Dlaczego warto rozważyć zmianę sprzedawcy energii elektrycznej

Dzięki unijnym normom od ponad 10 lat możemy w Polsce swobodnie zmienić dostawcę prądu, nie sięgamy jednak po tę opcję zbyt często. Wielu konsumentów nie jest nawet takiej możliwości świadoma, choć mogłaby na niej skorzystać.

W sklepie sprawdzamy ceny produktów i przed zakupem wybieramy ten najbardziej opłacalny. Jeżeli abonament telefoniczny jest dla nas zbyt wysoki, zmieniamy sieć komórkową na tę z atrakcyjniejszą ofertą. Dlaczego więc nie robimy tego samego w przypadku prądu? Dlaczego pozostajemy przy dotychczasowym dostawcy mimo niedopasowanej taryfy i wysokich stawek? Często po prostu nie zdajemy sobie sprawy z możliwości wyboru, tymczasem zmiana sprzedawcy energii może być dla nas bardzo korzystna.

W różnych częściach Polski swoje usługi oferuje od kilkudziesięciu do kilkunastu dostawców prądu, działających równolegle do wielkich sieci dystrybucyjnych. Nieświadomość tego wyboru to jedno. Z drugiej strony wielu klientów, którzy mogliby skorzystać na zmianie, obawia się, że trafią na nieuczciwego sprzedawcę albo nie poradzą sobie z nadmiarem formalności. Skąd przed wypowiedzeniem umowy mieć pewność, że nowy dostawca nie zaskoczy nas wyższymi rachunkami i nie wylądujemy z deszczu po rynnę?

Nieufność konsumenta może wynikać z nieznajomości ofert, jak i zwykłego przeświadczenia, że lepiej nie ryzykować i pozostać przy czymś, co znamy. Dlatego zmiana sprzedawcy prądu powinna być w pełni świadoma i przemyślana. Przed podpisaniem nowej umowy powinniśmy wybrać taryfę dopasowaną do naszego trybu życia i schematu zużywania prądu przez domowników. Może to wpłynąć na domowy budżet równie pozytywnie jak zmiana codziennych nawyków i ukrócenie nieświadomego zawyżania rachunków przez nadużywanie energii.

Jak więc rozsądnie wybrać nowego dostawcę energii? O uwagę klienta walczą dziesiątki firm, oferując coraz to nowsze i pozornie atrakcyjne oferty, które niekoniecznie muszą doprowadzić do uzdrowienia naszych portfeli. Decyzji nie należy podejmować pochopnie. Zalecamy, by wziąć pod uwagę wszystkie czynniki i skontrować dostępne oferty z tymi pytaniami:

Czy oferowana stawka obowiązuje przez cały okres trwania umowy czy tylko przez rok?
Jaki jest koszt wypowiedzenia umowy przed terminem?
Czy w ramach oferty sprzedawca oferuje dodatkowe usługi?

Jedną z ciekawszych pod tymi względami ofert oferuje Enea, a proces przejścia do sieci jest niezwykle prosty. Wystarczy wybrać ofertę dopasowaną najlepiej do naszego trybu zużycia prądu i czekać na kontakt ze strony konsultanta. A potem podpisać umowę. Jeżeli martwicie się formalnościami, to możecie odetchnąć z ulgą, bo wszystkim, w tym wypowiedzeniem umowy z dotychczasowym sprzedawcą, zajmie się konsultant Enei. Więcej szczegółów na temat całego procesu znajdziecie na stronie swojego nowego dostawcy prądu.

 

Artykuł sponsorowany

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz