Kiedy niezbędne są okulary do czytania?

Wraz z wiekiem wzrasta ilość osób, które noszą okulary. Wpływ na tę tendencję posiada wiele czynników. W pierwszej kolejności jest to w pełni naturalne, że wzrok zaczyna się "zużywać", a jednocześnie częste korzystanie z urządzeń elektronicznych wcale nie sprzyja jego kondycji i zdrowiu. Równolegle zanieczyszczenia powietrza lub choroby cywilizacyjnie przekładają się na osłabienie widzenia. Choć u wielu osób nie zachodzi konieczność stałego noszenia okularów, to jednak czytanie bez ich pomocy bywa niemożliwe. Przedstawiamy kiedy problemy ze wzrokiem wymagają stosowania okularów, a także w jakich sytuacjach wystarczające jest korzystanie z okularów do czytania. Dodatkowo podpowiadamy jak wybrać okulary korekcyjne. 

Problemy ze wzrokiem a okulary

Coraz częściej można spotkać osoby, które muszą nosić okulary. I odnosi się do reprezentantów każdego przedziału wiekowego. Szczególnie przekłada się na to czas korzystania z urządzeń elektronicznych, które stały się niemalże wszechobecne. Na temat okularów panuje bardzo dużo błędnych przekonań, które dla wielu osób są naprawdę szkodliwe i ich przestrzeganie w dłuższej perspektywie może przynieść pogorszenie widzenia. W pierwszej kolejności należy podkreślić, że okulary nie rozleniwiają wzroku. Są one potrzebne do prawidłowego widzenia. W innym przypadku nie byłoby wskazane ich noszenie. Jednocześnie okulary nie posiadają zdolności leczenia wzroku, nawet te, które są najlepiej dobrane. W takich sytuacjach zalecana jest korekcja wzroku, która sprawnie i umiejętnie przeprowadzona za pomocą wiązki lasera przynosi naprawdę rewelacyjne efekty. Zakłada się, że ich noszenie staje się koniecznością przy wadzie wzroku wynoszącej 0,5 (+ lub -) na jednym lub obydwu oczach. W takiej sytuacji powinny służyć do noszenia czasowego, np. podczas jazdy samochodem lub czytania książek, a przede wszystkim podczas korzystania z telefonu, oglądania telewizji lub pracy przed komputerem. W innej kategorii znajdują się okulary do czytania

Kiedy okulary do czytania?

Okulary do czytania są konieczne w przypadku osób, które są dotknięte starczowzrocznością. Starczowzroczność jest to wada wzroku, która doprowadza do powstawania zaburzeń akomodacji, co przekłada się na utracie ostrości widzenia na bliższych dystansach. Pierwszą oznaką świadczącą o rozwoju tej choroby jest z pewnością zaburzenie widzenia z bliskiej odległości, czyli ręce są za krótkie, aby trzymać książkę czy też gazetę w odpowiednim dystansie. Osoby, po 40 roku życia mogą dostrzegać występowanie syndromu zbyt krótkich rąk, czyli gazeta musi być trzymana w znacznej odległości, żeby można było wyraźnie przeczytać opublikowany tekst. Wówczas te zjawisko określane jest mianem prezbiopii czyli starczowzroczność. Dotyka ona osób będących pomiędzy 40 a 45 rokiem życia. Wówczas to, co znajduje się w bliskiej odległości staje się zamazane.

Okulary do czytania

Jak wybrać okulary korekcyjne?

Samodzielny wybór okularów do czytania jest wręcz niemożliwy. Konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań, które pozwolą na trafne dobranie odpowiednich szkieł, dopasowanych przede wszystkim do wady wzroku. 

Poza kwestiami, na które nie posiadamy wpływu należy skupić się na innych aspektach, które będą posiadały przełożenie związane z komfortem i żywotnością wybranych okularów. W pierwszej kolejności należy wybierać okulary posiadające masywne oprawki, które są wykonane z solidnych materiałów. Równolegle należy zwrócić uwagę na ich wytrzymałość, aby były bardziej odporne na ewentualne uszkodzenia podczas codziennego użytku. Szczególnie dla starszych osób polecany jest wybór okularów, które posiadają jaskrawe oprawki, ponieważ o wiele łatwiej jest je zlokalizować. W przypadku okularów nie warto oszczędzać na powłokach i podczas ich wyboru posłuchać opinii specjalisty, który przedstawi najkorzystniejsze rozwiązanie dopasowane do danej osoby. 

Bardzo dużym powodzeniem cieszy się salonsuperoptyk.pl. W tym miejscy pracują osoby z ogromną wiedzą i bogatym doświadczeniem, dlatego doskonale orientują się w potrzebach klientów i sami potrafią zidentyfikować, co będzie najlepsze dla danej osoby. W swoim asortymencie posiadają zarówno okulary do komputera, okulary progresywne, okulary przeciwsłoneczne jak i okulary korekcyjne. Dodatkowo posiadają także okulary dla dzieci. Równolegle oferują także soczewki okularowe. Często można skorzystać z promocji, które salon oferuje. 

Autor

Redakcja

bypoznan.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz