Czy telewizja jest naprawdę taka zła?

Jeśli chodzi o telewizję i dzieci, pytań jest mnóstwo. Alarmujące nagłówki o szkodliwości telewizji dla młodych, wrażliwych umysłów wywołują u rodziców panikę i poczucie winy, ale nie zmuszają ich do wyłączania cycka. Według raportu Kaiser Family Foundation z 2006 roku, 74 procent niemowląt i małych dzieci ogląda telewizję przed ukończeniem 2 roku życia. Dzięki usługom na żądanie, 24-7 kanałom kablowym dla dzieci i stercie programów dla dzieci, mamy teraz stały dostęp do mediów, które są skierowane do bardzo małych dzieci. Jest więc więcej telewizji niż kiedykolwiek, więcej ostrzeżeń niż kiedykolwiek, a na pewno więcej zamieszania niż kiedykolwiek wcześniej.

Dobrą wiadomością jest to, że choć istnieją części medialnej i dziecięcej układanki, które nie są jeszcze ułożone razem, naukowcy doszli do wielu wniosków. Poprosiliśmy ekspertów, aby podzielili się swoją wiedzą, a prawdziwych rodziców, aby zaoferowali swoje wskazówki, sztuczki, próby i trudności, aby zapewnić Ci niegłupich, w pełni zaktualizowany przewodnik dla telewizji i małych dzieci.

Nie oczekuj, że twoje dziecko będzie się uczyć z telewizji.

Kto nie chce, aby jego dziecko zakwitło w małym Beethovenie lub Picassole, zwłaszcza jeśli czas treningu dziecka pozwala na wypicie filiżanki kawy? Niestety, "edukacyjne" filmy dla dzieci, które wydają się zbyt dobre, by mogły być prawdziwe, to właśnie to. Naukowcy są zgodni co do tego, że dla dzieci poniżej 2 roku życia telewizja nie ma żadnej wartości edukacyjnej. "Mózg noworodka potroi się między urodzeniem a 2 rokiem życia", mówi dr Dimitri Christakis, współautor "Słonia w salonie": Niech Telewizja pracuje dla twoich dzieci. "I że wzrost mózgu następuje w bezpośredniej odpowiedzi na zewnętrzną stymulację, w kontekście prawdziwych doświadczeń."

Co oznacza, że opowiadanie Juniorowi o składanym praniu jest o wiele bardziej edukacyjne niż jakiekolwiek inne wideo, które ma na celu pobudzenie jego intelektu. Nie do końca w to wierzysz? Rozważcie "deficyt wideo": W wielokrotnych badaniach naukowcy odkryli, że bardzo małe dzieci znacznie wolniej naśladują zadanie, gdy oglądają je na ekranie, niż gdy widzą je na żywo.

Teraz wszystkie te badania nie oznaczają, że włączenie Baby Van Gogha na 15 minut tu i tam spowoduje wyciszenie dziecka. "Bądźmy prawdziwi - czasami potrzebujesz kilku chwil, aby się przegrupować", mówi dr Jill Stamm, dyrektor Instytutu Nowych Kierunków Rozwoju Mózgu Niemowląt w Phoenix. "Nie będzie trwałej szkody, ale wiemy, że to im nie pomaga i wydaje się spowalniać rozwój. Przynajmniej się złamiesz."

Nie karm swoich dzieci przed telewizorem.

Otyłość w dzieciństwie jest teraz gorącym tematem, i to nie bez powodu. National Center for Health Statistics podaje, że około 16 procent amerykańskich dzieci ma nadwagę - to wzrost o 45 procent w ciągu zaledwie dekady. Nie ma wątpliwości, że telewizja ma z tym coś wspólnego, ale nie jest to koniecznie, że siedzący akt oglądania telewizji skraca czas, jaki dzieci spędzają na ćwiczeniach. Zamiast tego, naukowcy uważają, że związek ten ma więcej wspólnego z tym, że dzieci jedzą przed telewizorem i marketingiem spożywczym w reklamach.

Doprowadzenie dziecka do końca obiadu jest klasycznym wyzwaniem dla rodziców, a telewizja może zdziałać cuda, co może pomóc wyjaśnić, dlaczego 53 procent dzieci poniżej 6 roku życia spożywa co najmniej jeden posiłek lub przekąskę podczas oglądania telewizji, według badań Kaiser Family Foundation z 2004 roku.

"Mój starszy syn był bardzo wybredny," mówi Georgeta Lester z Blacksburga w Wirginii, której dzieci mają 4 i 7 lat. "Rano jedynym sposobem, aby go nakłonić do jedzenia, było włączenie telewizora. Zjadłby wszystko, nawet szpinak. Ale czułem się winny... Myślałem, że nie przetwarza tego, co jadł."

Instynkty Lestera są zauważalne. Oglądanie telewizji może zakłócić zdolność dziecka do reagowania na sygnały pełności, potencjalnie powodując objadanie się, co może prowadzić do problemów z wagą - mówi dr Lori Francis, profesor biobehawioralnego zdrowia na Uniwersytecie Stanowym Pensylwanii. Dla przedszkolaków, którzy jedli posiłki podczas oglądania telewizji, mówi Francis, "okazało się, że telewizja odwróciła ich uwagę od jedzenia. Więc jedli więcej, kiedy był włączony."

NIE oglądaj reklam

Dzięki rejestratorowi, nikt nie musi już siedzieć przez reklamy, co jest bardzo dobrą rzeczą, biorąc pod uwagę to, co naukowcy odkryli o wpływie marketingu żywności na dzieci. W 2006 roku Instytut Medycyny wydał raport stwierdzający, że reklamy przyczyniają się do mniej zdrowej diety dla dzieci w krótkim okresie czasu, oprócz tego, że stanowią długoterminowe zagrożenie dla zdrowia. "Badania pokazują, że reklamy podczas programów dla dzieci są zazwyczaj przeznaczone na żywność, której rodzice nie chcą, aby ich dzieci jadły w nadmiarze, jak przekąski i słodycze", mówi Francis. "Badania te pokazują również, że dzieci mają tendencję do żądania jedzenia, które widzą w reklamie".

Reklamy nie tylko sprzedają nasze dzieci na niezdrowym jedzeniu - i pomysł na niezdrowe jedzenie - ale sposób, w jaki przerywają programowanie, może utrudnić dzieciom zrozumienie historii, które oglądają, mówi Stamm. To dlatego, że część mózgu, która przechowuje krótkotrwałe informacje, nie jest dobrze rozwinięta u dzieci, więc po obejrzeniu reklamy lub dwóch, dzieci prawdopodobnie zapomną wątek historii, którą oglądały, a zanim zostanie ona wznowiona, zobaczą ją jako zupełnie nową historię. "To, co to robi, to podłączanie mózgu do szybkich zmian informacji", mówi Stamm, "co jest przeciwieństwem tego, co chcesz zrobić". Chcesz zwiększyć ich uwagę."

Wyłącz telewizor po zakończeniu programu.

Ograniczenie czasu na ekranie do nie więcej niż dwóch godzin dziennie, jak sugeruje AAP dla dzieci powyżej 2 roku życia, brzmi prosto. Ale w praktyce nie zawsze jest to takie proste.

"Scarlet ogląda o wiele więcej telewizji, niż sądziłam, że jej na to pozwolę", mówi Nora Keane z Brooklynu w Nowym Jorku, której córka ma 3 lata. "Chce tego od czasu, gdy się obudzi, i każdego dnia to prawdziwa walka, by to ograniczyć".

Po wyłączeniu telewizora iskrzący dramat w domu, łatwo jest zostawić go włączonego tylko na jeszcze jeden program, i kolejny, i kolejny. Ale nałożenie czapki na czas antenowy jest kluczowe. "Chodzi o znalezienie równowagi" - mówi Shelly Pasnik, dyrektorka Centrum dla Dzieci i Technologii w Nowym Jorku. "Nie chcesz, żeby czas na ekranie przyćmił inne czynności, jak rozmowy w czasie zabawy i fizyczne poruszanie ciałem."

Ale co jeśli dziecko nawet nie zauważy, kiedy telewizor jest włączony? "To nie jest tak, że siedzi tam jak dron przed telewizorem przez dwie godziny prosto", mówi Vivian Ghazarian z Havertown w Pensylwanii, jej 2-1/2-letnia córka. "Kiedy już poczuje się komfortowo w swoim przytulnym, małym otoczeniu z telewizorem w tle, wtedy bawi się swoimi zabawkami, staje się kreatywna i robi swoje".

Jednak nawet gdy dzieci wydają się być niezainteresowane migoczącym za nimi ekranem, zmienia to ich sposób zabawy. W badaniu dzieci w wieku od 1 do 3 lat naukowcy z Uniwersytetu w Massachusetts stwierdzili, że telewizja w tle skracała odstępy czasu, w których dzieci bawiły się zabawkami i zmniejszała prawdopodobieństwo, że będą się bawić z wyobraźnią. Eksperci ostrzegają, że istnieje powód, by sądzić, że stała telewizja w tle może zakłócać rozwój językowy maluchów.

Przeczytaj także: Program TV online wszystkie stacje

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz