Co wolno psu w Poznaniu?

Przy pięknej, letniej pogodzie długi spacer ze swoim czworonożnym ulubieńcem to sama przyjemność. Jednak wielu właścicieli psów zapomina, że zwierzęta w mieście - tak jak i ludzi - obowiązują pewne ograniczenia. Z doświadczeń strażników miejskich wynika, że największe problemy sprawiają puszczane luzem psy w miejskich parkach, nad Wartą i na miejskich kąpieliskach.

Właściciele psów bardzo często spuszczają ze smyczy swoich ulubieńców w miejscach, gdzie ich zdaniem pies może się wybiegać: w parkach, nad Wartą czy w lesie. Prowadzi to do konfliktów ze spacerowiczami czy miłośnikami kąpieli słonecznych, zwłaszcza gdy biegający swobodnie pies jest duży i groźnie wyglądający.

- Takich sygnałów mamy najwięcej, zwłaszcza z terenów nadwarciańskich, gdzie puszczane wolno psy mogą stanowić zagrożenie dla spacerujących i piknikujących na trawie - mówi Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy straży miejskiej. - Tymczasem na terenach publicznych nie wolno spuszczać psa ze smyczy, chyba że ma założony kaganiec, a wokół nie ma ludzi. W 11 poznańskich parkach są wyznaczone tereny do psiej rekreacji, gdzie psy mogą swobodnie biegać pod warunkiem, że są w kagańcu. Mamy też w Poznaniu 7 wybiegów, czyli terenów ogrodzonych, gdzie można spuścić psa bez smyczy i bez kagańca. Mamy ich w Poznaniu 7, to najwięcej w Polsce.

Całkowity zakaz spuszczania psów ze smyczy obowiązuje w poznańskich lasach, oczywiście poza terenami specjalnie przeznaczonymi dla psów. Z czworonogiem nie wolno też wejść na żadne z miejskich kąpielisk.

Spacer z psem

- Zgodnie z uchwalonym przez Radę Miasta Poznania 21 maja 2013 roku Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Poznania mieszkańców obowiązuje zakaz wprowadzania psów i innych zwierząt domowych do obiektów użyteczności publicznej oraz na tereny placów gier i zabaw, piaskownic dla dzieci, plaż, kąpielisk, boisk szkolnych i sportowych oraz ogródków przedszkolnych - wylicza Błażej Daracz, rzecznik prasowy Poznańskich Ośrodków Sportu i rekreacji, które zarządzają miejskimi kąpieliskami. - W regulaminach kąpielisk miejskich istnieje również zapis o zakazie kąpania psów oraz innych zwierząt domowych.

Właściciele psów ze swoimi podopiecznymi mogą jednak skorzystać ze specjalnie dla nich przygotowanego miejsca nad Rusałką.

- Prowadzący restaurację zapraszają właścicieli czworonogów do lokalu i w jego pobliże. Tam na zwierzęta czekają między innymi miski z wodą - opowiada Błażej Daracz. - Jednak jako że jest to miejsce publiczne, psy muszą być na smyczy i mieć założony kaganiec.

Błażej Daracz przypomina też, że regulamin zachowania na kąpieliskach obowiązuje nie tylko właścicieli psów, ale i wszystkich wypoczywających nad wodą.  Między innymi nie należy pozostawiać dzieci do lat 7 bez opieki,  a spożywanie alkoholu i grillowanie możliwe jest wyłącznie w wyznaczonych do tego strefach. Nie wolno także kąpać się pod wpływem alkoholu. Najważniejsze jest jednak respektowanie ostrzeżeń i poleceń ratowników, którzy dbają o zdrowie i bezpieczeństwo plażowiczów.

Źródło:poznan.pl

 

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz