Jak rozpoznać kompetentnego dentystę?

Leczenie zębów nie należy do najprzyjemniejszych. Wiele jednak zależy od tego, na jakiego trafi się dentystę. Osoba kompetentna zajmie się swoimi pacjentami w taki sposób, który sprawi, że proces leczenia nie będzie trudny czy bolesny, a użyte techniki będą wiązać się z najnowszymi technologiami. Jak jednak znaleźć takiego lekarza?

Dentysta - w jaki sposób znaleźć tego najbardziej kompetentnego?

Taki dylemat dotyczy osób udających się na wizytę jednorazową, jak i tych szukających gabinetu do nieco dłuższego leczenia. Wybór dentysty nie może być pochopny, warto zrobić to dokładnie, biorąc pod uwagę kilka ważnych rzeczy, między innymi: renomę gabinetu, opinie innych pacjentów na temat wybranego lekarza, jego kwalifikacje, ale też obowiązujący w danym miejscu cennik. Dobrego i naprawdę kompetentnego dentystę, często można znaleźć z polecenia rodziny czy znajomych.

Zapewne każda z osób ma własne doświadczenia dotyczące kontaktów ze stomatologami, wrażenia można więc porównać, wybierając najlepszego lekarza. Równie cennym, choć często nie do końca możliwym do zweryfikowania, źródłem informacji jest Internet. W nim na forach internetowych, stronach lekarzy czy nawet klinik i gabinetów, można znaleźć liczne opinie, w których pacjenci wyrażają swoje zdanie na temat danego lekarza i jego pracy.

Do opinii nieznajomych trzeba być jednak nieco sceptycznym. Po pierwsze, niezadowoleni pacjenci (u których leczenie nie dało takich skutków jak oczekiwali), mogą wyrażać się o danym lekarzu w negatywny sposób, co czasem nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Po drugie, niektóre (przeważnie większe) gabinety stomatologiczne, chcąc zbudować swój pozytywny wizerunek same zamieszczają na swój temat korzystne komentarze w sieci. Tak więc, jeśli chodzi o opinię, bardziej wiarygodne będzie polecenie zaufanego lekarza przez osoby z najbliższego otoczenia.

Wizyta w wybranej placówce

Aby rozpoznać czy dany dentysta jest naprawdę kompetentny, ważne są jeszcze dwie rzeczy: sprawdzenie informacji o jego kwalifikacjach oraz wizyta w samym gabinecie. Tym, co będzie dawało pewien obraz umiejętności danego lekarza, będzie jego wykształcenie. Warto więc sprawdzić:

- czy ukończył on studia podyplomowe,
- czy brał udział w sympozjach lub specjalistycznych szkoleniach.

Będzie to świadczyło o tym, że zależy mu na udoskonalaniu swoich umiejętności. Takie dodatkowe kwalifikacje są obecnie wręcz niezbędne - biorąc pod uwagę prężny i nieustanny rozwój stomatologii. Dobry dentysta musi poznawać wszelkie osiągnięcia naukowe oraz nowinki techniczne. Kolejnym krokiem w wybraniu najlepszego dla siebie lekarza, będzie wizyta w wybranej placówce na tzw. wizycie kontrolnej. Pozwoli ona na zweryfikowanie wszystkich pozyskanych od bliskich lub przez Internet informacji i oczywiście na wyrobienie własnej opinii. Na co zwrócić uwagę odwiedzając gabinet stomatologiczny? Przede wszystkim na to, czy jest on schludny i zadbany, a przede wszystkim czysty. Zawsze warto zwrócić uwagę na wyposażenie: czy wydaje się ono być:

- sterylnie czyste, 
- bezpieczne,
- nowoczesne. 

Im lepszego sprzętu będzie używał dentysta, tym większa pewność, że leczenie zębów będzie bardziej precyzyjne. Najnowsze techniki leczenia i nowoczesne sprzęty obniżają też bolesność przeprowadzanych zabiegów. Istotną kwestią jest także łatwość kontaktu z wybranym gabinetem/lekarzem. Najlepiej kiedy dostępny będzie zarówno kontakt osobisty, jak i telefoniczny czy mailowy. Aby dentystę można było ocenić sprawiedliwie, warto od razu szukać takiego, który będzie odpowiadał posiadanym oczekiwaniom.

Chcąc udać się na wizytę z dzieckiem, lekarza najlepiej szukać w takich klinikach, które są nastawione na wizyty najmłodszych. Oferują więc np. wizyty adaptacyjne, posiadają kącik zabaw, a lekarz (pedodonta) jest przygotowany do kontaktu z małymi pacjentami. Natomiast osoby, które chcą poddać się terapii ortodontycznej bądź protetycznej, powinny zgłosić się do lekarzy, którzy specjalizują się właśnie w tych dziedzinach. Przy leczeniu kanałowym najlepiej udać się do edndodonty, a w kłopotach z dziąsłami najlepiej pomoże periodonta.

Jakie jeszcze sposoby służą do rozpoznania kompetentnego dentysty?

Aby dobrze ocenić dentystę, warto umówić się na wspomnianą wcześniej wizytę kontrolną. Polega ona na tzw. przeglądzie zębów i zazwyczaj nie kosztuje zbyt wiele (nawet w gabinecie prywatnym). Jest zaś najlepszą okazją do tego, by przekonać się czy metody pracy dentysty (oraz jego sposób bycia) odpowiadają preferencjom danej osoby. Uwagę trzeba zwrócić tu na samo podejście do pacjenta, to znaczy to czy lekarz:

- jest miły i przyjaźnie nastawiony,
- troszczy się o ogólny stan swojego klienta i dba o jego dobre samopoczucie,
- spokojnie i merytorycznie odpowiada na wszelkie pytania dotyczące uzębienia i dalszego leczenia.

Nie warto jednak generalizować i wierzyć w mity, zakładając np., że lepszym wyborem będzie dentysta starszy i doświadczony, a lekarz młody zapewni nieco gorszą opiekę. Zdarzyć się może bowiem, że starszy dentysta będzie działać rutynowo - nie interesując się nowymi rozwiązaniami w stomatologii. Natomiast lekarz młody, choć z mniejszym dorobkiem praktycznym, będzie dobrze zaznajomiony z nowoczesnymi technologiami oraz lepszymi materiałami. Każdego lekarza trzeba oceniać więc indywidualnie. Warto zorientować się również jak wygląda grafik wizyt. Kiedy jest on dość wypełniony, a na wizytę czeka się nieco dłużej, można założyć, że dentysta przyciąga do siebie wielu pacjentów.

Kiedy umówionych wizyt jest niewiele - lepiej zachować czujność. Tym, co może świadczyć za wyborem danego dentysty jest także to, czy w procesie leczenia daje on swoim pacjentom wybór, przedstawiając przynajmniej dwie opcje rozwiązania danego problemu. Różnice te wiążą się zazwyczaj z określonymi kosztami. Dobrze jest o nich zdecydować samodzielnie, bez narzucenia ostatecznego działania przez dentystę. Trzeba tutaj wspomnieć także o kwestii cen za różnego rodzaju działania stomatologiczne. W różnych gabinetach, koszta te mogą znacznie się od siebie różnić. Choć wysoka cena często wiąże się z wykorzystywaniem najnowocześniejszych technik, nie zawsze jednak musi jednak świadczyć o kompetencjach lekarza. Rozwiązaniem może stać się odrzucenie ofert najtańszych i najdroższych. Co więcej, ocenę kosztów warto zostawić na koniec, kiedy pod uwagę będzie brać się już tylko kilku dobrych dentystów. Wtedy proponowane przez nich ceny mogą stać się czynnikiem, który zadecyduje o wyborze jednego z nich.

Wsparcie merytoryczne: Candeo Poznań.

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz