Zdjęcia cyfrowe - na jakim papierze wywołać?

Mimo, że od lat najbardziej popularna jest fotografia cyfrowa to oglądanie zdjęć na komputerze nie daje nam takiej przyjemności. Między innymi właśnie dlatego wielu z nas nadal chce mieć swoje zdjęcia na papierze i cieszyć się oglądaniem takich odbitek z całą rodziną. Zdjęcia można obecnie wydrukować na własnym sprzęcie bezpośrednio z komputera.

Wygodniejszą i oszczędniejszą opcją będą jednak laboratoria, które zajmują się tym zawodowo. Tam będziemy otrzymywali lepszą jakość zdjęć a firma zadba o to, by wszystko było dobrze wykonane. Nim będziemy mogli wziąć do ręki swoje zdjęcia trzeba się zastanowić nad tym jak mają się one prezentować, by nas zadowalały. Ważne będzie między innymi znalezienie dobrego papieru.

Liczy się rozmiar

Tradycyjnie w laboratoriach możemy wybierać jeden z kilkunastu różnych rozmiarów. Od najbardziej typowych 10x15 czy 15x21 po rzadziej spotykane rozmiary takie jak 18x27. Lepsze firmy dają również możliwość drukowania zdjęć na bardzo dużych formatach, tak że bok zdjęcia może mieć nawet metr długości.

Zanim wybierzemy wielkość zdjęcia sprawdźmy również jakie zdjęcia jeśli chodzi o format przygotowuje nasz aparat. Przy większości firm możemy wgrać zdjęcia na serwer i tam sprawdzić rozmiar oraz zdecydować się na konkretną wielkość odbitek. Tam także warto sprawdzić czy system nie będzie przycinał naszych zdjęć. Jeśli tak się zdarzy trzeba zająć się ich odpowiednim kadrowaniem, aby nie okazało się, że ucięto taki element, który dla nas był ważny.

Fotografia cyfrowa

Rodzaj papieru

Gdy uda się wybrać rozmiar zdjęcia trzeba zdecydować się następnie na papier, na którym dokonany będzie nadruk. Przed laty mieliśmy tylko dwie opcje: papier matowy oraz błyszczący.

W tej chwili propozycji jest dużo więcej i możemy wybierać papier jedwabisty, perłowy a także uniwersalny półmatowy. Papier błyszczący wygląda lepiej, ale widać na nim odbijające się palce. Dlatego jeśli mamy przeglądać zdjęcia w rękach lepiej zdecydować się na papier matowy. Rozwiązaniem niekiedy może być papier półmatowy, który stara się łączyć najważniejsze zalety obu papierów.

Innym rozwiązaniem będzie papier jedwabisty, który strukturą przypomina nieco płótno, dlatego robi wrażenie starych zdjęć. Jest wytrzymały, dlatego warto się na niego decydować. Natomiast papier perłowy jest najbardziej elegancki i wygląda perfekcyjnie. Zazwyczaj ma wysoką gramaturę, dlatego charakteryzuje się trwałością i nadaje doskonale do wykonywania zdjęć ze ślubów.

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz