu. Biuro coworkingowe to miejsce, gdzie spotykają się specjaliści i pracownicy z różnych branż, aby móc pracować w odpowiednim do tego otoczeniu. Sama idea coworkingu jest stosunkowo młoda – przyjmuje się, że powstała w San Francisco w roku 2006. Bardzo szybko zdobyła jednak popularność, a w roku 2014 na całym świecie działało już prawie 6 tysięcy biur coworkingowych – głównie w Europie i Ameryce Północnej. Największy wzrost tej liczby był widoczny w ciągu ostatnich kilku lat, kiedy powiększyła się ona blisko dziesięciokrotnie; jeszcze w roku 2010 było ich około 600. Oczywiście, początkowo zdecydowana większość takich biur znajdowała się w Ameryce Północnej, ale ostatnio tendencja nieco się odwraca, i coraz więcej pojawia się ich w Europie, która powoli wyprzedza pod tym względem Stany Zjednoczone.

Biuro na godziny

Badania pokazują, że około połowa wszystkich osób korzystających z przestrzeni coworkingowych to freelancerzy. Spory udział mają tutaj też przedsiębiorcy prowadzący mniejsze działalności, zatrudniający kilku pracowników. Duże firmy również korzystają z takich biur, choć najczęściej po to, aby ulokować tam swoich czasowych lub zdalnych pracowników. Podstawowym powodem, dla którego freelancerzy decydują się na coworking jest oczywiście chęć oddzielenia swojego życia domowego od zawodowego. Każdy, kto pracował zdalnie doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak trudne może być niekiedy sprawne wykonywanie swoich obowiązków w domu. Motywacją dla niektórych osób, szczególnie przedsiębiorców, jest również potrzeba stworzenia odpowiednich warunków do spotkań biznesowych i konferencji. 

 

 

Istnieje bardzo wiele korzyści, jakie niesie ze sobą coworking. Dla osób pracujących w domu coś takiego oznacza przede wszystkim o wiele lepsze warunki do skupienia się i wykonywania swoich obowiązków. W takich biurze stale panuje atmosfera sprzyjająca pracy, a widok innych ludzi skupionych na swoich sprawach może działać naprawdę motywująco. Jest to także świetne miejsce do nawiązywania nowych kontaktów i wymiany doświadczeń z innymi ludźmi pracującymi w danej branży. To właśnie możliwość integracji z innymi pracownikami należy do najczęściej wymienianych zalet coworkingu. Oczywiście, rozwiązanie to ma także pewne wady. Przede wszystkim w niektórych biurach tego typu może panować dość tłoczna i głośna atmosfera, która wielu osobom przeszkadza w pracy. Nigdy nie mamy także pewności co do tego, z kim w ogóle będziemy pracowali – niekiedy charakter niektórych osób sprawia, że nie jesteśmy w takim miejscu w stanie sprawnie wykonywać swoich obowiązków. Są to jednak mniejsze problemy, których w większości przypadków można uniknąć.

Coworking w Polsce nadal jest czymś stosunkowo nowym, i na pewno nie cieszy się jeszcze tak dużą popularnością jak na zachodzie. Sytuacja ta zmienia się jednak z roku na rok, a nasz kraj bardzo szybko dogania inne, lepiej rozwinięte pod tym względem państwa. Po ustabilizowaniu się tego rynku, ceny z pewnością staną się tu znacznie bardziej atrakcyjne.

 

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz