9 polskich filmów o miłości

Prawdziwa miłość polskiego Romea i Julii, historia słynnej aktorki, która sprzedała duszę za zbawienie mężczyzny oraz film o szpiegowaniu i zakochiwaniu się w dziewczynie z sąsiedztwa. Culture.pl przygotowało dla Was zestawienie polskich filmów o najważniejszym uczuciu.

Imagine (2012)

To, że możemy czytać te i inne wiersze, jest darem losu. Bohaterowie filmu Andrzeja Jakimowskiego Imagine są tej umiejętności pozbawieni. Przebywają w specjalnym zakładzie dla niewidomych. Te dzieci, młodzież i dorośli nie mogą podziwiać zielonych liści, efektownych róż czy dorodnych czerwonych jabłek, ale czują wszystko. Ich zmysł dotyku jest 100 razy silniejszy niż ludzi widzących. Widzą" to, co nasze oczy już dawno przestały zauważać.

Przez dużą część filmu bohaterowie uczą nas miłości do otaczającego nas świata. Otwierają nam oczy i zmuszają do zauważenia rzeczy, o których od dawna nie myśleliśmy.

Imagine nie jest klasyczną historią miłosną, w której na początku filmu mężczyzna i kobieta spotykają się, zakochują w sobie, a następnie stają przed próbami, które pokonują dzięki cnocie. To film o pragnieniu życia, odczuwania, bycia kompletnym. To film, w którym miłość dwojga ludzi staje się nagrodą za ból, porażki i niebywałą odwagę. Bohaterowie idą przez ciemny tunel swojego życia, nie bojąc się załamania, i dzięki temu odnajdują siebie nawzajem.

Ostatnia scena filmu, trwająca zaledwie 6 minut, jest arcydziełem. Chwyta za serce i sprawia, że w oczach pojawiają się łzy. Nic dziwnego, że reżyser Andrzej Jakimowski zadedykował ten film swojej żonie. Tak delikatne przeżycia, tak delikatną miłość można podarować tylko ukochanej osobie.

Czytaj także: Gwiazda serialu "Pierwsza Miłość" pokazała mieszkanie!

Anatomia miłości (1972)

Anatomia miłości to obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy cenią sobie talent aktorski Barbary Brylskiej, znanej z kultowej roli w słynnym radzieckim filmie Ironia losu (Ирония судьбы).

W filmie "Anatomia miłości" Brylska gra młodą wdowę Ewę, która właśnie pochowała męża po siedmiu latach bez miłości. Na wystawie Ewa poznaje Adama i zaprasza go do swojego domu, gdzie spędzają razem noc. Miłość, szczęście, namiętność, cena zazdrości - Brylska genialnie oddaje to wszystko w kadrze swojej bohaterki. Niektórzy okrutni językoznawcy w Polsce żartowali sobie z tego tematu: "Brylska zna ten temat bardzo dobrze" - powiedział jeden - kiedy film wchodził na ekrany, aktorka była już dwukrotnie zamężna, miała romanse z aktorami, a nawet gotowa była rzucić wszystko i uciec z kochankiem do Jugosławii. Szczęśliwie dla nas, widzów, nie wyjechała, a potem wspaniale zagrała w tym i innych filmach.

Ciekawostką jest również fakt, że film Anatomia miłości był rewolucyjny dla polskiego filmu. Tak wyraźnych scen seksu nie pokazywano w Polsce nigdy wcześniej.

Krótki film o miłości (1988)

Film z dużej litery. Kto raz zobaczy ten film, nigdy go nie zapomni. Głównym bohaterem Krótkiego filmu o miłości klasyka polskiego kina Krzysztofa Kieślowskiego jest 19-letni Tomek, który wychował się w domu dziecka. Niejeden nazwałby go wariatem lub dziwakiem - codziennie młodzieniec podgląda przez lunetę 30-letnią piękność Magdę, która mieszka w domu po drugiej stronie ulicy. Od poniedziałku do piątku nastawia budzik na 20:30, żeby nie przegapić jej powrotu do domu. Obserwuje, jak się ubiera i rozbiera, jak je kanapki i pije mleko, a także staje się skrytym świadkiem tego, jak kobieta uprawia seks z różnymi mężczyznami. Temu ostatniemu aktowi Tomek nie może się spokojnie przyglądać z powodu miłości do obiektu swojej obserwacji.

Życie bohaterów Krótkiego filmu o miłości wywraca się do góry nogami, kiedy Tomek postanawia wyjść z cienia i porozmawiać z Magdą o sobie i swoich słabościach.

Kultowy włoski reżyser Michelangelo Antonioni wyznał w jednym z wywiadów: kocha ten film Kieślowskiego tak bardzo, że widział go już dwanaście razy. Nie każdy jest w stanie wytrzymać tyle seansów tak trudnego filmu, ale choćby jeden raz warto obejrzeć Krótki film o miłości.

Ja wam pokażę! (2006)

Jeśli jesteś miłośnikiem dramatów rodzinnych, ten film jest dla Ciebie. Główna bohaterka Judyta, często nazywana polską Bridget Jones, jest wreszcie szczęśliwa: ma piękny dom, kota, psa, śliczną córkę i wspaniałego chłopaka Adama. Judyta i Adam planują się pobrać, ale najpierw Adam musi spędzić pół roku w Stanach Zjednoczonych na stypendium. Wtedy na horyzoncie pojawia się były mąż Judyty i tu zaczynają się problemy.

Główną rolę męską (dziennikarza Adama) gra jeden z najpopularniejszych polskich aktorów nowego pokolenia, Paweł Deląg.Deląg można śmiało nazwać zarówno utalentowanym, jak i odnoszącym sukcesy artystą. Jego pierwszą rolą była rola w nagrodzonym Oscarem filmie Stephena Spielberga Lista Schindlera. Dziś aktor ma w swoim dorobku blisko pięćdziesiąt filmów.

Wszystko, co kocham (2009)

Wszystko, co kocham to opowieść o Romeo i Julii w czasach Solidarności. Głównym bohaterem filmu reżysera Jacka Borcucha jest licealista Janek, którego ojciec jest członkiem partii komunistycznej. Ojciec ukochanej Janka, Basi, jest uczestnikiem legendarnego ruchu związkowego. Dzięki miłości tych młodych ludzi krzyżują się dwa wrogie, obce sobie światy i nic dobrego z tego nie wynika. Pierwsze pocałunki, pierwsze spotkania, pierwsza miłość Janka i Basi umieszczone są w skomplikowanym kontekście historycznym: wszystko dzieje się w okresie stanu wojennego w Polsce. Namiętność i nienawiść, nadzieja i beznadzieja, życie i śmierć łączą się tu w pary.

Oglądając ten film, zwróćcie szczególną uwagę na Andrzeja Chyrę w roli ojca Janka. To jeden z najlepszych polskich aktorów, który na ekranie i na planie potrafi zagrać wszystko: żołnierza, księdza homoseksualistę, pobożnego ojca rodziny.

Muzykę do filmu napisał wirtuoz pianistyki Leszek Możdżer, to kolejny powód, dla którego warto obejrzeć ten film.

Jak być kochaną (1963)

Niektórzy piloci mówią, że podczas pierwszego lotu życie przelatuje im przed oczami. Nikt nie jest w stanie udowodnić prawdziwości tej teorii, ale coś podobnego przydarza się Felicji, głównej bohaterce filmu Jak być kochaną. Siedząc w samolocie lecącym z Warszawy do Paryża, zaczyna wspominać rok 1939, początek wojny i swoją wielką miłość. Wiktor był znanym aktorem, a ona stawiała pierwsze kroki we własnej karierze. Felicja była gotowa zrobić wszystko dla szczęścia ukochanego: zaprzedała duszę za zbawienie ukochanego mężczyzny i przez pięć kolejnych lat z narażeniem życia ukrywała Wiktora w swoim mieszkaniu. Dałam mu sto razy więcej niż to, co kobieta może dać mężczyźnie, a potem, kiedy niebezpieczeństwo minęło, on odszedł - opowiada Felicja. Bohaterka poświęciła się, zrobiła wszystko, co w jej mocy, ale ani nie stała się szczęśliwa, ani nie znalazła odpowiedzi na pytanie "jak być kochaną".

Obraz Wojciecha Jerzego Hasa to niekwestionowane arcydzieło polskiej kinematografii. W rolach głównych znakomicie odnajdują się w nim Barbara Krafftówna i Zbigniew Cybulski. Wielu krytyków nazywa kreację Krafftówny najlepszą rolą kobiecą polskiego kina. Jak być kochaną" stawia pytania, zmusza do myślenia, a serce do wzruszeń i współczucia.

Planeta Singli (2016)

Planet Single to idealny film do obejrzenia ze swoją ukochaną osobą w Walentynki. Tylko uprzedzajcie, że ten film nie zmieni waszego życia ani nie zmusi do zastanowienia się nad jego perypetiami. Reżyser obrazu, Mitja Okorn, stawia sobie bardziej prozaiczny cel - rozbawić widza. I trzeba przyznać, że udaje mu się to w stu procentach.

Główna bohaterka komedii, nauczycielka muzyki Ania, od lat przeszukuje portale randkowe w poszukiwaniu idealnego mężczyzny. W Walentynki umawia się na pierwszą randkę. Potencjalny adorator opuszcza ją jednak w restauracji, a zamiast tego Ania zaczyna rozmawiać z Tomkiem, znanym showmanem i popularnym prowadzącym programy telewizyjne. Gwiazda show-biznesu jest tak zauroczona spontanicznością młodej, ale staroświeckiej nauczycielki, że zaprasza ją do swojego programu. Ania będzie chodzić na randki z mężczyznami z Internetu, a Tomek będzie robił telewizyjne skecze o jej pechowych spotkaniach. Ironia losu sprawia, że na jednej z takich randek Ania poznaje idealnego mężczyznę... nie zostaje to jednak dobrze odebrane przez producentów, bo w ich planach nie było szczęśliwego zakończenia.

Komedia romantyczna Planeta Singli cieszyła się w Polsce tak dużą popularnością, że w Walentynki 2016 roku na jej obejrzenie zakupiono ponad pół miliona biletów do kina. Obraz stał się również najpopularniejszą komedią 2016 roku w słoweńskich kinach. Odłóżcie swój cynizm na bok i po prostu go obejrzyjcie! Nawet jeśli nie macie wyjątkowej osoby, z którą moglibyście go obejrzeć.

Kochaj albo rzuć

Kochaj albo rzuć (1977)

Wiejscy przyjaciele Władysław Kargul i Kazimierz Pawlak wyjeżdżają do Stanów Zjednoczonych. Zostali tam zaproszeni przez brata Kazimierza, który po wojnie musiał opuścić Polskę. Wnuczka Kazimierza, Ania, która też jedzie w podróż, planuje zarobić w Ameryce tyle pieniędzy, żeby kupić to, co było marzeniem milionów Polaków w tamtych czasach - nowiutkiego fiata. Karguliak chce zobaczyć świat, a Pawlak chce tylko odwiedzić brata. Kiedy jednak Polacy docierają na odległy kontynent, nikt na nich nie czeka.

Ten komediowy film był kręcony w czasach PRL-u, więc nie uniknął cenzury. Cenzorzy usunęli na przykład scenę, w której kandydat na prezydenta USA Jimmy Carter podczas parady kiwa głową głównemu bohaterowi filmu. Dziś jest to zabawne, ale wtedy cenzorzy uznali, że takie sceny mogą mieć negatywny wpływ na stosunki międzynarodowe między Polską a USA.

Wiele osób jest mile zaskoczonych główną bohaterką filmu Sylwestra Chęcińskiego, w którą wcieliła się Anna Dymna, grająca również w polskim filmie Quack z 1982 roku. Zdanie, które posłużyło za tytuł filmu, bohaterka Dymnej wypowiada na samym początku komedii do swojego męża. Czy pokocha go po jego szalonej podróży, czy też, zobaczywszy piękną i bogatą Amerykę, rzuci go?

Mała Moskwa (2008)

Polska ma swoją "Małą Moskwę". Tak mieszkańcy Legnicy nazywają swoje rodzinne miasto, w którym przez pół wieku stacjonowały wojska radzieckie. W latach 60. połowę mieszkańców miasta stanowili żołnierze radzieccy i członkowie ich rodzin. Historia jednej z takich rodzin stała się kanwą tego filmu.

Główna bohaterka filmu, Wiera, od 5 lat przebywa w Polsce wraz z mężem, Jurą, radzieckim kapitanem. Tłem filmu jest oczywiście zimna wojna między ZSRR a USA, w której PRL wspiera swoich "braci Sowietów". Z powodów historycznych wielu Polaków i Rosjan nie lubi się nawzajem, choć na zewnątrz wszystko wygląda dobrze: w Legnicy odbywają się wspólne polsko-radzieckie imprezy kulturalne. Na jednej z nich Wiera poznaje Michała. Polski żołnierz i Rosjanka zakochują się w sobie namiętnie, co prowadzi do straszliwej tragedii.

Mówi się, że od miłości do nienawiści jest tylko jeden krok. Jednak ten film pokazuje, że od nienawiści do miłości też może być jeden krok.

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz