Jak porównać oferty ubezpieczycieli?

Czy można samodzielnie znaleźć dobre i tanie ubezpieczenia samochodu? Pewien mieszkaniec Wildy, 51-letni Stefan, postanowił na własną rękę sprawdzić dostępne rozwiązania. W sieci znalazł to, czego szukał - rzetelne porównanie ofert.

51-letni Stefan szukał nowego ubezpieczyciela odkąd karoseria jego Seata Toledo została zniszczona podczas burzy z porywistym wiatrem. Uszkodzenia spowodował konar upadającego drzewa, który spadł wprost na samochód. Jednocześnie kierowca zawiódł się na dotychczasowej firmie ubezpieczeniowej, która nie była w stanie zaoferować mu atrakcyjnej oferty OC + AC.

Polak mądry po szkodzie

Po tym nieszczęśliwym zdarzeniu pan Stefan postanowił, że zmieni towarzystwo ubezpieczeniowe i rozszerzy ochronę swojego pojazdu o ubezpieczenie autocasco. Wcześniej - jak zresztą większość kierowców - wolał zaoszczędzić na dodatkowych ubezpieczeniach i nie wychodził poza obowiązkowe minimum. Miał jedynie OC, dlatego też, gdy jego samochód uległ uszkodzeniu podczas burzy nie otrzymał nawet złotówki odszkodowania. Tymczasem dzięki odpowiedniemu AC, które uwzględniałoby szkody wywołane przez warunki atmosferyczne, uzyskałby rekompensatę za uszkodzenia własnego pojazdu.

Jakość czy cena?

Panu Stefanowi zależało równocześnie na cenie ubezpieczenia oraz na tym, aby firma ubezpieczeniowa sprawnie radziła sobie z wypłacaniem rekompensat i naprawą szkód. Obawiał się bowiem, że ubezpieczyciel może nie wywiązać się odpowiednio z zobowiązań.

Postawa pana Stefana bynajmniej nie jest odosobniona. Jak wynika z badań Anny Szymańskiej, doktor ekonomii z  Uniwersytetu Łódzkiego, klienci, który kupują AC sugerują się zarówno ceną, jak i rzetelnością ubezpieczyciela przy likwidacji szkód czy też opiniami na temat danej firmy ubezpieczeniowej.

Co ciekawe, wydaje się, że na ocenę firmy ubezpieczeniowej wpływa wiek, miejsce zamieszkania, wykształcenie i zasobność majątkowa klienta. Dr Szymańska zaobserwowała, że kierowcy starsi, lepiej wykształceni i mieszkający w większych miastach większą wagę przywiązują do rzetelności ubezpieczyciela przy wypłacie odszkodowania.

Nasz kierowca stanął przed dość trudnym zadaniem: jak na własną rękę znaleźć ubezpieczyciela, który cieszyłby się dobrą opinią, a zarazem zaoferuje atrakcyjną cenę za ochronę o szerokim zakresie? Pan Stefan nie orientuje się w rynku ubezpieczeń, nie zna też dobrego agenta ubezpieczeniowego. Za namową swojego 25-letniego syna Pawła, postanowił, że odpowiednią ofertę znajdzie samodzielnie w internecie.

W gąszczu sieci

Pan Stefan lubi nowinki techniczne, choć bywa niekiedy wobec nich nieco sceptyczny. Kilka lat temu przerzucił się na bankowość elektroniczną. Od roku swoje konto bankowe obsługuje również poprzez aplikację mobilną na smartfonie, pomimo że na początku bał się o bezpieczeństwo swoich danych i oszczędności.

Początkowy sceptycyzm towarzyszył mu również podczas poszukiwania oferty ubezpieczeniowej. W sieci znalazł kalkulatory towarzystw ubezpieczeniowych i darmowe porównywarki OC. Nie chciał jednak podawać danych osobowych i nie wiedział, czy uzyskane informacje są rzetelne. Wolał nie podawać swojego numeru telefonu czy PESEL. Długie kalkulowanie składki męczyło go. Ponadto nie wiedział, czy ubezpieczyciel, który oferuje najtańszy pakiet ochronny jest firmą w pełni godną zaufania.

Ostatecznie przekonał się do rankingu OC AC na stronie ranking-oc-ac.pl. Kierowca znalazł tam wszechstronne i obiektywne porównanie oferty wielu różnych firm ubezpieczeniowych. Panu Stefanowi zależało na tym, aby poznać opinię innych właścicieli czterech kółek. Takim opiniom ufa bowiem najbardziej. Tymczasem ranking OC AC jest budowany na podstawie doświadczeń uczestników ruchu drogowego. To kierowcy ocenili poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe pod kątem kilku kryteriów:

  • łatwości likwidacji szkody;
  • dodatkowych ubezpieczeń w pakiecie z OC;
  • zakresu ochrony w stosunku do ceny;
  • kontaktu z ubezpieczycielem;
  • ogólnego wrażenia.

Dzięki temu powstał ranking, który wiele mówi o danych towarzystwach ubezpieczeniowych. Wydaje się, że najlepsze OC to ubezpieczenie najtańsze, ponieważ zakres OC jest taki sam u wszystkich ubezpieczycieli. Jednak niekiedy lepiej wiedzieć o ubezpieczycielu nieco więcej, zwłaszcza jeśli decydujemy się na szerszą ochronę niż obowiązkowe OC. Czasem liczy się nie tylko cena. W przypadku AC, dokładne zapoznanie się z zakresem ubezpieczenia i wyłączeniami jest koniecznością.

Na stronie pan Stefan znalazł także szczegółowe informacje na temat oferty ubezpieczeniowej konkretnych firm. Poznał również zakres dodatkowych ubezpieczeń.

 

Materiał partnera zewnętrznego

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz