Coraz więcej mieszkańców Poznania zamienia gaz na indukcję. Czy warto?

Jeszcze do niedawna kuchenki i płyty gazowe były standardem nie tylko w Poznaniu, ale także w pozostałych częściach kraju. Zmieniające się technologie i nowe trendy nie pozostają jednak poza zasięgiem mieszkańców Poznania. Wielu z nich zdecydowało się na montaż płyt indukcyjnych lub elektrycznych. Czy to dobra decyzja?

Kuchnie gazowe – wciąż w użyciu

Wydawać by się mogło, że pojawienie się płyt elektrycznych i indukcyjnych sprawi, że kuchnie gazowe pomału stracą na popularności, ale przecież w starszych budynkach, a także na wielu nowych osiedlach, znajdują się instalacje gazowe i korzystanie z nich jest czymś oczywistym.

Kuchnie gazowe mają wiele zalet i korzystanie z nich jest jak najbardziej uzasadnione tam, gdzie występuje możliwość podłączenia się do instalacji gazowej. W przeciwnym razie koszt doprowadzenia takiej instalacji się nie kalkuluje. Kuchenki tego typu można spotkać zarówno w starszych domach i mieszkaniach, jak również w domach po remoncie, bo przecież są one stale obecne w sklepach. https://www.morele.net/agd/agd-wolnostojace/kuchnie-gazowe-239/

Gotowanie na kuchence lub płycie gazowej jest cenione z uwagi na to, że powszechnie uznaje się je za nieszkodliwe dla potraw i zdrowia. Osoby szczególnie mocno przywiązane do widoku płomienia pod patelnią czasami demonizują oddziaływanie kuchenek elektrycznych na potrawy i zdrowie. W rzeczywistości oba rodzaje kuchenek sprawdzają się doskonale w praktyce i pozwalają na przyrządzanie równie zdrowych i smakowitych potraw.

Elektryczne płyty grzewcze

Po kuchenkach gazowych i gazowo-elektrycznych przyszła moda na grzewcze płyty elektryczne do zabudowy. Ich ogromną zaletą jest możliwość montażu w niemal każdej kuchni (nie potrzebujemy instalacji gazowej, a instalacja elektryczna starego typu także zda egzamin). Kuchenka elektryczna może znajdować się obok okna, bo brak płomienia sprawia, że nie istnieje ryzyko jego wygaśnięcia od podmuchów wiatru, nie ma też ryzyka, że od płomienia zajmie się zbyt długa firanka.

Kuchenki oraz płyty grzewcze elektryczne są coraz częstszym wyborem mieszkańców Poznania, a szczególnie mieszkańców nowych osiedli mieszkaniowych. W wielu budynkach nie ma dziś instalacji gazowej, co eliminuje możliwość stosowania płyty gazowej, ale to nie jedyny powód rosnącej popularności kuchenek elektrycznych. Przemawia za tym również ich rosnący wybór, dobra cena, łatwość montażu i komfort użytkowania. Gładką powierzchnię kuchenki elektrycznej można o wiele łatwiej wyczyścić niż palniki i ruszt na kuchence gazowej, a to duże ułatwienie w dzisiejszych, zabieganych czasach.

Indukcja

Najnowszą alternatywą dla kuchenek gazowych i elektrycznych są płyty indukcyjne, które są coraz częściej wybierane przez mieszkańców Poznania. Montowane są głównie w nowym budownictwie, ale też w remontowanych mieszkaniach i domach. Wbrew pozorom, by móc użytkować kuchenkę indukcyjną, nie musimy przerabiać całej instalacji elektrycznej. Obecnie w sprzedaży są dostępne modele zasilane z jednej fazy (230 V), jak również płyty indukcyjne z zasilaniem na 400 V. Tak duża różnorodność tych urządzeń sprawia, że można zastosować je nie tylko w nowym budownictwie, ale również w starszych osiedlach. https://www.morele.net/agd/agd-do-zabudowy/plyty-indukcyjne-527/

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy indukcja się opłaca. To trudne pytanie, bo wiele zależy od punktu widzenia i od konkretnego przypadku. W domu, w którym od lat istnieje użytkowana instalacja gazowa, wybór kuchenki gazowej wydaje się najbardziej uzasadniony. W domu, w którym instalacji gazowej nie ma w ogóle, nie ma sensu doprowadzać jej do budynku tylko po to, by zasilać kuchenkę gazową. W takiej sytuacji oczywistym wyborem będzie kuchenka elektryczna lub indukcyjna. Z tych dwóch wariantów, to właśnie płyty indukcyjne wydają się lepszym wyborem, gdyż pozwalają na bardziej komfortowe gotowanie (pola mogą dopasowywać się do rozmiaru garnków, a gotowanie na indukcji przebiega szybciej).

Kuchenki gazowe, elektryczne i indukcyjne powinny być wybierane z głową i w oparciu o przemyślane kryteria. Warto wziąć pod uwagę możliwości techniczne obiektu oraz przepisy budowlane, a także własne preferencje, wygodę użytkowania oraz koszty zakupu i eksploatacji.

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz