Kot w domu – konieczne są pewne kompromisy

Decyzja o posiadaniu kota może być jedną z najlepszych decyzji w naszym życiu. Mruczący pupil może być wspaniałym kompanem i towarzyszem, a opieka nad nim dostarcza mnóstwa przyjemności. Jednak posiadanie kota oznacza również odpowiedzialność za jego los, zdrowie i bezpieczeństwo, a to oznacza, że czasami trzeba wprowadzić pewne zmiany i iść na kompromis z własnymi wyobrażeniami.

Zabezpieczenia okien i balkonu – mogą być konieczne

Wielu miłośników kotów uważa, że to niezbędny element, gdy w domu znajduje się kot. Oczywiście wiele zależy od tego, czy zwierzę w ogóle jest wypuszczane na balkon i czy okna są otwierane w ten sposób, by mogły stanowić zagrożenie dla kota. Najbardziej ryzykowne są okna dwuskrzydłowe, gdy jedno skrzydło zostanie uchylone i będzie do niego dostęp od boku, ponieważ kot może próbować wskoczyć w tą szczelinę, co może skończyć się zaklinowaniem w niej i poważnymi obrażeniami.

Pchły zdarzają się także kocim domatorom – warto być przygotowanym

Powszechny mit na temat pcheł u zwierząt domowych to twierdzenie, że jeśli zwierzę nie wychodzi z domu, to nie może złapać pcheł. To, oczywiście, nieprawda. Pchłę możemy przynieść na ubraniu lub obuwiu, gdy mijamy na chodniku spacerowicza z psem. Pchłę możemy złapać nawet u weterynarza, dlatego warto zdawać sobie z tego sprawę i obserwować zwierzę, bo pchły u kota najlepiej zwalczać, gdy tylko się pojawią. Jeśli zwierzę nie wychodzi na zewnątrz, to nie musimy stosować kropli i obroży na pchły profilaktycznie, ale warto mieć wybrany specyfik w domu tak na wszelki wypadek.

Wybrana przez nas kuweta i żwirek mogą się wcale kotu nie spodobać

W małych mieszkaniach i domach, gdzie kocia toaleta znajduje się w widocznym miejscu, bardzo często stosowane są estetyczne, a nawet dość designerskie kuwety kryte z drzwiczkami. Taka kuweta ogranicza rozsypywanie żwirku na podłogę oraz rozchodzenie się nieprzyjemnych zapachów. Jednak niektóre zwierzęta nie chcą korzystać z tego typu konstrukcji. Sposobem na to może być początkowy demontaż drzwiczek (to one zniechęcają niektóre koty do korzystania z takiej kuwety) albo zdjęcie pokrywy i użytkowanie dna kuwety w klasyczny sposób.

Jeśli chodzi o żwirek dla kotów, to bardzo dużą popularnością cieszą się żwirki zbrylające, a w szczególności żwirki bentonitowe. Niektórzy sięgają nawet po wersje perfumowane, by ograniczyć nieprzyjemną woń z kuwety, a wiele zwierząt nie przepada za zapachowymi elementami. Ciekawą alternatywą może być żwirek drewniany dla kota, który sam w sobie ma przyjemny zapach drewna. Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi, by wypróbować żwirek drewniany dla kota zbrylający, ponieważ to produkt, który zbryla się, jak żwirek bentonitowy, a jest wygodny w użyciu.

Sucha karma może nie wystarczyć

Kolejnym wyobrażeniem na temat opieki nad kotem, które może się nie sprawdzić w praktyce jest jego żywienie. Koty, z natury, piją niewiele wody, dlatego żywienie ich wyłącznie suchą karmą może prowadzić do odwodnienia i problemów zdrowotnych. Jeśli zachęcanie zwierzęcia do picia wody nie daje żadnych rezultatów, warto podawać kotu również karmę mokrą. Galaretki, paszteciki i sosy z kawałkami karmy są wilgotne i zawierają w swoim składzie wiele wody, dzięki czemu zwierzę nie odwadnia się nawet podczas upałów.

Decyzja o posiadaniu kota to kwestia, którą trzeba przemyśleć i zdać sobie sprawę z faktu, że wiele wyobrażeń na temat życia z kotem pod jednym dachem może nie sprawdzić się w praktyce. Przyjmując pod swój dach zwierzę, należy liczyć się z tym, że będzie miało swój charakter i nie zawsze będzie zachowywało się tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Oczywiście wielu rzeczy można kota nauczyć, jeśli tylko będziemy konsekwentni, ale może być też tak, że pewne problemy będą powracały (na przykład uporczywe skubanie uszczelek w drzwiach albo drapanie fotela). Właśnie dlatego należy podjąć decyzję o posiadaniu zwierzęcia z pełną świadomością możliwych atutów i problemów, jakie mogą się pojawić, bo zwierzę to kompan na wiele lat.

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz