Wzmacniacz czy amplituner? Które urządzenie wybrać?

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem jednego z tych urządzeń, w tym konkretnym przypadku nie ma sensu kierowanie się parametrami technicznymi. Ważne są za to nasze osobiste preferencje: inny sprzęt będzie bardziej odpowiedni do gry na konsoli komputerowej, a inny – do samego słuchania ulubionej płyty. Przed wyborem własnego urządzenia, warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Amplituner

Amplituner to wielofunkcyjny, posiadający wiele kanałów wzmacniacz, który został zaopatrzony w tuner. Można go wykorzystywać na przykład do oglądania filmów i odtwarzania muzyki w różnego rodzaju grach komputerowych. Związane jest to z tym, że możemy wówczas usłyszeć pochodzący z kilku kanałów, otaczający odbiorców dźwięk przestrzenny. Szczególnie więc przypadnie on do gustu miłośnikom kina, którzy nie są audiofilami i nie zwracają szczególnej uwagi na rozmaite niuanse brzmienia.
Amplituner stanowi najważniejsze urządzenie w kinie domowym. Możemy do niego przyłączyć inne sprzęty, tj. monitor, odtwarzacz, głośniki, jak również projektor. Wzmacnia on brzmienie pochodzące z tych urządzeń, co z kolei wiąże się z tym, że potrafi on przekształcić dźwięki cyfrowe w analogowe. Ponadto umie on dekodować wielokanałowe ścieżki dźwiękowe.

W przypadku, gdy zdecydujesz się na zakup amplitunera, warto wziąć pod uwagę liczbę kanałów – dzięki temu będzie wiadomo, ile kolumn powinno się do niego podłączyć. Należy pamiętać, że im większa liczba kanałów, tym wyższa jakość przestrzennego dźwięku – najlepsze modele to zatem te, do których możesz przyłączyć osiem kolumn (oznaczone są one wówczas cyfrą 7.1).

Same dekodery wykorzystywane są do odczytywania dźwięku, który został zapisany między innymi na płytach DVD. Jest to możliwe dzięki temu, że „rozdrabnia” on go na kilka części - dokładnie na tyle, ile zostało przyłączonych do sprzętu kolumn. Do dekodowania dźwięków na klasycznych płytach DVD wystarczą dekodery takie jak: Dolby Digital, Dolby Digital EX, DTS, DTS-ES.

Wzmacniacze Hi-End

Wzmacniacz

To urządzenie, które służy głównie do odsłuchiwania muzyki i które może się nadawać zarówno do sporych przestrzeni estradowych, jak i do mieszkania o niewielkim metrażu. W każdym przypadku odpowiedni będzie jednak zupełnie inny model. Co więcej, przy jego wyborze liczy się właśnie wielkość pomieszczenia, a nawet sam gatunek słuchanej muzyki. Najwyższą jakość posiadają oczywiście wzmacniacze Hi-End.

Omawiany przez nas rodzaj sprzętu możemy podzielić na: wzmacniacze lampowe oraz wzmacniacze tranzystorowe. Wydaje się, że to właśnie na ten pierwszy typ powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli zależy nam na ciepłym, pełnym brzmieniu. Takie wzmacniacze mogą być śmiało podłączane nawet do gramofonu, a wydobędą one z płyt winylowych urok, którego nigdy dotychczas nie słyszałeś. Niektóre wzmacniacze, np. model RS-28CX firmy Leben, zostały specjalnie zaprojektowane właśnie dla gramofonu. Dźwięki wzmacniacza tranzystorowego są natomiast dużo bardziej ostre, surowe, co może odebrać nam przyjemność słuchania muzyki w ramach odpoczynku.
Różne modele tego urządzenia mogą się różnić pomiędzy sobą budową przełącznika lub przedwzmacniacza. Jest to o tyle istotne, że sygnał trafia z jednego elementu na drugi i to właśnie tam zachodzi proces regulacji barwy, głośności, tonu. Ich konstrukcja wpływa zatem na finalny efekt, jaki otrzymamy podczas słuchania muzyki. Przy ich wyborze warto sprawdzić również, do jakiej klasy dany wzmacniacz został przydzielony, przy czym klasa A wcale nie oznacza tutaj najlepszej jakości.

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz