Redakcja
bypoznan.pl
Ból ucha często pojawia się nagle i bez widocznej przyczyny. Każdy, kto kiedykolwiek cierpiał na ból ucha, wie, że jest on tak samo dotkliwy jak ból zęba. Dotyka on głównie dzieci, ale również dorośli nierzadko cierpią z powodu kłującego bólu w uchu. Ból ten szczególnie nasila się wieczorem i nocą i nie pozwala wypocząć. Bólu ucha nigdy nie należy lekceważyć, w przeciwnym razie ryzykujemy poważnymi powikłaniami, a nawet utratą słuchu. Zanim trafimy do lekarza, można pomóc sobie preparatami bez recepty dostępnymi w aptekach oraz zastosować domowe metody, które złagodzą dotkliwy ból i zahamują rozwój infekcji. Warto również wiedzieć, jakie mogą być prawdopodobne przyczyny bólu ucha.
Ból ucha może być spowodowany przez wiele czynników i może dotyczyć ucha zewnętrznego jak i środkowego.
W większości przypadków ból spowodowany jest:
Ból ucha środkowego najczęściej spowodowany jest:
Ból ucha może być też wtórny i być objawem wielu chorób i schorzeń:
Najczęstszą notowaną przez lekarzy przyczyną bólu jest stan zapalny ucha, pojawiający się w następstwie infekcji, kataru, przeziębienia, odmrożenia czy przewiania.
Objawy zapalenia ucha mogą być różne, w zależności od tego, czy jest to zapalenie ucha zewnętrznego czy środkowego. Jeśli już przy dotknięciu małżowiny usznej odczuwamy ból lub dyskomfort, najprawdopodobniej mamy do czynienia z zapaleniem ucha zewnętrznego. Natomiast zapalenie ucha środkowego charakteryzuje się dotkliwym pulsującym bólem wewnątrz ucha i nie powoduje widocznego obrzęku, zaczerwienienia, swędzenia i bólu w małżowinie usznej.
W przypadku bólu ucha warto dmuchać na zimne i udać się do laryngologa możliwie jak najszybciej. W zależności od diagnozy, lekarz przepisze odpowiednie leki, może okazać się, że będą konieczne antybiotyki i środki przeciwbólowe.
W aptekach dostępne są bez recepty liczne preparaty medyczne i leki na zapalenie ucha, najczęściej w formie sprayów i kropli, które uśmierzą ból, zahamują rozwój bakterii i grzybów, zatrzymując tym samym stan zapalny. Salicylan choliny zawarty w kroplach działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, a lidokaina - znieczulająco. Niektóre z preparatów zawierają dodatkowo glicerol, który zmiękcza woskowinę i ułatwia jej usuwanie. Bardzo skuteczne w walce z drobnoustrojami chorobotwórczymi są preparaty z dodatkiem nanokoloidów srebra i miedzi, natomiast rozwój zmian grzybiczych zahamują krople z klotrimazolem. Krople do uszu z olejkami eterycznymi zmniejszają obrzęk przewodu słuchowego i wspomagają leczenie stanów zapalnych. Skuteczne preparaty na ból ucha znajdziesz tu: https://www.doz.pl/apteka/k4618-Zapalenie_ucha
Istnieje również kilka sprawdzonych domowych metod na złagodzenie bólu związanego z zapaleniem ucha.
Ważne! Nie należy samodzielnie wprowadzać do ucha żadnych płynów, kropli rozgrzewających i alkoholu, jeśli nie mamy pewności czy błona bębenkowa nie jest uszkodzona.
Artykuł sponsorowany
bypoznan.pl
Poznański serwis informacyjno - rozrywkowy
Z życia miasta, czyli najważniejsze newsy związane z naszym miastem
Publikujemy, doradzamy, oceniamy, komentujemy
E-mail: miasto@bypoznan.pl