Zimowa wycieczka samochodowa z rodziną? Sprawdź wszystko!

Zima, a szczególnie ferie to znakomity okres na rodzinny wypad samochodowy, np. w góry, do innego miasta czy zagranicę. Jeśli chcesz się w pełni cieszyć z czasu spędzonego z najbliższymi w podróży, dobrze się do niej przygotuj. O czym powinieneś pamiętać? Oto listę do odhaczenia.

Stan i wyposażenie auta

Pełne bezpieczeństwo podróży możesz sobie zapewnić wyłącznie pod warunkiem gruntownego sprawdzenia auta i nabrania pewności, że wszystko jest z nim w porządku. Newralgiczne elementy samochodu to opony, które przed wyjazdem (a właściwie to znacznie wcześniej) należy wymienić na zimowe. Równie ważny jest akumulator – jeżeli nie działa sprawnie, możesz mieć problemy z odpaleniem auta przy dużych mrozach.

Nie zapominaj o detalach – dobre wycieraczki, zimowy płyn do spryskiwaczy czy gumowe dywaniki znacznie ułatwiają jazdę w mroźnych warunkach. W razie czego warto mieć przy sobie także podstawowe narzędzia oraz zapasowe żarówki i bezpieczniki. Pamiętaj oczywiście o mapach i nawigacji, tak aby wiedzieć, dokąd jechać i nie zgubić się pod drodze. Więcej informacji przydatnych dla kierowców znajdziesz w zakładce Poradnik OC AC na stronie Najtaniej u Agenta.

Prognoza pogody

Przed wyjazdem zorientuj się, jaka pogoda będzie zarówno w trakcie podróży, jak i pobytu. To ważne z punktu widzenia przygotowań – w zależności od temperatury i opadów śniegu bądź ich braku należy bowiem zabrać ze sobą inne ubrania i obuwie. Co oczywiste, różnego podejścia do garderoby wymaga wyjazd do Chorwacji, gdzie zimą jest 10 stopni C niż w Tatry, gdzie ujemne temperatury są zupełnie normalne.

Przepisy

Jeżeli udajesz się w podróż po Polsce, ten punkt Cię nie dotyczy, bo po prostu powinieneś znać przepisy drogowe obowiązujące w naszym kraju. Więcej uwagi wymaga natomiast wyjazd zagraniczny, ponieważ w innych państwach często funkcjonują odrębne przepisy niż w Polsce. Przykładowo, w niektórych krajach zimą kolce na opony są dozwolone, a w innych nie. Różne wymagani dotyczą także jazdy z włączonymi światłami czy obowiązkowego wyposażenia auta.

Ubezpieczenia

Wybierając się w podróż zagraniczną do jednego lub kilku krajów Unii Europejskiej, a także Szwajcarii, Norwegii, Andory, Islandii i Lichtensteinu, pamiętaj o wyrobieniu karty EKUZ, która pozwala za darmo i bez większych problemów korzystać z opieki zdrowotnej. Z kolei w przypadku wyjazdu do innych, niewymienionych powyżej państw, jak np. Ukraina, Białoruś, Rosja, Serbia czy Czarnogóra, koniecznie zaopatrz się w ubezpieczenie turystyczne i wyrób sobie Zieloną Kartę, która pełni rolę OC. Dla świętego spokoju przed wyruszeniem w drogę sprawdź też ważność polisy od odpowiedzialności cywilnej, ponieważ kary za jazdę bez ubezpieczenia OC są bardzo wysokie.

 

Artykuł zewnętrzny

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz