Co dalej bez matury? Szkoła policealna! Sprawdź najlepsze kierunki

​​Co dalej bez matury? Dobrze płatna praca! Żeby ją znaleźć, wystarczy zdobycie odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności praktycznych lub technicznych. A to oznacza zapisanie się do jednorocznej albo dwuletniej zaocznej szkoły policealnej, która kompleksowo przygotowuje do wykonywania konkretnego zawodu. Nie musisz poświęcać kilku lat i tysięcy wieczorów na żmudną naukę! W takich placówkach zjazdy odbywają się co drugi weekend w miesiącu, a spora ich część skupia się na zajęciach praktycznych. Nie musisz więc zastanawiać się, czy można iść na studia bez matury – da się zwiększyć swoje kwalifikacje znacznie łatwiej i szybciej. Przedstawiamy najlepsze kierunki w szkołach policealnych!

Szkoła policealna bez matury – jakie daje możliwości?

Szkoły policealne dają przede wszystkim możliwość pełnego przygotowania się do wykonywania wybranego zawodu – zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Ich absolwenci są bardzo dobrze odbierani przez pracodawców między innymi właśnie ze względu na zdobyte przez nich umiejętności. Dzięki temu, że kierunki zawodowe skupiają się nie tylko na nauce wytycznych czy przepisów obowiązujących w danej branży, ale również na zajęciach praktycznych, osoby zatrudniające mają ułatwione zadanie. Wdrożenie takiego pracownika trwa znacznie krócej, ten już podczas szkolenia potrafi wykonywać wiele spośród jego przyszłych obowiązków.

Szkoły policealne bez matury dają również dostęp do kierunków, po których można działać na własną rękę – jako freelancer. To zatem świetnie rozwiązanie dla osób marzących o tym, by samemu sobie być szefem i świadczyć usługi w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.

Podniesienie swoich kwalifikacji lub całkowite przebranżowienie się jest również sposobem na dopracowanie umiejętności w ramach swojego hobby. Wiele kierunków nie wymaga wnoszenia żadnej opłaty za zapis i nauczanie, tym bardziej mogą więc posłużyć jako sposób rozwijania swoich zainteresowań. Szeroką ofertę bezpłatnych szkół policealnych bez matury ma znana szkoła Żak: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne.

Kierunki w szkołach policealnych bez matury – które zapewnią dobrą pracę?

„Dobra” praca – czyli będąca pewniakiem pod względem zatrudnienia i pozwalająca godnie żyć, a także rozwijać się w oczekiwany sposób. Szkoły policealne zdecydowanie ułatwiają jej znalezienie. Dają dostęp do kierunków różnego rodzaju, nawet tych z branży ochrony zdrowia. By być jej członkiem, nie zawsze trzeba mieć studia – w wielu przypadkach wystarczy ukończenie szkoły medycznej. Żak uczy np. takich zawodów, jak higienistka stomatologiczna, opiekun medyczny czy technik masażysta (https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-medyczne), na które jest naprawdę duży popyt. Gdzie można pracować po tych kierunkach?

  • Opiekun medyczny

W Żaku Opiekun medyczny to kierunek bezpłatny, a nauczanie trwa zaledwie 1,5 roku. Wystarczą niecałe dwa lata, by móc znaleźć zatrudnienie nie tylko w Polsce, ale i za granicą, jako opiekun prywatny lub pracujący w szpitalu, hospicjum, domu opieki, sanatorium, przychodni i licznych innych placówkach medycznych (prywatnych albo państwowych).

  • Higienistka stomatologiczna

Kierunek Higienistka stomatologiczna w Żaku obejmuje dwuletnie bezpłatne nauczanie. To niezwykle przyszłościowy zawód; rynek usług stomatologicznych rośnie co roku średnio o 7%. Higienistki potrzebne są w każdym prywatnym i publicznym gabinecie stomatologicznym, a także klinikach oraz oddziałach chirurgii twarzowo-szczękowej. Co więcej, mogą również prowadzić zajęcia edukacyjne z zakresu higieny jamy ustnej w szkołach czy przedszkolach.

  • Technik masażysta

​Darmowy, dwuletni kierunek Technik masażysta to wybór dla osób, które chcą swoją pracą przyczynić się do poprawy samopoczucia i zdrowia innych ludzi. Zyskują przy tym ogromne perspektywy znalezienia zatrudnienia. Mogą prowadzić indywidualną praktykę lub pracować w takich placówkach, jak gabinety fizjoterapii, masażu lub odnowy biologicznej, w SPA, ośrodkach sportu i rekreacji oraz rehabilitacyjnych, w klubach fitness lub siłowniach, szpitalach, sanatoriach, placówkach medycznych czy uzdrowiskach.

Zapotrzebowanie na pracowników mających wyuczony zawód jest zatem bardzo duże i może być naprawdę dochodowe. A przede wszystkim – dotyczy również osób bez matury!

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz