Energetyczny dzień w Parku Kasprowicza

W Parku im. Jana Kasprowicza odbył się pierwszy Pozański Dzień Energii. Miał on charakter rodzinnego pikniku, było więc dużo zabawy, ale nie brakowało też zajęć edukacyjnych. Poznaniacy mogli się dowiedzieć, jak być eko i jak świadomie korzystać z energii.

Podczas festynu energię można była zarówno pozyskać, posilając się daniami z food trucków, jak i oddać, biorąc udział w zajęciach ze spinningu, zumby czy tańca pod okiem wykwalifikowanych insruktorów. W strefie laboratoryjnej, studentci Politechniki Poznańskiej pokazywali, jak stworzyć prąd z niczego. Na stoiskach doradczych i warsztatowych poznaniacy mogli się dowiedzieć m.in. jakie możliwości dają odnawialne źródła energii, jak świadomie i racjonalnie gospodarować energią, a także jak sami możemy ją wytwarzać i odzyskiwać.

- Poznański Dzień Energii wpisuje się w politykę energetyczną miasta, chcemy poprawiać naszą efektywność energetyczną i kształtować świadomość poznaniaków w tym zakresie - mówił podczas festynu Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania. - Celem tego wydarzenia jest przede wszystkim edukacja mieszkańców oraz promowanie ekologicznego i racjonalnego użytkowania energii. Pokazujemy, jak dbać o środowisko i oszczędzać energię w codziennym życiu.   

Piknik rodzinny

(fot.poznan.pl)

Te rozwiązania - jak przekonywali obecni na miejscu eksperci - są proste, ale w codziennym życiu bardzo często o nich zapominamy: to wyłączanie z czuwania sprzętu elektronicznego czy ładowarek z gniazdka, to oszczędzanie wody, używanie toreb wielokrotnego użytku czy segregowanie odpadów. Te mogą zostać wykorzystane do produkcji energii, ale możemy je też przetwarzać sami we własnym domu, robiąc z nich np. ubrania czy ozdoby.

- Papierowe ścinki, butelki - staramy się wykorzystać wszystko, co się da. Chcemy pokazać, że zamiast wyrzucać butelkę do śmieci, można coś z niej zrobić. My zrobiłyśmy akurat bransoletki, ale możliwości jest wiele. To kwestia inwencji i pomysłu - przekonuje Magdalena Górska, stylistka. -  To samo dotyczy starych ubrań. Szkoda wyrzucać. Tu wytniemy, tam dokleimy, trochę pomalujemy, dołożymy koralik czy tasiemkę i rzecz zyska drugie życie.  Naprawdę nie trzeba zasilać wysypisk śmieci.

Kreacje, które powstały na stoisku mody recyklingowej, można było pod koniec dnia zobaczyć na scenie. Poznaniacy, którzy odwiedzili w sobotę park Kasprowicza, mogli oglądać też pokazy tańca, iluzji i występy zespołów muzycznych. Gwiazdą wieczoru była Margaret. Po jej koncercie, na zakończenie dnia energii odbył się wyjątkowy pokaz iluminacji świetlnej.

Dodatkowo przez cały czas trwania imprezy w parku prowadzona była zbiórka pieniędzy na rzecz osób poszkodowanych w trzęsieniu ziemi we Włoszech w miejscowości Amatrice. Datki do puszek Caritasu zbierało kilkunastu wolontariuszy, w tym m.in. zastępca prezydenta Jędrzej Solarski.

Źródło:poznan.pl

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz