Złote monety - sposób na inwestycję?

Ludzie, którzy mają wolny kapitał, często szukają pomysłów na jego ulokowanie. Kupowanie nieruchomości nie zawsze jest możliwe i opłacalne, a lokaty bankowe nie dają w dłuższej perspektywie zbyt wielu procent zysku.  Złote monety są ciekawą alternatywą dla osób, które chcą zarobić na ich wartości kolekcjonerskiej, a także na cenie złota.

Złote monety bulionowe - czym są?

Monety bulionowe są monetami, które bite są stricte na cele inwestycyjne i służą do oszczędzania. Są one wykonywane najczęściej ze złota, ale nie brak także monet bulionowych ze srebrna czy platyny. Najczęściej mają one wartość nominalną i są akceptowanym środkiem płatniczym, ale zdarza się, że zamiast nominału mają podaną zawartość kruszcu. Monety bulionowe są emitowane przez wiele krajów.

Przechowywanie monet bulionowych ze złota

Monety bulionowe ze złota są zwykle wykonywane z najwyższej próby i nie mają żadnych dodatków innych metali, które utwardziłyby stop. Należy więc pamiętać o tym, że czyste złoto jest miękkim i delikatnym materiałem. W przypadku monet bulionowych liczy się bowiem nie tylko waga złota, ale także wartość kolekcjonerska, która zachowana jest jedynie wtedy, kiedy moneta jest w idealnym stanie. Monety należy dotykać tylko przez wełniane rękawiczki i wyciągać z kapsla menniczego tylko jeśli zachodzi taka potrzeba. Łatwo bowiem o rysy i wgniecenia. 

złote monety bulionowe

Złote monety - cena i miejsce zakupu

Wydawać by się mogło, że złote monety bulionowe zakupić można w oddziałach NBP i jest to prawda, ale tylko w przypadku polskiej monety bulionowej, która nazwa jest "Orzeł bielik", wykonana jest z próby .9999 złota i bita jest w Polsce od 1995 roku. Jeśli jednak chcemy zaopatrzyć się w zagraniczne monety bulionowe, to w oddziale NBP ich nie dostaniemy. Zakupić można je u dilerów, których działalność często połączona jest ze skupem monet albo sprzedażą i skupem złota. Dilerzy mają swoje biura w większych miastach Polski, a wiele firm pośredniczących w sprzedaży oferują także możliwość dokonania zakupu online. Cena zależna jest od wagi monety oraz wartości kolekcjonerskiej. 

Z czasem cena za monetę wzrasta, ponieważ w obiegu znajduje się coraz mniej monet z danego rocznika. Poza tym monety bulionowe, w przeciwieństwie do innych środków płatniczych, nie tracą na wartości, głównie ze względu na stały wzrost cen złota. Dowiedz się więcej na mennica-krakowska.pl

Złote monety amerykańskie

W Stanach Zjednoczonych bije się kilka rodzajów złotych monet bulionowych - Gold Eagle, American Buffalo, Double Eagle. Najpopularniejszą monetą, która pożądana jest przez kolekcjonerów, jest Gold Eagle, czyli Złoty Orzeł. Moneta bita jest w Mennicy Stanowej USA, a jej historia sięga XVIII wieku.  Dostępna jest w nominałach od 1/10 uncji do 1 uncji amerykańskiej.

Złote monety rosyjskie

Najpopularniejszą złotą monetą rosyjską jest George the Victorious, znana w Polsce jako Moneta Święty Jerzy. Moneta ma nominał 50 rubli, wykonana jest ze złota o wadze 1/4 uncji, próba .999. Przedstawia ona wizerunek Świętego Jerzego walczącego ze smokiem. Na awersie widoczne jest godło Rosji. Moneta bita jest przez Mennicę Moskiewską dla Banku Rosji. 

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz